افتادگی پلک :علت،درمان و رفع با روش های غیرجراحی(بوتاکس،لیزر)

افتادگی پلک :علت،درمان و رفع با روش های غیرجراحی(بوتاکس،لیزر)

افتادگی پلک

پایین آمدن پلک بالایی چشم به دلیل یک مشکل زمینه‌ای به نام پتوزیس یا فروافتادگی پلک رخ می‌دهد که معمولاً آن را افتادگی پلک می‌نامند. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک روشی استاندارد برای رفع این مشکل است، اما هرکسی شاید آمادگی لازم را برای انجام دادن این روش تهاجمی برای اصلاح مشکل افتادگی پلک نداشته باشد. در چنین مواردی، پزشک متخصص ممکن است روش‌های درمانی غیر جراحی و کم تهاجمی را به‌عنوان روشی جایگزین و مطمئن به بیمار توصیه کند. در این روش از تکنیک‌های غیر جراحی برای سفت کردن پوست اطراف پلک‌ها استفاده می‌شود که باعث کاهش شل شدگی و افتادگی پوست در آن منطقه خواهند شد.

برای انجام این روش‌ها همیشه انجام مشاوره لازم است، زیرا به پزشک این فرصت را می‌دهد تا شرایط شما را مورد ارزیابی قرار دهد و به او کمک خواهد کرد تا بداند که انتظار شما از انجام این درمان‌ها چیست، ازاین‌رو می‌تواند بهترین راه را برای شما انتخاب کند. متخصصین ما در کلینیک رز طلایی بسته به نیاز شما برای درمان افتادگی پلک روش‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. این روش‌ها شامل تزریق بوتاکس، هایفوتراپی، رادیو فرکانسی و لیزر درمانی می‌باشد. هرکدام از این روش‌ها مزایای خاص خود را دارند و نتایج مؤثر آن‌ها پس از درمان قابل ‌مشاهده خواهد بود. برای دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02122283000 تماس حاصل نمایید.

علت‌ها 


افتادگی پلک می‌تواند در بدو تولد مشاهده شود (پتوزیس مادرزادی) یا به خاطر بالا رفتن سن، صدمه یا با عنوان عوارضی از جراحی آب‌مروارید یا دیگر جراحی‌های چشمی به وجود آید. همچنین این وضعیت می‌تواند به خاطر مشکلاتی در عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک چشم، بنام عضله‌ی بالابر رخ دهد. گاهی اوقات آناتومی چهره‌ی یک شخص باعث بروز مشکلاتی در عضله‌ی بالابر پلک می‌شود. یک تومور چشمی، اختلال عصبی، یا یک بیماری سیستماتیک مانند دیابت از دیگر علل بروز مشکل افتادگی پلک می‌باشند.

علائم افتادگی پلک


وقتی باز و بسته کردن چشم‌ها برای بیمار دشوار باشد، این نشانه‌ای آشکاری از افتادگی پلک چشم می‌باشد، علاوه بر نشانه‌ی ظاهری که در پوست اضافی اطراف چشم دیده می‌شود. این مشکل به خاطر ضعف در عضله‌ی مسئول بالا بردن پلک یا آسیب به اعصاب یا عضلات کنترل‌کننده‌ی که این حرکات می‌باشد.

اگر دچار افتادگی پلک هستید، دیگر علائم ظاهری و آشکار شامل ریزش اشک زیاد یا آبکی بودن چشم و نیز مشکل در دید درست و شفاف می‌شود. اگر از افتادگی پلک شدیدی رنج می‌برید ممکن است اختلالات دید در شما افزایش یابد.

مزایای درمان


مزیت استفاده از تکنیک‌های غیر جراحی این است که از انجام جراحی اجتناب می‌شود، انجام ندادن جراحی به معنای دوره‌ی بهبودی سریع و خطر کمتر در درمان می‌باشد. از دیگر مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیشترین مزیت برای بیمارانی ست که شل شدگی پوست نسبی دارند و دیگر علائم پیری صورت در آن‌ها دیده نمی‌شود.
  • این درمان‌ها سریع‌تر از روش جراحی هستند و می‌توانند در کمتر از 30 دقیقه انجام شوند.
  • مدت‌زمان بهبودی تقریباً سریع با کمترین کبودی و ورم که بعد از 1 تا 2 هفته از بین خواهد رفت.
  • بیمار می‌تواند بیشتر کارهای روزمره‌ی خود را بعد از یک هفته از سر بگیرد، اگرچه مدت‌زمانی برای بهبودی برای این روش‌های غیر جراحی لازم است.

روش‌های درمانی افتادگی پلک


بوتاکس

بوتاکس پروتئینی است که دارای قدرت شل کنندگی عضله‌ قوی هست. این ماده به ‌طور قابل ‌توجه‌ای می‌تواند افرادی را که دچار افتادگی پلک هستند، بهبود بخشد. افتادگی پلک چشم موجب بسته شدن غیرارادی پلک‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به خوابیده شدن بیش ‌از حد چشم و مشکل در باز کردن آن گردد. بیمارانی که دچار افتادگی بیش ‌از حد پلک هستند گاهی اصلاً نمی‌توانند چشمشان را باز کنند. این درمان شامل تزریق بوتاکس در اطراف پلک می‌باشد که به روشی ساده و در مطب انجام می‌گیرد. اثر شل کنندگی عضله معمولاً تا 3 ماه ماندگار خواهد بود.

تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد. پزشک کار خود را ابتدا با تمیز کردن محلی که قرار است تزریق صورت بگیرد آغاز می‌کند. سپس مقدار کمی بوتاکس را با دقت به عضله‌ی پلکی که مسئول بالا و پایین بردن آن هستند، تزریق خواهد کرد. درد کمی در طی تزریق احساس می‌شود. سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق بسیار کوچک هستند و بیمار احساس می‌کند که گویا یک نوک سوزن سریعاً به پوست او برخورد می‌کند، این احساس معمولاً بعد از تزریق از بین می‌رود.

فوراً بعد از درمان، یک کیسه یخ به شما می‌دهند تا هر گونه درد یا ورم باقی‌مانده در یک دقیقه برطرف شود. به‌طور میانگین، حدوداً سه تا هفت روز طول می‌کشد تا اثرات بوتاکس لیفت پلک قابل‌ مشاهده شوند. این مدت‌ زمان برای همه‌ی درمان‌های بوتاکس می‌باشد. هرگاه نتیجه‌ی درمان مشاهده شد، نتایج سه تا چهار ماه دوام خواهد داشت. برای حفظ این نتایج نیاز است که مجدداً برای تزریق به پزشک مراجعه کنید.

هایفوتراپی

هایفوتراپی می‌تواند گزینه‌ای شگفت‌انگیز برای کسانی باشد که پلک‌های افتاده‌شان نیازی به بلفاروپلاستی ندارند. هایفوتراپی می‌تواند روشی غیر جراحی برای لیفت و بالا کشیدن ابرو باشد که از این‌رو می‌تواند چشم‌ها را تا حدی باز کند. هایفو روشی غیر جراحی، بدون دوره‌ی استراحت و روشی سرپایی برای لیفت و بالا کشیدن و صاف کردن پوست افتاده‌ی پلک است. این تکنولوژی اولتراسوند در زیر سطح پوست متمرکز می‌شود تا بافت‌های افتاده و شل را سفت کند و بالا ببرد. نتایج این درمان تا مدت‌زمان طولانی ماندگار هستند.

 مدت‌زمان انجام هایفو تقریباً سی دقیقه تا یک ساعت می‌باشد که این مدت به ناحیه‌ی تحت درمان بستگی خواهد داشت. پزشک متخصص مراقبت‌های لازم را برای به حداقل رساندن ناراحتی و درد در حین هایفوتراپی در نظر می‌گیرد. گاهی از بلاک کننده‌های عصبی برای راحتی بیمار در حین درمان استفاده می‌کنند. همچنین قبل از شروع درمان، داروهای ضد اضطراب و مسکن‌هایی به بیمار داده می‌شود. استفاده از این ترکیبات آرام‌بخش باعث می‌شود تا درمان هایفوتراپی با کمترین درد یا حتی بدون درد صورت بگیرد. این ناراحتی اندک در حین درمان مانند دردی مبهم و احساس داغی و سوزن زدن می‌باشد. بیماران فوراً و بدون نیاز به هیچ مدت استراحتی مطب را ترک می‌کنند و هیچ نشانه‌ای از درمان روی صورت وجود نخواهد داشت.

سفت و کشیده شدن پوست تقریباً سه تا شش ماه بعد از هایفو رخ می‌دهد. صاف شدن فوری پوست اغلب فوراً بعد از درمان قابل‌ مشاهده خواهد بود. یک جلسه درمان ممکن است نتایج قابل ‌توجه‌ای را حاصل کند.

رادیو فرکانسی (RF)

امواج رادیویی به لایه‌های خارجی پوست بیمار نفوذ می‌کنند و ازاین‌رو انرژی گرمایی را عضلات و بافت‌های زیرین پوست انتقال می‌دهند. این گرما فرایند کلاژن سازی را تحریک می‌کند و در نتیجه باعث انقباض چین و چروک‌ها می‌شود. نتیجه‌ی کلی این روش رسیدن به پوستی سفت‌تر و روشن‌تر و کاهش چشمگیر افتادگی پلک‌ها می‌باشد.

رادیو فرکانسی (آراف) در ابتدا برای درمان شلی و افتادگی پوست استفاده می‌شود، البته این درمان همچنین صافی پوست و بافت آن را حاصل می‌کند. برای این درمان به هیچ مدت استراحت یا بهبودی نیازی نیست. نتایج آن فوراً قابل‌ مشاهده است و حتی در طی چند هفته بعد از درمان بهتر می‌شوند، زیرا افزایش میزان کلاژن سازی باعث تحریک انقباض بیشتر پوست خواهد شد.

ابتدا پزشک ناحیه‌ی موردنظر را تمیز می‌کند و ژلی را روی پوست می‌مالد. دسته‌ی مخصوص دستگاه در مقابل پوست قرار می‌گیرد و انرژی کم‌توان رادیو فرکانسی روی پوست به‌کاربرده می‌شود. در حین انجام این روش احساس راحتی و گرما خواهید داشت. پزشک دمای دستگاه را تا حد مناسبی تنظیم می‌کند. مدت ‌زمان درمان به ناحیه‌ی مورد نظر بستگی دارد، این مدت معمولاً بین بیست تا سی دقیقه می‌باشد.

لیزر

تکنولوژی لیزر تأثیر بسزایی در درمان پیری و افتادگی پلک چشم دارد، استفاده از لیزر دی‌اکسید کربن روشی غیر جراحی برای لیفت پلک است که می‌تواند باعث جوان‌سازی قابل ‌توجهی در بیمار گردد. این تکنولوژی خاص لیزر ترکیبی از دو تکنولوژی متفاوت لیزری است، ترکیبی از مزایای لیزر فرکشنال که در آن پرتوهای لیزری عمیقاً به لایه‌ی بیرونی پوست نفوذ می‌کنند تا به بازسازی کلاژن بپردازند و ماهیت کاهنده لیزر دی‌اکسید کربن که لایه‌ی خارجی آسیب‌دیده‌ی پوست را برمی‌دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *