درمان آسیب‌های خورشید و آفتاب‌سوختگی پوست

درمان آسیب‌های خورشید و آفتاب‌سوختگی پوست

درمان آفتاب سوختگی

آفتاب‌سوختگي هنگامي اتفاق مي‌افتد که پوست بدون آنکه به واسطه لباس يا کرم ضد آفتاب محافظت شود، در معرض آفتاب بسيار شديد قرار بگيرد. آفتاب‌سوختگي در نتيجه تابش اشعه‌هاي ماوراء بنفش آفتاب بر روي پوست اتفاق مي‌افتد، زيرا در اين شرايط پوست نمي‌تواند رنگدانه محافظ خود به نام ملانين را با سرعت کافي توليد کند. ملانين خاصيت دفاعي در برابر پرتوهاي مضر آفتاب را دارد و هنگامي که مقدار آن کافي نباشد، پوست از اشعه‌هاي ماوراء بنفش آسيب مي‌بيند. اگرچه آفتاب‌سوختگي در افرادي که پوست روشن دارند و مقدار رنگدانه ملانين در پوست آنها کمتر است با فراواني بيشتري ديده مي‌شود، اما حتي کساني که پوست خيلي تيره دارند هم ممکن است از آفتاب‌سوختگي آسيب ببينند. در مرکز ما چندين روش مختلف براي درمان و رفع علائم آفتاب‌سوختگي و عوارض ناشي از آن بر روي پوست بدن، ارائه مي‌شود. ليزر درماني يکي از رايج‌ترين روش‌هايي است که امروزه براي اين منظور مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در کلينيک‌ زيبايي رز چندين روش درماني مختلف براي درمان سوختگي و آفتاب‌سوختگي پوست ارائه مي‌شود. لطفاً با ما تماس بگيريد و يک نوبت ملاقات تعيين کنيد تا يکي از متخصصين مراقبت از پوست در کلينيک ما وضعيت شما را بررسي کند و يک برنامه جامع براي تشخيص و درمان عارضه شما تهيه نمايد.

در کلينيک‌ زيبايي رز چندين روش درماني مختلف براي درمان آفتاب‌ سوختگی و سوختگي پوست ارائه مي‌شود. لطفاً با ما تماس بگيريد و يک نوبت ملاقات تعيين کنيد تا يکي از متخصصين مراقبت از پوست در کلينيک ما وضعيت شما را بررسي کند و يک برنامه جامع براي تشخيص و درمان عارضه شما تهيه نمايد.

علائم آفتاب‌سوختگي شامل موارد زير است:


آفتاب‌سوختگي خفيف تا ملايم

 •  قرمزي و التهاب پوست
 •  سوزش و ناراحتي در ناحيه آسيب‌ديده
 •  گرم شدن پوست و حساس شدن آن نسبت به تماس

آفتاب‌سوختگي شديد يا مسموميت خورشيدي

 •  احساس درد شديد در پوست
 •  تاول زدن در ناحيه آسيب‌ديده پوست
 •  خشک شدن پوست
 •  سردرد
 •  غش کردن و ضعف شديد
 •  لکه‌هاي روشن روي پوست
 •  تب
 •  سرگيجه
 •  حالت تهوع و استفراغ

دقت کنيد که اگر علائم آفتاب سوختگی شدید را احساس کرديد، بايد در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنيد.

سوختگي درجه دوم معمولاً دردناک‌تر است و بهبودي آن زمان بيشتري طول مي‌کشد. اگر هر کدام از علائم آفتاب سوختگي شامل تب بالا، درد شديد يا آفتاب‌سوختگي شديد پوست را مشاهده کرديد و بعد از گذشت چند روز بهبودي در وضعيت اين علائم حاصل نشد، با يکي از متخصصان ما در کلينيک زيبايي رز مشورت کنيد.

عوارض آفتاب‌سوختگي


untitledعفونت

پوستي که در اثر آفتاب‌سوختگي آسيب ديده است، در معرض خطر عفونت قرار دارد. اگر بر روي پوست آسيب‌ديده تاول بزند، اين تاول‌ها در برابر عفونت‌هاي باکتريايي خيلي حساس خواهند بود. تورم، قرمزي و خروج ترشحات از تاول‌ها، نشان دهنده شروع عفونت است. علاوه بر آن، آفتاب‌سوختگي مي‌تواند منجر به فعال شدن ويروس عامل تبخال (هرپس) شود که در نتيجه آن، روي لب‌ها يا صورت تبخال ايجاد مي‌شود. در اين صورت بايد تبخال‌ها فوراً توسط پزشک مورد معاينه قرار گيرد.

پيري زودرس

تابش‌هاي ماوراء بنفش نوع A و B مي‌تواند روند پيري پوست شما را تسريع کند و باعث شود که در ظاهر سن شما بيشتر از سن واقعيتان به نظر برسد. مهم‌ترين نشانه‌هاي پيري زودرس در اثر آفتاب‌سوختگي که اصطلاحاً به آن پيري ناشي از آفتاب (Photoaging) گفته مي‌شود عبارتند از ايجاد چروک‌ها، زبر و خشن شدن پوست، نمايان شدن سياهرگ‌ها در زير پوست، ايجاد لکه‌هاي پيري، ملاسما، لکه‌هاي قهوه‌اي، بروز اختلالات رنگدانه‌اي و کاهش لطافت و انعطاف‌پذيري پوست.
سرطان پوست و عوارض پيش‌سرطاني
مواجهه با نور آفتاب به عنوان مهم‌ترين علت بروز سرطان پوست شناخته مي‌شود. اگر ميزان قرار گرفتن در معرض آفتاب شديد به حدي باشد که به DNA يا ماده وراثتي سلول‌هاي پوست آسيب بزند، مي‌تواند منجر به بروز سرطان پوست شود. يک ضايعه پوستي به نام کراتوز آکتينيک که مشخصه آن تشکيل فلس‌هاي خشک بر روي پوست مي‌باشد مي‌تواند نشانه خطرناکي از سرطاني شدن سلول‌هاي پوست باشد. براي جلوگيري از ابتلا به سرطان پوست لازم است هر ماه به طور منظم پوست خود را معاينه کنيد و براي معاينات سالانه هم به يک پزشک متخصص پوست باتجربه مراجعه کنيد.

sss

روش‌هاي درمان آفتاب‌سوختگي


درمان‌هاي پزشکي

اگر هر يک از علائم آفتاب‌سوختگي شديد را در پوست خود مشاهده کرديد، بايد فوراً به پزشک مراجعه کنيد. پزشک شما يا پزشک متخصص پوست ممکن از روش‌هاي زير براي درمان آفتاب‌ سوختگی شما استفاده کند:

 •  تجويز کرم‌هاي مخصوصي که براي بهبودي پوست و جلوگيري از عفونت‌هاي درجه دو و سه استفاده مي‌شود.
 •  تجويز داروهاي استروئيدي خوراکي که عملکردي شبيه به کورتيزون دارد و باعث کاهش ورم و ناراحتي مي‌شود.
 •  تجويز داروهاي مسکن

ليزر درماني

ما از روش‌هاي مختلفي براي تسکين يا درمان آفتاب‌ سوختگی پوست و عوارض جانبي ناشي از آن استفاده مي‌کنيم.
از ليزر فرکشنال به منظور کاهش چروک‌ها و عوارض رنگدانه‌اي پوست استفاده مي‌شود. اين نوع از ليزر بر روي لکه‌هاي کوچک آسيب‌ديدگي متمرکز مي‌شود و خطوط نامحسوس و نامشهودي را در پوست ايجاد مي‌کند. در نتيجه، مکانيزم‌هاي دفاعي طبيعي در پوست فعال مي‌شود و سرعت توليد سلول‌هاي پوستي جديد و کلاژن را در پوست افزايش مي‌دهد.
در عمل جوانسازي پوست با ليزر، لايه سطحي خارجي پوست به وسيله ليزر CO2 برداشته مي‌شود، اما بر لايه‌هاي عميق‌تر پوست تأثيري ندارد و به آنها آسيبي وارد نمي‌کند. اين روش بيشتر براي رفع چروک‌ها و خطوط ريز در سطح پوست کارآيي دارد، زيرا عمق نفوذ آن به اندازه‌اي نيست که بتواند چروک‌هاي عمقي را برطرف کند. روش‌هاي ديگري از قبيل عمل‌هاي زيبايي مبتني بر تزريق مي‌تواند کارآيي بيشتري در رفع خطوط و چروک‌هاي عمقي پوست داشته باشد.

ساير درمان‌ها

بعضي از محصولات محافظت‌کننده پوست، لايه‌بردار‌هاي شيميايي (لينک به مقاله لايه برداري) و عمل ميکرودرم ابريژن (لينک شود به مقاله ميکرودرم) هم مي‌توانند در کاهش علائم آفتاب‌سوختگي و رفع چروک‌هاي پوست مؤثر باشند. کرم‌هاي حاوي عوامل رشد و کرم‌هاي ترميم‌کننده DNA هم به درمان آسيب‌هاي ناشي از آفتاب‌سوختگي کمک مي‌کند. لایه‌برداي پوست هم در مبارزه با پيري ناشي از آفتاب تأثير دارد. رتينول‌هاي موضعي در واقع سنگ بناي تمامي روش‌هايي است که براي جوانسازي پوست و ترميم عوارض پوستي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. کارآيي رتينول‌ها در بهبود ساختار پوست و درمان عوارض رنگدانه‌اي و چروک‌هاي ريز، بارها و بارها به اثبات رسيده است.

درمان‌هاي غير پزشکي

پيشگيري از آفتاب‌سوختگي: اولين قدم در مسير مراقبت‌هاي غير پزشکي از پوست، از همان قبل از گرفتن در معرض آفتاب شروع مي‌شود. لباس‌هايي بپوشيد که در برابر تابش‌هاي ماوراء بنفش مقاوم باشد. خيلي از افراد فکر مي‌کنند که فقط قسمت‌هايي از پوست که در معرض آفتاب قرار مي‌گيرند در خطر بروز آفتاب‌سوختگي هستند. اما حتي آن قسمت‌هايي که با لباس پوشانده مي‌شود نيز ممکن است دچار آفتاب‌سوختگي شود، زيرا بعضي از لباس‌ها هيچ گونه حفاظتي براي پوست در برابر آفتاب تأمين نمي‌کنند. لباس‌هاي داراي بافت متراکم، پارچه‌هاي سنگين و رنگ تيره در مقايسه با لباس‌هاي سبک و رنگ روشن، خيلي بيشتر از پوست محافظت مي‌کنند. استفاده از عينک آفتابي مقاوم به اشعه ماوراء بنفش و کلاه‌هاي نقاب‌دار هم مي‌تواند از بروز آفتاب‌سوختگي جلوگيري کند.
قدم بعدي در پيشگيري از آفتاب‌سوختگي، استفاده از مقدار زيادي کرم ضد آفتاب قبل از رفتن به زير آفتاب و تجديد مرتب آن در تمام طول مدتي است که در معرض نور آفتاب قرار داريد. براي این منظور بايد از کرم‌هاي ضد آفتابي که شاخص حفاظتي (SPF) برابر با 30 يا بالاتر دارند و هم در برابر پرتوهاي ماوراء بنفش نوع A و هم نوع B محافظت مي‌کنند، استفاده کنيد. عرق کردن بدن و فعاليت‌هايي از قبيل شنا مي‌تواند باعث کاهش کارآيي کرم‌هاي ضد آفتاب شود. بنابراين کرم ضد آفتاب را بايد حداقل 30 دقيقه قبل از شنا و نيز قبل از هر فعاليتي که باعث عرق ريختن شما مي‌شود استفاده کنيد و بعد مرتباً آن را تجديد کنيد.
مراقبت‌هاي بعد از وقوع آفتاب سوختگي: توجه داشته باشيد که پيشگيري از بروز آفتاب‌سوختگي خيلي راحت‌تر از درمان آن است. اما به هر حال اگر دچار آفتاب‌سوختگي ملايم شديد براي تسکين علائم آن در خانه مي‌توانيد از قرص‌هاي مسکن بدون نسخه مانند ايبوپروفن مصرف کنيد. همچنين براي تسکين درد ناشي از آفتاب‌سوختگي مي‌توانيد روي قسمت‌هاي آسيب‌ديده پوست، کمپرس سرد بگذاريد. لوسيون‌هاي مرطوب کننده بر پايه آلوئه ورا هم مي‌تواند به کاهش ناراحتي ناشي از آفتاب‌سوختگي کمک کند. دقت کنيد که نبايد از کرم‌هاي بي‌حسي موضعي بدون نسخه مانند بنزوکائين براي تسکين درد و ناراحتي ناشي از آفتاب‌سوختگي استفاده کنيد. زيرا اين کرم‌ها مي‌تواند موجب بروز واکنش‌هاي حساسيتي شديدي شود که اگر سطح آن بر روي پوست قسمتي از بدن گسترش پيدا کند مي‌تواند حتي تهديدي براي جان بيمار باشد. و در نهايت مهم‌ترين نکته‌اي که بايد رعايت کنيد آن است که بعد از وقوع آفتاب‌سوختگي، از مواجهه دوباره با نور آفتاب شديداً اجتناب کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *