پی ار پی (PRP) مو و پوست

یکی از روش های جوان سازی پوست و نیز درمان ریزش مو با پی آر پی است که در این فرآیند تنها از خون خود شخص استفاده می شود. نتایج آن مطلوب و هزینه ی آن نسبت به روش های دیگر معقول تر و منطقی تر است و تقریباً فاقد عوارض جانبی است. در این روش درمانی با ما همراه باشید.

پی آر پی چیست؟

پی آر پی (پلاسمای سرشار از پلاکت)، گونه‌ی جدیدی از پزشکی ترمیمی است که از خون خود بیمار استفاده می‌کند؛ در این روش جزء پلاسمای سرشار از پلاکت پس از استخراج شدن، تغلیظ می‌شود و سپس مجدداً به منظور جوانسازی دوباره‌ی پوست وارد بدن می‌شود.
پلاکت‌ها در قابلیت توقف خونریزی بدن و بازسازی سلول‌ها و رگ‌های خونی آسیب دیده‌ی بدن نقشی حیاتی را ایفاء می‌کنند. پلاکت‌ها از موادی به نام فاکتورهای رشد تشکیل می‌شوند که سلول‌های بدن را فعال و مجدداً جوان می‌کنند.
پلاکت‌های تغلیظ شده در پی آر پی بخش قابل توجهی از پروتئین‌های زیست‌فعال را، از جمله فاکتورهای رشد PDGF و VEGF شامل می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این فاکتورهای رشد آغازگر ترمیم شتاب یافته‌ی بافت هستند، و بر طبق مشاهده‌های کارشناسان بر جوان‌سازی پوست نیز اثر مثبت دارند. فاکتورهای رشد در زمان آزاد شدن، ترمیم بافت، آنژیوژنزیس (تشکیل مویرگ‌ها)، و تولید کلاژن را بهبود می‌بخشند.
از آن‌جایی که در پی آر پی موی سر در اصل فرآورده‌ی جانبی بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد، درمان ریزش مو با PRP هیچ‌گونه خطر حساسیت یا عفونت را به همراه ندارد.

پی آر پی و پوست

از جوان سازی مجدد صورت به روش پلاسمای سرشار از پلاکت (پی آر پی مو) فرآیند زیباسازی غیرتهاجمی است که به آن منظور استفاده می‌شود تا بافت، قابلیت ارتجاعی، کشیدگی و صافی پوست را بهبود بخشد و در نتیجه ظاهری جوانتر را به ارمغان آورد. این درمان برای افرادی ایده‌آل است که در پی آن هستند تا پوست خود را به تدریج و به‌طور قابل ملاحظه مجدداً جوان سازند و در عین حال پس از انجام درمان، زمان زیادی را صرف استراحت نکنند. جوانسازی پوست با PRP یک جایگزین طبیعی عالی برای درمان‌های زیبایی مرسومی چون بوتاکس و تزریق‌های مواد پرکننده است.

روش و طریقه ی انجام پی آر پی

خون گرفته شده از بیمار سانتریفیوژ می‌شود تا “سرم” تغلیظ شده پلاکت، و یا به عبارتی همان پلاسمای سرشار از پلاکت (پی آر پی) به دست آید. این پلاکت‌ها از فاکتورهای رشد بی‌شمار تشکیل می‌شوند. فاکتورهای رشد پس از آزاد شدن در بدن، تکثیر فیبروبلاست‌ها، یعنی سلول‌های پیش‌ماده‌ی الاستین و کلاژن، را تحریک می‌کنند. اجرا پی آر پی بر روی لایه‌های پوست سطحی منجر به نشست بیشتر کلاژن و الاستین می‌شود و بدین ترتیب در اصلاح چین و چروک‌ها، پوست شل و آویزان و اسکارها (آثار زخم و سوختگی) مفید واقع می‌شود.

مراحل

فرآیند خود شامل میکرونیدلینگ صورت می‌شود که کاربرد سطحی پی آر پی را بر روی ناحیه‌ی سوزن زده شده به دنبال دارد. میکرونیدلینگ نفوذ بیشینه‌ پی آر پی در پوست را ممکن می‌سازد و ضمناً از یاد نبریم که میکروترومای محلی نیز ایجاد می‌کند. هم پی آر پی و هم میکروتروما در حالی عامل واکنش التیام‌بخش می‌شوند که موجب آزادسازی فیبروبلاست‌ها و احیاء بافت می‌شوند. در مواجهه با کمبودهای پوستی مشخص‌تر (مانند خطوط خنده و اسکارهای آکنه) پی آر پی داخل ناحیه‌های انتخاب شده تزریق می‌شود تا بیشتر تأثیر “پرکنندگی” داشته باشد. ناحیه‌های قابل معالجه به این روش گونه‌ها و بخش میانی صورت، چین و چروک‌های اطراف چشم، خطوط خنده، چین اطراف بینی و لب، گردن و خط فک، سینه، اسکارهای آکنه و… هستند. این مراحل، بسته به دشواری عمل، در حدود 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامند.
مراحل مقدماتی فرآیند‌ها شامل گرفتن خون، پاکسازی پوست و استعمال کرم بی‌حسی صورت می‌شود. اگر تزریق‌های عمیق‌تر پی آر پی بخشی از برنامه‌ی درمانی باشند، در آن صورت انسدادهای اعصاب صورت انجام خواهند شد.
پس از انجام عمل، پی آر پی باید حداقل به مدت 90 دقیقه بر روی صورت باقی بماند. بیمار بنا بر میل خود می‌تواند این مدت را در کلینیک بماند و پس از 90 دقیقه از یکی از متخصصین کلینیک بخواهد تا پوستش را تمیز کند و یا به خانه برود و پاکسازی را خود انجام دهد.

نتایج

PRP

• در ظرف 3 هفته بهبود قابل ملاحظه‌ای در بافت و صافی پوست حاصل خواهد شد و روند بهبود برای هشت ماه آینده به موازات بازتولید مستمر کلاژن ادامه خواهد داشت.
• جهت کسب بهترین نتیجه، سه دوره درمان در فواصل 4 تا 6 هفته‌ای توصیه می‌شود.
• اگر طبق توصیه‌های درمانی عمل شود، ماندگاری نتایج بیش از دو سال خواهد بود.
• جهت نتایج ماندگار، درمان‌های سالانه برای نگهداری توصیه می‌شود.
• کل زمانی که بیمار در روز معالجه در کلینیک سپری می‌کند بالغ بر 3 ساعت است که حدود 90 دقیقه آن صرف انجام فرآیند اصلی می‌شود.
عوارض و اثرات جانبی
پی آر پی درمانی پوست کاملاً بی‌خطر است. چون پی آر پی از خون خود بیمار تولید می‌شود، احتمال بروز عفونت و یا واکنش آلرژیک بسیار کم است. با این حال سرخی ناحیه‌ی مورد درمان تا بیست و چهار ساعت پس از عمل و ورم و زخم‌های کوچک تا یک هفته می‌توانند جزء اثرات جانبی باشند که البته با استفاده از لوازم آرایشی می‌توان آنها را پوشاند و مخفی کرد.
موارد عدم استعمال
اشخاص مبتلا به بیماری پوستی (SLE، پورفیریا، انواع آلرژی)، سرطان، در حال شیمی درمانی، دچار اختلال‌های درون‌تنی و متابولیک حاد، کارکرد غیرطبیعی پلاکت (برای مثال اختلالات خونی) و عفونت اصلی نمی‌توانند از پی آر پی استفاده کنند.

پی آر پی و مو

ریزش مو خواه ارثی باشد، خواه نتیجه فشار عصبی و استرس، مراقبت نادرست از مو یا سلامت جسمی، دغدغه‌ی اصلی این روزهای بسیاری از مردان و زنان است. اما با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه و انجام پژوهش‌های کافی، تکنیک‌های نوین گوناگونی (هم با هزینه سرسام‌آور و هم با هزینه مناسب) در بازار عرضه شده‌اند که می‌توانند به آسانی به جنگ این عارضه بروند. پلاسمای سرشار از پلاکت یا پی آر پی جدیدترین درمانی است که در زمینه معالجه ریزش مو معرفی شده و به نتایج چشمگیری نیز دست یافته است.
پی آر پی درمانی، یا درمان با پلاسمای سرشار از پلاکت، همانند لیفتینگ (چروک‌برداری) که بر روی صورت انجام می‌شود تا خطوط، چین و چروک‌ها و اسکارهای آکنه را کاهش دهد و به ساخت کلاژن نیز کمک کند.
فرآیند شامل گرفتن خون از بیمار و سانتریفیوژ کردن آن به منظور جمع‌آوری پلاسما با پلاکت‌ها در لوله می‌شود. این پلاسمای سرشار از پلاکت و فاکتورهای رشد در احیا بافت و التیام‌بخشی بسیار مؤثر است. سپس این پلاسما پس از انجام عمل درمارولر در ناحیه‌هایی که ریزش مو در آن‌ها به چشم می‌خورد داخل پوست تزریق می‌شود و یا بر روی آن مالیده می‌شود.

پی آر پی درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

این روش برای تمام افرادی که موی کم‌پشت دارند، مبتلایان به آندروژنیک آلوپسیا (طاسی مردانه ـ ریزش مو در بالای جمجمه و عقب رفتن خط رویش مو به ویژه در امتداد شقیقه‌ها) و زنان با آلوپسیای مدل مردانه  و یا پس از کاشت مو مفید است.
این روش حدود هشت جلسه زمان می‌برد که برای رسیدن به بهترین نتیجه باید بین‌ جلسات دو هفته فاصله باشد. در کنار این جلسات، ممکن است بیمار داروهایی را مانند مینوکسیدیل و پروپرسیا نیز مصرف کند. همچنین شاید پزشک معالج از درمان سلول‌های ریشه و پی آر پی به تناوب به عنوان درمان‌هایی ترکیبی استفاده کند که تاکنون نتایج قابل قبولی را به دست داده‌اند.
نتایج مورد انتظار
بیماران پس از جلسه‌ی چهارم، کرک مو را بر روی سرشان خواهند دید. prp مو علاوه بر بهبود رشد مو، فولیکول‌های مو را نیز تقویت می‌کند و فرآیند‌ی بی‌خطر و بدون اثرات جانبی است. از آن‌جا که در پی آر پی درمانی از بیمار خون گرفته می‌شود و جای نوک سوزن در نقاط متعدد به چشم می‌خورد، احتمالاً به ظاهر ترسناک و ناراحت کننده به نظر خواهد رسید اما پیش از شروع فرآیند از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود تا میزان ناراحتی کاهش یابد.
پی آر پی درمانی برای چه افرادی مناسب نیست؟
اگرچه پی آر پی درمانی نتایج خوبی را در افرادی که از ریزش مو رنج می‌برند به دست می‌دهد، با این حال برای همه مناسب نیست. افراد دچار طاسی کامل نمی‌توانند این درمان را انجام دهند، چون این روش در رشد موی جدید بر روی بخش کاملاً بدون مو مؤثر نیست. این روش از طریق تقویت فولیکول‌های مو صرفاً موهای موجود در حال نازک شدن را پرپشت‌تر می‌کند. (جهت مطالعه بیشتر: راهنمای کامل ریزش مو ـ علل، درمان‌ها، داروها، درمان‌های خانگی و … )

هزینه و قیمت

هزینه‌ی درمان و یا هر سؤال دیگری در مورد ترمیم مو به روش prp و تزریق پی آر پی بسته به کلینیک و مهارت‌ها و تجربه‌ی پزشک معالج متغیر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *