رفع چین و چروک صورت

رفع چین و چروک صورت

پس از اینکه 30 ساله شدید، پوست شما فیبرهای الاستین و کلاژن خود را از دست می دهند. الاستین و کلاژن دو فیبر اصلی ساختار پوست انسان هستند. با از دست دادن این دو فیبر، پوست انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و نازک تر می شود. علت چروک صورت در نتیجه افزایش سن و حرکت عضلات صورت می باشد . آسیب ناشی از قرار گیری در معرض خورشید یا پیری ناشی از نور آفتاب نیز از اصلی ترین علت چین و چروک صورت است. کلینیک های زیبایی روش های درمانی مختلفی را برای درمان و رفع چین و چروک صورت عرضه می کنند که از قرار زیر است:

  • مراقبت های پوستی با مواد اولیه مرغوب (کرمهای ضد چین و چروک صورت ) و پیلینگ پوست و لایه برداری
  • پرتو درمانی
  • جوانسازی پوست با استفاده از IPL
  • لیزر فراکشنال
  • جوانسازی پوست با روش های بدون جراحی
  • رفع چین و چروک دور لب با تزریق بوتاکس ضمن اینکه چین و چروک‌های دینامیک به تزریق بوتاکس واکنش بسیار خوبی نشان می‌دهند. بوتاکس نتایجی سریع ایجاد می‌کند. در صورتیکه نحوه تزریق بوتاکس صحیح باشد ، نتایج پس از چند ساعت یا چند روز قابل مشاهده خواهند بود.
  • مواد پرکننده پوستی

روش های درمانی

مراقبت های پوستی با مواد اولیه مرغوب

147

روش های مراقبت های پوستی با مواد اولیه مرغوب در بدست آوردن پوستی شاداب و جوان تر ضروری هستند و  اکیدا توصیه می کنیم که این روش ها را در کنار لیزردرمانی و تزریقات ضدچروک و بوتاکس صورت مورد استفاده قرار دهید. در این روش برای رسیدن به نتایج بهینه باید بین سه تا شش ماه انتظار بکشید که به این بستکی دارد که پوست شما بیشترین غلظت محصولی که می تواند تحمل کند چقدر است. برای حفظ نتایج باید این روش های درمانی استمرار داشته باشد و جلوگیری از آسیب بیشتر با تغییر سبک زندگی مخصوصا عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضروری است. محصولات مراقبت از پوست با مواد اولیه مرغوب غلظتی 5 تا 20 برابر محصولات بازاری دارند. بسیاری از این کرم های ضد چروک و ژل هایی که در بازار موجود است و ادعا می شود بسیاری از این مواد را در داخل خود دارند، تنها میزان کمی از مواد لازم پویا را دارند و کارایی این ماده که به شکل غلیظ تری است را ندارند. می توانید کرم یا ژلی را خریدرای کنید که مخلوطی از این ترکیب ها را داشته باشد، اما شاید این کار به ازای داشتن ترکیب های بسیار ضعیف و نه چندان موثر تمام شود.

پرتودرمانی

در روش پرتو درمانی فرآیندهای سلولی طبیعی که باعث جوانسازی و ترمیم پوست می شوند تحریک می شوند. نتایجی که بدست می آیند کاهش چین و چروک ریز و بهبود نرمی و صافی پوست که بین 4 تا 6 ماه پس از اتمام پرتو درمانی بهبود وضعیت صورت ادامه پیدا می کند. فن آور دیود پرتودرمانی (LED) با استفاده از دیودهای ساطع کننده نور قرمز مرئی و دیودهای ساطع کننده نور فرابنفش  سلول های مخصوصی را مورد هدف قرار می دهند که مسئول ترکیب و ترمیم ساختارهای محافظ پوست است و منجر به کاهش چین و چروک های ریز و بهبود بافت پوست می شود. این روش درمانی برای مردان و زنان در تمامی رنج های سنی با هر نوع پوستی مفید و موثر است. هر جلسه درمانی کشیدن پوست صورت حدود 20 دقیقه طول می کشد و این روش به شش تا ده جلسه درمانی نیاز دارد. در این روش از یک پرتو نور بسیار روشن مشابه به زمانی که در زیر نور مستقیم خورشید در ساحل به مدت 20 دراز کشیده اید، اما بدون گرما یا اشعه های مضر فرابنفش، استفاده می کنند. اغلب افراد در طول و پس از درمان احساس راحتی و آسایش می کنند و می توانند فورا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

روش پرتودرمانی را می توان به عنوان یک روش درمانی مجزا برای رفع چروک صورت یا به همراه روش های درمانی دیگر مثل فراکسل یا ترماژ صورت مورد استفاده قرار داد تا  نتایج بهتری حاصل شوند یا پس از جراحی به منظور افزایش سرعت بهبودی بکار برده می شود. این روش درمانی موثر و غیرتهاجمی سریع و ساده است، عوارض جانبی ندارد، درد ندارد، زمان از کار افتادگی ندارد و از این رو به آن سلاحی در برابر پیری گفته می شود.

درمان با روش IPL

نور پالس دار شدید (IPL) طیف گسترده ای از نور است که باعث بهبود موارد زیر می شود:

تمامی نواحی بدن از قبیل صورت، گردن، سینه، دست ها و بازوها را می توان مورد درمان قرار داد، اما متاسفانه این روش تنها بر روی پوست های روشن قابل استفاده است. این روش نه تنها باعث کاهش لکه های پوستی و مویرگ ها می شود، بلکه همچنین رشد کلاژن را ترغیب می کند تا بافت پوست بهبود پیدا کنند، پوست صاف تر شود و اندازه حفره و چین و چروک های ریز کاهش پیدا کند. پس از جلسه اول بهبودی در رنگدانه و بافت پوست را می توانید مشاهده کنید، اما دو تا سه جلسه درمانی با فاصله 3 تا 4 هفته ای باعث ترمیم درخشندگی و ظاهر پوست، صاف کردن بافت های ناصاف، کاهش اندازه حفره ها، کاهش لک صورت و مویرگ ها می شود. با این حال، با استفاده از لیزر فراکسل بافت پوست بیشتر بهبود پیدا می کنند.

روش های درمانی IPL سریع هستند و کمترین درد را دارند و در این روش ها به استفاده از کرم بیحسی موضعی نیاز نیست. جلسات درمانی خیلی سریع صورت می گیرند و ما فورا می توانید به سر کار خود برگردید.

لیزر فراکسل

لیزر درجه پزشکی فراکسل اکنون به عنوان بهترین لیزر برای بهبود بافت پوست، رفع چین و چروک صورت و برطرف کردن آسیب دیدگی ناشی از خورشید به تایید رسیده است. این روش همچنین امروزه برای برطرف کردن جای زخم آکنه مورد استفاده قرار می گیرد و بر خلاف روش IPL برای انواع پوست از جمله آسیایی و تیره قابل استفاده است. این لیزر تنها در مراکز پزشکی موجود است. لیزر فراکسل، لیزری با دو طول موج مختلف است، که یکی مخصوصا مشکلاتی مثل چروک ها یا جای زخم هایی که در لایه های پوستی عمیق تر قرار گرفته اند (150 نانومتری) و دیگری (1927 نانومتری) به شکل موثری لکه های پوستی و بافت پوست زائد را مورد هدف قرار می دهد. تنها یک جلسه درمانی با لیزر 1927 نانومتری فراکسل باعث بهبود لکه های پوسته تیره رنگ و همچنین بهبود رنگ و بافت پوست می شود که البته این مورد به سه جلسه درمان نیاز دارد. سه تا پنج جلسه درمان با لیزر 1550 نانومتری فراکسل، بهبود قابل توجه در جای زخم آکنه و چین و چروک صورت و همچنین بافت و رنگ پوست را نتیجه می دهد. از لیزر فراکسل می توان برای درمان گردن، صورت، خط گردن و پشت ها استفاده کرد. درمان با این لیزر با استفاده از یک کرم بیحسی موضعی که بک ساعت قبل از درمان بر روی پوست مالیده می شود، صورت می گیرد. خود درمان بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و پس از انجام آن، فرد احساس آفتاب سوختگی ملایم می کند.

148

ممکن است یک یا دو روز پس از درمان چین و چروک صورت قرمزی یا پف کردن جزئی را تجربه کنید،که شبیه سوختگی در حین اسکی کردن است. بعضی از بیماران می توانند همان روز درمان چین و چروک صورت فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند، اما بیماران دیگر به یک یا دو روز مرخصی نیاز دارند. اغلب اوقات بیماران این روش درمانی را در روز چهار شنبه انجام می دهند و روز شنبه به سر کار خود برمی گردند. ممکن است سه تا چهار روز پس از درمان پوست شما خشک شود و احساس خارش کنید، و ظاهری برنزه ای پیدا کنید.

سفت کردن پوست با روش  ترماژ

با افزایش سن، کلاژن و الاستین پوست زودتر تجزیه می شوند و بدن فرصت کافی برای باز تولید آنها را پیدا نمی کند و از این رو پوست شما قابلیت کشسانی خود را از دست می دهد و در نتیجه چین و چروک بر روی پوست ایجاد می شود و پوست دچار افتادگی می شود. ترماژ یک روش درمان چروک صورت بدون جراحی است که از انرژی رادیوفرکانسی برای صاف کردن پوست ناصاف و علت چروک صورت استفاده می کند. در این روش پوست سفت و کشیده می شود و فرد ظاهر جوان تری پیدا می کند. این روش برای موارد زیر موثر است:

  • چشم ها و پیشانی:به منظور کشیدن ابرو و کاهش پوست زائد روی پلک ها
  • صورت: به منظور سفت کردن گونه ها، کاهش چین های بین لب و بینی و سفت کردن و کشیدن پوست در کنار خط فک و گردن
  • بدن: به منظور صاف کردن افتادگی پوست بدن و حتی بهبود موقتی ظاهر سلولیت

149

در این روش با گرم کردن کلاژن و انقباض آنی کلاژن عمل کشیدن و سفت کردن پوست به همراه مدل سازی و سفت سازی تدریجی کلاژن در یک دوره شش ماهه پس از درمان را انجام می دهد. در حدود 90 درصد از بیماران نتایجی بسیار مشخصی را مشاهده خواهند کرد و بسیاری از بیماران می توانند بعضی از نتایج را فورا مشاهده کنند. حتی اگر هیچ نتیجه قابل تشخیصی را مشاهده نکردید، مطالعات نشان می دهند که تمامی بیماران در پوست خود کلاژن بیشتری خواهند داشت و افتادگی پوست در عرض دو سال بعد کاهش پیدا می کند و فرآیند پیری به تاخیر می افتد. این روش درمانی بین یک تا دو ساعت طول می کشد و می توانید روز بعد فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

تزریق

تزریقات ضد چین و چروک همانند تزریق ژل و تزریق چربی به صورت را می توان برای درمان تنوع گسترده ای از بیماری های پزشکی مورد استفاده قرار داد. این تزریقات علاوه بر اینکه برای رفع چروک صورت بکار برده می شوند، می توان از انها برای متوقف کردن تعریق بیش از حد و درمان میگرن استفاده کرد. تزریقات ضد چین و چروک برای بیش از بیست سال به شکلی ایمن برای درمان بیماری هایی از قبیل دوبینی و اسپاسم عضلاتی صورت در بین کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار گرفته اند. کاربرد زیبایی اصلی این داروها درمان چین و چروک های دور چشم، ابرو و پیشانی است. این چین و چروک ها با گذشت زمان با فعالیت عضلات این نواحی شکل می گیرند. تزریقات ضد چین و چروک را می توان برای تضعیف موقتی این عضلات استفاده کرد، تا چین و چروک ها پس از درمان کاهش پیدا کنند، زیرا عضلاتی که این چین و چروک ها را بوجود آورده اند دیگر حرکت نمی کنند. با رفع چین و چروک های دور چشم ها و پیشانی، می توانیم ظاهر مضطرب یا  خسته شما را از شما دور کنیم و به شما این امکان را بدهیم تا ظاهری جوان تر و آرام تر داشته باشید.  از این تزریقات همچنین برای کشیدن و بازسازی ابرو، بازسازی خط فک، کاهش باندهای عضلانی در گردن و کشیدگی خط فک و کاهش دندان قروچه مورد استفاده قرار داد. در صورتی که تزریقات ضد چین و چروک پوست برای چروک های کم عمق مورد استفاده قرار گیرند، اغلب این چین ها به طور کامل از بین می روند. در صورتی که چین ها عمیق و دائمی باشند، در این صورت برای حذف کامل این چین ها به مواد پرکننده پوستی یا روش لیزر فراکسل نیاز است. ضمن اینکه عوارض تزریق چربی نیز بسیار محدود هستند و عارضه خاصی به دنبال ندارد.

150

در صورتی که قبل از بوجود آمدن چین های دائمی، درمان های منظم با تزریقات ضد چین و چروک پوست را آغاز کنید، در این صورت باعث به تاخیر انداختن و پیشگیری از نمایان شدن چروک ها می شود و به داشتن یک ظاهر جوان کمک می کنید. این روش های درمانی شامل تزریقات بسیار ریز در عضلات مستقیما از زیر خط چروک است. هر تزریق باعث کرختی چند ثانیه ای و گاهی اوقات کبودی یا ورم جزئی می شود. شما باید به مدت پنج تا ده دقیقه پس از تزریقات عضلات ناحیه درمان شده را حرکت دهید و باید به مدت چهار ساعت به صورت قائم باقی بمانید و از لمس کردن یا مالش دادن ناحیه درمان شده بپرهیزید، زیرا این کار باعث گسترش تزریقات ضد چین و چروک صورت به نواحی ناخواسته می شود. اثرات درمان چهار تا هفت روز بعد قابل توجه است و بین سه تا شش ماه طول می کشد. با انجام جلسات پی در پی ماندگاری نتایج بیشتر می شود.

تزریق ژل

یک صورت جوان شامل خط فک برجسته و گونه های صاف و لب ها و قسمت بالای صورت پر می باشد. با این حال، با  افزایش سن حجم پوست کاهش پیدا می کند و در نتیجه شکل و ظاهر پوست دچار تغییر می شود. تزریق مواد پرکننده پوستی ( تزریق ژل) برای جایگزین کردن حجم در پوست و بهبود طبیعی چین وچروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد به صورت طبیعی در پوست پیدا می شود و با اضافه کردن حجم چربی طبیعی باعث ایجاد ظاهری جوان تر می شوند. نواحی دور دهان مثل چروک بین لب و بینی، چروک های عمودی لب و  چروک های کنار لب  با مواد پرکننده پوستی درمان می شود. از این مواد  همچنین برای افزایش حجم و برجسته کردن لب ها می توان استفاده کرد. مواد پرکننده پوستی از طریق چند تزریق و پس از استفاده از کرم موضعی یا تزریق داروی بیهوشی به منظور بی حس کردن ناحیه تحت درمان مورد استفاده قرار می گیرند. این درمان ها معمولا بین 6 تا 18 ماه طول می کشد و فرد می تواند فورا پس از انجام تزریق بر روی صورت او، کارهای روزمره خود را از سر بگیرد. عموما عوارض جانبی این روش های درمانی موقتی هستند و تنها محدود به ناحیه تزریق می شوند و در عرض یک هفته برطرف می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *