بزرگ کردن لب: تزریق ژل و چربی

بزرگ کردن لب

لب ها می توانند ناحیه پایین صورت شما را نرم تر نشان دهند و در زیبایی صورت شما نقشی اساسی دارند. لب های پر قرمز و برجسته از مدت ها پیش با زیبایی و جوانی ارتباط داشته است و به همین دلیل است که پروتز لب به محبوبیت فزآینده ای دست پیدا کرده است. بزرگ کردن لب با پروتز برخلاف تزریق ژل و تزریق چربی نتایج طولانی مدت تری دارد ( نیمه دائمی یا دائمی).لب های پر در بین بعضی از افراد محبوبیت زیادی دارد. برطبق تحقیقات، در لب هایی که به صورت طبیعی پر هستند، بین لب بالایی و پایینی تناسب فوق العاده ای وجود دارد. در این مرکز، سعی بر این است که لب های طبیعی پر(حجم دهنده لب)، زیبا و متناسبی ایجاد شود.

زمان انجام پروتز لب

 • لب های شما همیشه لاغر هستند و هر موقع می خندید ناپدید می شوند
 • با افزایش سن، لب های شما لاغرتر و خالی تر می شود
 • ظاهر لب های خود را دوست ندارید
 • داشتن لب های پرتر باعث توازن بیشتر صورت شما می شود

پروتز لب برای چه کسانی مناسب است؟

در ادامه دلایل اصلی مراجعه برای پروتز و تزریق لب اشاره شده است:

 • افرادی که پروتز لب برای آنها مناسب است دوست دارند لب های کوچک خود را پر و برجسته تر کنند. در صورتی که در حین خندیدن لب بالایی یا هر دو لب شما ناپدید شوند، پروتز لب با تزریق ژل یا چربی مناسب شما است.
 • بعضی از روش ها برای بهبود ناهمسطح بودن لب ها، شکل دهان و نمایش لثه ها در حین لبخند زدن بکار می روند.
 • از سوی دیگر، در صورتی که لب های شما بسیار بزرگ باشند و چهره شما را ناخوشایند کرده اند، در مورد جراحی کاهش لب با پزشک جراح مشورت کنید.

در صورتی که در وضعیت سلامتی خوبی بسر می برید، نگرشی مثبت به این روش دارد و انتظارات شما واقع گرایانه است، برای انجام برجسته کردن لب به احتمال زیاد مناسب هستید.

125745_1355749835

روش های برجسته سازی لب

روش های متعددی برای حجیم کردن لب وجود دارد. جراح بسته به اهداف زیبایی شما  زمان بهبودی مورد انتظار روش ها را برای شما ارائه می کند. برای بدست آوردن نتایج بهینه بهتر برجسته کردن لب دو تا سه مورد از این روش ها را با هم انجام دهید.

پروتز لب

پروتزهای لب را می توان از طریق ایجاد برش های بسیار ریز در داخل قسمت های کناری دهان قرار داد. پروتزهای مصنوعی یا طبیعی متعددی موجود است. جراح در مورد نوع پروتز با شما صحبت می کند. جراحی پروتز لب باعث تقویت، افزایش و پر شدن لب ها می شود. با افزایش سن، حجم لب کاهش پیدا می کند و لب ها لاغر و صاف می شوند. روش برجسته کردن لب با جراحی پروتز لب را می توان برای یک یا هر دولب مورد استفاده قرار داد که به نسبت موجود بین لب ها از لحاظ اندازه یا پری بستگی دارد. مردان و زنان با داشتن لب های پرتر ظاهر زیباتری پیدا می کنند.

انواع پروتز لب

سه نوع پروتز لب وجود دارد:

 • آلودرم: نرم ترین و انعطاف پذیرین ترین نوع پروتز است. آلودرم بافت اهداکننده تصفیه شده و عمل آوری شده است که برای از بین بردن سلول های زیست پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش در داخل حاشیههای دهان برش های کوچکی صورت می گیرد و پروتز در زیر بخش خارجی صورتی رنگ لب در بالای عضله قرار داده می شود. این تنها پروتز لبی است که می توان در این لایه زائد قرار داد و در نتیجه کل برحسته سازی پروتز در جلوی لب ها قابل مشاهده است.
 • پرمالیپ: یک پروتز سلیکون جامد نرم است که در اندازه ها و شکل های مختلف عرضه می شود. این پروتز با ایجاد یک برش در داخل گوشه دهان از طریق عضله لب صورت می گیرد. در صورت تمایل می توانید پروتز را جدا کنید.
 • ورافیل: این پروتزها با محلول نمک دارای پوشش گورتکس خارجی پر شده اند. روش قرار دادن این پروتزها مشابه پروتزهای پرمالیپ است و در صورت تمایل می توانید در تاریخ دیگری آن را جدا کنید. استفاده از پروتزهای ورافیل توصیه نمی شود، زیرا این عقیده وجود دارد که گورتکس بدون بوجود آمدن هیچ دلیل مشخصی چند سال بعد از قرار داده شدن عفونی می شود.

نحوه انجام پروتز لب

jel_13093

پروتزها تحت بیهوشی موضعی در کمتر از یک ساعت در لب قرار داده می شوند. تزریق بلاک عصب دهان همانند تزریقی که در روش های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، بیهوشی در ناحیه قرار دادن پروتز را حاصل می کند. دو برش کوچک در ناحیه قرار دادن پروتز لب ایجاد می شود و یک ابزار بسیار ریز سپس از لب عبور داده می شود تا فضا برای پروتز ایجاد شود. سپس پروتز داخل می شود و مکان های برش با بخیه بسته می شوند که برطبق گفته پزشک  2 تا 4 روز باید شکافته شوند. قبل و بعد از انجام روش پروتز لب از کمپرس یخ استفاده می شود. داروهای مخصوص کاهش التهاب و کبودی احتمالا توسط پزشک تجویز می شود.

 پروتزهای لب در اندازه های مختلف و طول های مختلف عرضه شده اند تا برای تمامی شکل های لب مناسب باشند. در طول جلسه مشاوره در مورد اندازه و طول پروتز با بیمار صحبت می شود.

حتمالا نباید لب بالایی و پایینی را با هم درمان کنید. در مواردی که لب ها نامتقارن هستند، برای مثال وقتی لب پایینی پرتر از لب بالایی است، در این صورت پروتز لب تنها برای لب بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک در مورد این مساله و اندازه پروتز توصیه هایی را ارائه می کند.

بعد از انجام عمل پروتز لب

 پس از انجام عمل پروتز لب به مدت 7 تا 10 روز لب شما متورم است. کبودی نیز در رو و داخل لب ایجاد می شود که بین  7 تا 15 روز طول می کشد. پروتز نرم و انعطاف پذیر است و هیچ محدودیت حرکتی در لب بوجود نمی آید. پروتز برطبق شکل طبیعی لب شما قالب بندی می شود و نواحی مثل ناحیه V شکل قسمت مرکزی لب بالایی حفظ می شوند. بیماران گزارش می کنند که پس از چند هفته وجود پروتز را متوجه نمی شود، والدین آنها نیز چنین احساسی را دارند.

مزایای انجام روش دائمی پروتز لب

این روش این امکان را برای پزشک فراهم می کند تا برجسته سازی دائمی و مطمئن لب را ارائه کند. نتایج پروتز لب دائمی هستند پس نیازی به جلسات درمانی بعدی نیست. به آسانی قابل برداشت است.پروتزهای لب امروزی همانند پروتزهای قدیمی در لب ها محبوس نمی شوند و از این رو در صورتی که بیمار بخواهد پروتزهای بزرگتر یا کوچکتری را مورد استفاده قرار دهد، می توان آنها را جدا کرد.

از مزایای دیگر روش تزریق ژل به لب می توان به کم تهاجمی بودن، زمان از کارافتادگی کم، سازگار با بافت مجاور، نتایج طولانی و قابل تغییر و شکل نرم و غیرقابل تشخیص نسبت به بافت مجاور اشاره کرد.

جراحی زیبایی لب با پیوند پوستی

یک روش دائمی برای برجسته سازی لب ها (لب قلوه ای) با جلو بردن لب ها بوسیله جراحی لب با برش هایی است که داخل دهان صورت می گیرد. پیوند چربی پوستی که از لایه های عمیق تر پوست گرفته می شد در زیر غشای لب قرار داده می شود تا لب برجسته و پرتر به نظر برسد.

جراحی زیبایی لب برای قطع و برداشتن حاشیه قرمز لب

این روش شامل ایجاد یک برش در کنار قسمت رنگی لب ها، جدا کردن نوار  پوستی خارج از حاشیهو سپس کشیدن قسمت رنگی به منظور افزایش آن ناحیه از لب های شما است.

جراحی زیبایی لیفتینگ لب

جدا کردن پوست اضافی و کشیدن لب ها به افرادی که پوست شلی دارند یا دهان آنها شیبی به سمت پایین دارد، مناسب است. به منظور افزایش بالایی، یک برش در زیر بینی صورت می گیرد و پوست کوتاه می شود تا لب های شما کشیده شوند. در روش های لیفتینگ دیگر برای نمایش بیشتر دندان ها می توان لب فوقانی را کوتاه کرد. به منظور کشیدن دهانی که شیبی به سمت پایین دارد، برش های کوچکی در حاشیه دهان صورت می گیرد و پوست اضافی جدا می شود. بخیه های بسیار ریزی در این روش مورد استفاده قرار می گیرند و چهار تا پنج روز بعد می توان آنها را جدا کرد.

 shutterstockLipLift_1148074

عوارض جانبی و خطرات

خوشبختانه، روش های برجسته سازی لب عوارض جانبی قابل توجه کمی دارد و عوارض تزریق ژل لب بسیار ناچیز است . این روش معمولا بدون بوجود آمدن مشکل عمده صورت می گیرد. شما باید در مورد خطرات و عوارض جانبی احتمالی در طول جلسه مشاوره با پزشک صحبت کنید. خطرات بیشتر عمل های جراحی مشابه است. از عوارض جانبی احتمالی جراحی زیبایی لب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • هماتوم یا تومور سرومی ( تجمع مایع یا خون در زیر پوست که نیازمند رفع عفونت است)
 • تغییر در حواس
 • ایجاد جای زخم
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای بوجود آورنده
 • نتایج نامطلوب که روش های جراحی دیگر را لازم می کند

شما می توانید با پیروی از دستورات و توصیه های جراح پلاستیک مجرب  در قبل و پس از انجام روش برجسته سازی لب عوارض جانبی را به حداقل برسانید.

بزرگ کردن لب با تزریق

بزرگ کردن لبها با تزریق با دو رش تزریق ژل و تزریق چربی انجام می شود.

بزرگ کردن لب با تزریق چربی

در روش تزریق چربی، چربی بدن خود فرد با استفاده از روش لیپوساکشن از ناحیه دیگر بدن فرد گرفته می شود و به لب ها تزریق می شود. تزریق چربی به صورت و ازجمله لب ها باید تا زمان رسیدن به نتایج مطلوب تکرار شوند. بعضی از بیماران روش تزریق چربی به صورت را ترجیح می دهند. در این روش چربی از بدن خود بیمار برداشت می شود و سپس برای تقویت پر بودن لب ، چین و چروک های لب و قسمت های کم عمق بار دیگر تزریق می شود. تزریق چربی صورت نسبت به مواد پرکننده بافت نرم بازاری به روش کسترده تری نیاز دارند. با تقبل هزینه تزریق چربی به لب یک ناحیه اهدا کننده (مثل شکم یا باسن) باید تعیین شود و برای برداشتن چربی از روش لیپوساکشن استفاده می شود. سپس چربی برداشت شده را می توان به عنوان یک گرافت به لب تزریق کرد. چربی در تزریق چربی در لب سپس باید یک منبع خون را دوباره ایجاد کند تا زنده بماند. در روی صورت، اغلب چربی های تزریق شده زنده می مانند، اما نتایج  چندان قابل پیش بینی نیست. در صورت استفاده از این روش در ناحیه اهدا کننده کمی احساس ناراحتی به شما دست می دهد. این روش جراحی خفیفی است که در اتاق جراح یا در اتاق عمل انجام می گیرد.

بزرگ کردن لب با تزریق ژل

ژل ها از مواد زیست سازگار طبیعی یا مصنوعی ساخته شده اند و به عنوان جایگزین چربی عمل می کنند تا لب را برجسته و پر کنند. برای رسیدن به نتایج مطلوب در تزریق ژل لب معمولا یک جلسه درمانی کفایت می کند. با این حال، نتیجه حاصله از بزرگ کردن لب موقتی است و به تکرار تزریقات نیاز است.

در صورتی که می خواهید از ژل های بافت نرم بسته بندی شده استفاده کنید، با تقبل هزینه ژل لب جراح پلاستیک یا پرستار ماهر او نواحی از لب که باید برجسته شوند را مورد معاینه قرار می دهد. محل های برش با یک عامل آنتی باکتریال پاک می شوند. درد در ناحیه تزریق ژل لب با استفاده از یک ابزار بسیار سرد به منظور خنک سازی لب، پماد بیهوشی برای بی حسی لب یا تزریق بی حسی موضعی تسکین پیدا برای تزریق ژل لب می کند.

با وجود اینکه تزریقات از جمله تزریق ژل صورت همراه با درد است، اما درد آنها به راحتی قابل تحمل است. تزریق ژل در هر ناحیه عموما چند دقیقه طول می کشد. فرآیند شامل تزریق ژل به لب، ماساژ دادن و معاینه نتایج صورت می گیرد و در صورت نیاز ژل بیشتری اضافه می شود.

وقتی نتایج بهینه تزریق ژل در لب حاصل شد، هر گونه لک تمیز می شود. برای کاهش ورم و تسکین درد بعد از تزریق ژل لب به شما کمپرس یخ داده می شود. اگر چه لب ها به مدت یک تا دو روز بعد از تزریق ژل به لب ملتهب هستند، معمولا درد بوجود آمده چندان زیاد نیست که به مصرف داروی مسکن نیاز باشد. قیمت تزریق ژل نیز به میزان ژل استفاده شده بستگی دارد بنابراین هزینه تزریق ژل برای هر فرد متفاوت است.

میزان ماندگاری نتایج

میزان ماندگاری نتایج تزریق ژل به لب  پس از تقبل قیمت ژل و بوتاکس به روش درمانی انتخابی و واکنش شما به درمان بستگی دارد.

 • در روش تزریق چربی به لب باید چندین تزریق صورت بگیرد، اما می تواند منجر به برجسته سازی دائمی لب شود
 • نتایج روش تزریق ژل به نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد. بعضی از ژل ها بین سه تا شش ماه دوام دارند، در حالی که ژل های دیگر تقریبا تا یک سال دوام دارند
 • روش های پروتز لب، لیفت لب، پیوند پوست و قطع و برداشتن حاشیه قرمز لب نتایجی دائمی دارند

در تماس بودن با جراح زیبایی پلاستیک

برای امنیت و بدست آوردن بهترین نتایج، با تقبل هزینه پروتز لب بهتر است که برای معاینات بعدی در زمان های توصیه شده و هر موقع که هر گونه تغییری در پروتز لب خود مشاهده کردید، به مطب جراح پلاستیک مراجعه کنید. در صورت داشتن سوال یا هر وگونه نگرانی آن را با جراح خود حتما در میان بگذارید.

هزینه های مرتبط

پروتز لب یک روش درمانی هنری است که باید توسط فرد متخصص و با تجربه انجام شود. فرد تزریق کننده باید درک مناسب از پیچیدگی‌ها، شرایط و آناتومی لب‌ها داشته باشد. این شرایط هنری و تکنیکی می‌تواند نتایج استفاده بسیاری از افراد از تزریق‌های غیر استاندارد و مشاهده نتایج غیر طبیعی در نتیجه آن را توضیح دهد. به همین خاطر بعضی بیماران تصور می‌کنند تقبل هزینه تزریق ژل لب  همیشه منجر به ایجاد یک ظاهر غیر طبیعی و بیش از حد بزرگ برای لب‌ها می‌شود، در حالی که در واقع این شرایط هیچگاه در صورت استفاده از خدمات افراد متخصص و با تجربه در این حوزه مشاهده نمی‌گردد. میزان قیمت پروتز لب و گونه براساس نوع جراح و میانگین هزینه پروتز لب متفاوت میباشد.

هزینه روش برجسته سازی لب  به نوع روش مورد استفاده، پزشک و ناحیه  جغرافیایی بستگی دارد. با توجه به اینکه روش بزرگ کردن لب یک روش زیبایی و اختیاری به حساب می آید، بیمه هزینه های تزریق ژل به صورت را تقبل نمی کند. بسیاری از جراحان طرح های پرداخت هزینه ای را برای بیماران ارائه می کنند تا این روش برای آنها مقرون به صرفه تر باشد. جراح خود را بر اساس کیفیت، آموزش و تجربه انتخاب کنید، نه براساس هزینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *