تزریق بوتاکس : روش و هزینه

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک داروی تزریقی است که برای زیبایی و از بین بردن خطوط و چین و چروک صورت که بر اثر انقباض های مکرر درنقاط خاصی از صورت ایجاد می شود استفاده میشود. تزریق بوتاکس بسیار سریع عمل میکند و کاملا ایمن و بدون خطر باعث صاف شدن صورت و جوان سازی میشود. جراحان پلاستیک اغلب از بوتاکس صورت برای ازبین بردن خطوط افقی بر روی پیشانی، رفع خط خنده، لیفت پیشانی، رفع چروک پیشانی، رفع خط اخم بین ابروها، لیفتینگ گردن، خطوط اطراف چشم و استفاده میکنند. هم چنین از تزریق بوتاکس می توان برای کاهش میزان تعریق زیاد در نواحی کف دست و زیر بغل استفاده کرد. امروزه بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک پوست به کار نمی رود، بلکه بسیاری از افرادی که اغلب نیمی از زندگی خود را با سردرد گذرانده اند، از آن به عنوان روشی درمانی برای بهبود سردردهایشان استفاده می کنند. بوتاکس در درمان میگرن می تواند باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد بمدت سه ماه تا چهار ماه شود.

تعریق یا عرق زياد، یک اختلال شایع است که می‌تواند استرس و ناراحتی بسياري را ايجاد كند. مشکلات زیر بغل معمولاً در اواخر نوجوانی آغاز می‌شود درحالی‌که تعريق كف دست‌ و پا اغلب زودتر (به‌طور ميانگين) در حدود 13 سالگي آغاز می‌شود. در صورت عدم درمان، این مشکلات ممکن است در تمام طول زندگی فرد ادامه پيدا كند. عرق کردن شرم‌آور است. زیرا موجب ايجاد لكه بر روي لباس می‌شود، به روابط لطمه می‌زند، و کسب‌وکار و تعاملات اجتماعی را پيچيده می‌سازد. موارد شدید این عارضه می‌تواند پیامدهای عملی جدی به همراه داشته باشد، به‌طوری‌که افرادی که از آن رنج می‌برند، براي گرفتن خودكار در دست،  گرفتن فرمان خودرو و یا دست دادن دچار مشكل می‌شوند. بوتاکس زیر بغل میتواند مشکل تعریق زیاد در این ناحیه را حل نماید .
میزان داروی تزریقی برای بوتاکس زیر بغل بر اساس واحد اندازه گیری می شود و بر اساس میزان اندازه محل تزریق و عمق خطوط و چین چروک ها از این ماده استفاده می شود. نواحی بزرگتر و خطوط عمیق نسبت به نواحی کوچکتر و خطوط سطحی به تزریق ماده بوتاکس ابرو بیشتری نیاز دارد، در اکثر بیماران میزان تاثیر این ماده بعد از حداقل 3ماه است. قبل از تزریق بوتاکس صورت ناحیه مورد نظر شما برای تزریق مورد ارزیابی قرار گرفته و جزئیات فرایند، خطرات احتمالی و مراقبت بعد از بوتاکس و هزینه بوتاکس مورد بحث قرار می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که مراقبت بعد از بوتاکس برای شما بسیار حائز اهمیت است.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چگونه عمل میکند ؟

بوتاکس باعث مسدود شدن سیگنال های عصبی به ماهیچه ها میشود با روش تزریق بوتاکس میتوان باعث جلوگیری ازانقباض بیشترماهیچه ها ونرم شدن و آرام شدن ماهیچه ها شد. بوتاکس پیشانی برای ازبین بردن خطوط پیشانی،خطوط اطراف چشم وخطوط اخم استفاده میشود.چروک هایی که براثر آفتاب سوختگی برروی پوست ایجاد میشود بوسیله روش تزریق بوتاکس درمان نمی شود.

روش

تزریق بوتاکس چند دقیقه طول میکشد و نیازی به بیهوشی بیمار ندارد بوتاکس بوسیله تزریق سوزن های نرم وکوچک با میزان درد بسیارکم درپوست انجام میشود پس از ضد عفونی کردن پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ مقادیر کمی از بوتاکس را در محل مورد نظر بطور مثال برای از بین بردن خط بین دو ابرو تزریق می نماید. در این حالت التهاب و قرمز شدن احتمالی پوست در محل تزریق در طول چند ساعت از بین می رود. پس از تزریق بوتاکس صورت، بهتر است از دراز کشیدن و مالش محل تزریق خودداری شود تا بوتاکس بطور کامل جذب عضله گردد. معمولا 3 تا7 روز طول میکشد تا تاثیرکامل این تزریق را برروی پوست و برای درمان خط خنده مشاهده کنید . افراد باید 1 هفته قبل از انجام تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری کنند. مصرف آسپیرین یا هرنوع داروی ضدالتهاب دیگر باید 2 هفته قبل ازانجام جراحی برای کاهش کبودی متوقف شود . درمان عادی بیمار با تزریق بوتاکس به 10 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد و شخص می تواند در همان روز درمان به فعالیت های کاری و عادی زندگی خود باز گردند، هر چند معمولاً به بیمار پیشنهاد می شود از انجام فعالیت های شدید برای مدت یک روز پس از درمان خودداری شود. روش تزریق بوتاکس چانه نیز یکی از روش‌های فوق‌العاده متعادل ساختن صورت به شمار می‌آید. در وسط چانه برخی بیماران خط مشخصی وجود دارد که اثر ناخوشایندی بر نیمرخ چانه دارد و باعث ایجاد برجستگی یا بیش از حد جلو به نظر رسیدن آن می‌شود یا در عده‌ای خطی را زیر لب پایین ایجاد می‌کند. تزریق بوتاکس در خط چانه یا ماهیچه منتالیس حالت چانه قلوه سنگی را از بین می‌برد یا این اثر ناشی از فرایند پیری را کاهش می‌دهد.

کاربرد ها

جراحان پلاستیک از بوتاکس برای دست یابی به نتیجه های زیر استفاده می کنند:

کاهش خطوط بین چشم: تزریق بوتاکس یکی از بهترین انتخاب ها برای ازبین بردن خطوط عمیق بین چشم است که اغلب به آنها خطوط glabellar frownگفته میشود. در این تزریق ماهیچه های خاص گلابلار دراین ناحیه درمان میشوند. این ماهیچه ها شامل شیارهای سوپرسیلی supercilii وماهیچه های procerus است. تزریق در این ناحیه با با تقبل قیمت بوتاکس پیشانی معمولا به 15 تا30 واحد دارو نیاز دارد.

کاهش خطو ط پیشانی: خطوط روی پیشانی زمانی ایجاد میشود که ماهیچه frontalis فرانتالیس برای بالاانداختن ابرو ها فعال باشد. این خطوط برای درمان به 20 تا45 واحد بوتاکس نیاز دارند.

کاهش خطوط بونی (bunny) در بالای بینی: خطوط بالای بینی هنگامی ایجاد میشود که ماهیچه nasalis نازالیس فعال باشد و 5 تا 10 واحد بوتاکس نیاز است تا این خطوط از بین برود.

ازبین بردن خطوط اطراف چشم: بوتاکس دور چشم یکی ازبهترین گزینه ها برای ازبین بردن خطوط اطراف چشم است ماهیچه oribicularis oculi (ماهیچه نزدیک پلک) در مقابل انسدادهای چشم پاسخگو است. این ماهیچه همچنین درمقابل انسدادهای پلک و حفره های چشم هم نقش دارد. زمانی که این ماهیچه ها فعال می شوند باعث ایجاد خطوط اطراف چشم میشوند که به آنها خطوط crow’s feet گفته می شود. این خطوط در کنارحفره های چشم قرار دارد. با آرام کردن این ماهیچه ها می توان بدون محدود کردن حرکات چشم و پلک باعث از بین رفتن خطوط اطراف چشم شد.

بالا کشیدن ابروها: تزریق بوتاکس هم چنین باعث میشود که بدون عمل جراحی ابروها بالا برود .عملکرد آن چگونه است؟ درابتدا موقعیت ابروها بوسیله فشار با بالا و پایین انداختن ابروها و مشخص شدن تعادل ابروها تعیین می شود. بوسیله تزریق بوتاکس باعث ضعیف کردن ماهیچه هایی که ابروها را به سمت پایین می آورد میشوند و فشار بیشتری برروی ماهچه هایی که ابروها را به سمت بالا می آورند، ایجاد می شود و در این حالت لیفت ابرو انجام می شود . علاوه بر آن ناحیه خارجی ماهیچه frontalis ابروها را بالا می برد. در حالیکه قسمت فوقانی ماهیچه orbicularis oculi ابروها را به سمت چشمان و پایین می آورد. تزریق ماهرانه بوتاکس درقسمت بالا و خارج ماهیچه orbicularis oculi باعث می شود که ماهیچه frontalis ابروها را به سمت بالا بکشد و ماهیچه orbicularis oculi در این قسمت ضعیف شود. جراحان در کشورهای غربی تزریق بوتاکس برای بالا کشیدن ابروها را همراه با از بین بردن خطوط اطراف چشم و لیفتینگ پیشانی انجام می دهند. زمانیکه این دو جراحی با هم ترکیب شود واحد کمتری از ماده بوتاکس نیاز است. هزینه لیفت صورت و ابروها با بوتاکس بسته به میزان واحد تزریقی، در افراد مختلف، متفاوت است.

درمان افتادگی بالا و پایین لب: معمولا ماده حجیم کننده هیالورونیک اسید درمال، مانند JUVÉDERM جاودرام برای حجیم کردن لب ها در طولانی مدت درصورت کم تحرکی لب استفاده میشود. اگر تزریق بوتاکس لب با دقت برای ضعیف کردن ماهیچه orbicularis oris انجام شود به جمع کردن لب ها ،کاهش حرکات لب که باعث ایجاد چین وچروک میشود و افزایش حجم لب کمک می کند. زمانیکه بوتاکس به همراه حجیم کننده درمال در لب ترریق می شود. باید بوتاکس در دوز های پایین مثلا 2.5 و 7.5 واحد انجام شود. درضمن بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه‌ای و درمان لبخند لثه ای نیز استفاده میگردد. منظور از لبخند لثه‌ ای یا لثه نما حالتی است که لب بالا هنگام لبخند زدن بیش از حد از روی دندان‌های فوقانی بالا می‌رود و لثه‌ها را به نمایش می‌گذارد. بوتاکس لبخند لثه ای در زیباتر شدن هرچه بیشتر لیخند تاثیر بسزایی دارد.

کاهش چروک های گردن: تارهای بافت های نرم گردن را باند های platysmal گفته میشود که می تواند بدون جراحی و بوسیله بوتاکس درمان شود. در این موارد بوتاکس در این بافت ها تزریق می شود که این تزریق بر روی فعالیت باندهای platysmal ماهیچه های سطحی گردن تاثیر دارد. ضعیف کردن این ماهیچه بوسیله بوتاکس میتواند باعث از بین رفتن حالت ظاهری این باندها برروی سطح گردن بدون ایجاد هیچ گونه تاثیری بر روی عملکرد گردن شود. میزان بوتاکسی که برای ضعیف کردن این ماهیچه باید استفاده شود بر اساس میزان شدت شرایط است.

درمان تعریق کف دست: باید بررسی شود که علت عرق کردن زیاد بدن بخصوص تعریق کف دست چیست و روش درمان به چه صورت است. اصطلاحا تعریق کف دست درپزشکی هایپرهیدروسیز hyperhidrosis گفته میشود. عرق کردن زیاد میتواند با تزریق ماهرانه بوتاکس در کف دست درمان شود. بوتاکس باعث انسداد غده تعریق در کف دست میشود. میزان دوز بوتاکس برای تزریق برای هر بیمار متفاوت است اما به صورت میانگین برای هربیمار 50 تا100 واحد بوتاکس نیاز است.

درمان تعریق زیر بغل: بوتاکس درمان تعریق زیر بغل می تواند باعث انسداد غده تعریق زیربغل و کاهش تعریق فرد به مدت 3 ماه شود. میزان دوزی که برای هر بیمار باید تزریق شود برای هر بیمار متفاوت است اما معمولا برای هرناحیه از زیر بغل 25 واحد بوتاکس نیاز است.

تعادل و تظیم ماهیچه های دوطرف صورت بوسیله بی حس کردن قست آسیب دیده صورت: زمانیکه عصب های صورت بی حس می شود. این اقدام باعث کاهش حالت های صورت در سمت آسیب دیده صورت میشود اما بعد از احیای ماهیچه های بی حس شده می توان باعث بروز حرکات اضافی و غیرطبیعی در صورت شود که به آنها hyperkinesis گفته میشود و اما درکل ناحیه ای ازصورت که بی حس شد در مقایسه با ناحیه طبیعی صورت غیر طبیعی به نظر نمی رسد. بوسیله تزریق بوتاکس به شکل حرفه ای می توان از ایجاد hyperkinesis ناخواسته درصورت بوسیله ضعیف کردن قسمت طبیعی صورت و متناسب کردن آن با طرف طبیعی صورت و ایجاد تعادل بین هر دو طرف صورت جلوگیری کرد.تزریق بوتاکس همچنین برای درمان چین و چروک صورت بسیار مناسب و مفید است.

زمان مورد نیاز تزریق بوتاکس

درمان عادی بیمار با تقبل هزینه تزریق بوتاکس به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد و معمولاً این مدت برای بیمار به سادگی قابل تحمل است و حداقل ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد. اکثر افراد می توانند در همان روز درمان به فعالیت های کاری و عادی زندگی خود باز گردند، هر چند معمولاً به بیمار پیشنهاد می شود از انجام فعالیت های شدید برای مدت یک روز پس از درمان خودداری شود.

پس از درمان با تزریق بوتاکس شما ممکن است با مقدار کمی ورم و قرمزی در محل های تزریق مواجه شوید که این علائم در طول ۲ تا ۴ ساعت پس از تکمیل درمان بر طرف خواهند شد. شما می توانید تقریباً بلافاصله پس از درمان فعالیت های عادی خود را شروع کنید، اما باید توجه داشته باشید از انجام فعالیت های شدید که نیازمند خم شدن به جلو برای زمان طولانی است برای ۲۴ ساعت اول پس از درمان خودداری نمایید. همچنین آرایش کردن صورت پس از گذشت چهار ساعت از تکمیل درمان برای شما امکان پذیر خواهد بود.

ماندگاری نتایج

تاثیر تزریق بوتاکس روی پوست حداقل 4 تا6 ماه طول میکشد. عملکرد ماهیچه ها بعد ازمدت زمان خاصی باز میگردد و خطوط و چین و چروک ها دوباره بر روی پوست ظاهر میشود و احتیاج به تزریق مجدد بوتاکس است اما این خطوط به دلیل اینکه ماهیچه ها ضعیف و آرام شده اند بسیار کم عمق تر و خفیف تر از حالت اول آن هستند.

عوارض جانبی

عوارض تزریق بوتاکس بسیار کم و موقتی هستند. خستگی، ناراحتی یا درد در محل تزریق، سر درد، افتادگی چشم و واکنش های آلرژیک همگی می توانند از عوارض تزریق بوتاکس باشند. پزشک حتما درباره نحوه تزریق بوتاکس و عوارض بوتاکس با شما صحبت خواهد کرد. همواره مطمئن شوید که با پزشک خود درباره مسائل زیر صحبت کرده اید:

  • هر گونه شرایط عصبی یا عضلانی که با آن مواجه هستید.
  • زمان آخرین تزریق انجام شده
  • وجود هر گونه آلرژی در بدن
  • داروهایی که هم اکنون مصرف می کنید و داروهایی که قرار است در آینده نزدیک مصرف نمایید.
  • باردار بودن، یا شیر دهی
  • سابقه جراحی صورت
  • برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، بوتاکس چینی یا دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه درمان ابرو شیطونی و  دیگر عوارض بوتاکس را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه و قیمت تزریق بوتاکس بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز و میزان ماده مورد استفاده دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود که این موضوع، هزینه تزریق بوتاکس را متغیر خواهد کرد. همچنین قیمت تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت متفاوت است. بهترین راه برای تعیین قیمت بوتاکس در ناحیه مورد نظر شما تماس و صحبت با مشاورین کلینیک است. هزینه تزریق بوتاکس به دلیل کاربرد زیبایی آن معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد.

برای دیدن گالری جدید عکس کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *