درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی زیر پوست)

درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی زیر پوست)

درمان و رفع سلولیت

اگر چربی زیر پوستتان به شکلی نامنظم و برآمده در آید، دچار بیماری سلولیت هستید. این بیماری که به علت شل شدن پوست و لایه های نگه دارنده ی آن به وجود می آید می تواند باعث خجالت شود. برای همین بهتر است برای رفع و از بین بردن آن به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید تا با استفاده از جدیدترین روش های لیزر، مزوتراپی و یا اندرمولوژی نسبت به درمان سلولیت اقدام کند.

سلولیت چیست؟

سلولیت 1

سلولیت اصطلاحی است که به ظاهرشدن برآمدگی چربی در بدن اشاره دارد. سلولیت یک بیماری واقعی نیست، اما سلول های چربی برجسته و عوامل همزمان دیگر منجر به پیدا شدن سلولیت می شوند.

گاهی اوقات سلول های چربی به قدری گسترش پیدا می کنند که باعث می شود فیبرهای کلاژن دور آنها خم شوند و در نتیجه پوست بالای آن جمع شود. سه لایه چربی در بدن یافت می شود. سلولیت در لایه چربی ای قرار داد که نسبت به لایه دیگر به پوست نزدیک تر است. با افزایش سن، پوست شما باریک تر می شود سلولیت نمایان تر می شود.

گاهی اوقات سلول های چربی در بافت های هبمند ( فیبرهای کلاژن) فشرده می شوند و فضای کمی برای سیستم درناز لنفاوی برای کاهش ایجاد مایع، چربی و سم است. چربی این لایه به رژیم غذایی یا ورزش به خوبی واکنش نشان نمی دهد.

علت ها و دلایل

داشتن سلولیت به این معنا نیست که اضافه وزن دارید. حتی افراد لاغر نیز ممکن است سلولیت داشته باشند. با این حال، اگر اضافه وزن داشته باشید، با کاهش وزن سلولیت نیز کاهش پیدا می کند.

زنان بیشتر از مردان سلولیت دارند. در صورتی که زنی از اعضای خانواده شما سلولیت داشته باشد، احتمال اینکه شما نیز سلولیت دارید، زیاد خواهد بود. سلولیت در پوست های تیره تر کمتر نمایان است. در صورتی که پوست روشنی دارید و می خواهید با یک شلوار شنا یا شلوارک کوتاه بیرون بروید، با استعمال کرم اتو برنزه باعث شوید برجستگی ها و گودی های ران های خود کمتر نمایان باشند.

عوامل دیگری که بر میزان سلولیت و میزان نمایان بودن آن تاثیرگذار است، از قرار زیر است:

 • رژیم غذایی نامناسب
 • رژیم غذایی زودگذر
 • سوخت و ساز کند
 • نداشتن فعالیت فیزیکی
 • تغییرات هورمونی
 • کم شدن آب بدن
 • چربی کلی بدن
 • ضخامت و رنگ پوست

چگونگی تشکیل سلولیت

مطالعات علمی زیادی در مورد چگونگی تشکیل سلولیت توضیحاتی را عرضه کرده اند. براساس تحقیقات، سلولیت وقتی شروع می شود که انباشتی از سلول های چربی متورم بوجود بیایند. سلول های چربی متورم بر فیبرهای همبندی که دور آنها قرار دارند فشار وارد می کنند. سپس فیبرهای همبند خم می شود و پوست را که به آن متصل هستند را به طرف پایین می کشند. نتیجه این وضعیت ها ظاهر تورفته و جمع شده سطح پوست است که ما آن را سلولیت می نامیم.

انواع سلولیت

در صورتی که در نواحی بزرگ سلولیت شل و ولی دارید به آن سلولیت نرم گفته می شود. سلولیت نرم شایع ترین نوع سلولیت است و خوشبختانه راحت تر می توان از دست آن خلاص شد. این نوع سلولیت باعث می شود که با وجود ورزش به نظر برسد که عضلات ضعیفی دارید.

سلولیت سفت در زنانی که بدن مستحکم و عضلانی دارند، شایع تر است. این نوع سلولیت بیشتر در عضلات بوجود می آید. این نوع سلولیت را نیز می توان درمان کرد، اما به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد.

سلولیت حتی می تواند زشت و خجالت آور باشد. به همین دلیل است که این کلینیک به بیماران تعهد می دهد که نتایج مطلوب و قابل توجهی را برای آنها عرضه می کند.

راه های درمان و رفع سلولیت

ورزش و رژیم غذایی می توانند بر  رفع سلولیت تاثیرگذار باشند، اما این اثرگذاری خفیف است. درست است که با افزایش وزن سلولیت نمایان تر می شود، اما ورزش و رژیم غذایی به نظر به تنهایی برای درمان و از بین بردن ظاهر سلولیت کفایت نمی کنند. با این حال، به نظر می رسد که رژیم پرفیبر و آب باعث می شود که سیستم احتقان لنفاوی که در لایه خارجی چربی ایجاد می شود از بین برود.

اندرمولوژی

یکی از بهترین درمان سلولیت اندمولوژی میباشد که یکی از روش های درمانی رفع و از بین بردن سلولیت است که شامل ماساژ دادن، صاف کردن و مکش سطح پوست به منظور تحریک شکستن انباشت چربی اضافی سلولیت است.

سلولیت 2

 • جلسات اندرمولوژی شامل مکش نرم از طریق دو غلطک فعال و ماساژ ویبراتور پوست است. برطبق افراد فعال در حوزه اندرمولوژی، با کاهش ضخامت لایه چربی زیرپوستی، گردش خون و درناژ لنفاوی افزایش پیدا می کند و به حذف مایع و سلول های چربی اضافی کمک می کند.
 • اندرمولوژی عموما در حدود 45 دقیقه طول می کشد و مشابه با ماساژ سفت است.
 • طرفداران اندرمولوژی براین باورند که این فعالیت باعث افزایش گردش خون و در نتیجه شکسته شدن سلول های چربی و سلولیت اضافی می شود. مخالفان این روش درمانی اعتقاد دارند که اندرمولوژی صرفا باعث تورم می شود و از این رو سلولیت کمتر نمایان است، اما سلولیت سرجای خود باقی می ماند و تغییری نمی کند.
 • اندرمولوژی اغلب پس از روش لیپوساکشن تامسنت مورد استفاده قرار می گیرد تا ظاهر نواحی درمان شده صاف تر و هموارتر شوند.
 • در طول چهاردهمین هفته درمان، از بیماران خواسته می شود در روز دو تا سه لیتر آب بنوشند تا سیستم های بدن خود را تصفیه کنند.

لیزرلیپولیز

روش لیپولیز شامل داخل کردن یک فیبر ساطع شده از لیزر ریز ( قطر آن به اندازه 1 میلی متر است)به نواحی از چربی انباشته که تحت تاثیر سلولیت قرار گرفته اند پس از تزریق ماده بی هوشی موضعی است.فیبر ریز با یک سوزن به زیر پوست انتقال داده می شود. این فیبر به شکل موثری غشاهای سلول های چربی تحت تاثیر سلولیت قرار گرفته و سپتوم کلاژن را با انرژی لیزر می شکند و چربی جامد را ذوب و به یک ماده مایع و روغنی تبدیل می کند. این چربی مایع به صورت طبیعی توسط بدن به کندی جذب یا دفع می شود یا از طریق ساکشن از بدن بیرون آورده می شود و به صاف کردن گودی های سلولیت و از بین بردن آنها کمک می کند.

لیزر همچنین در سطح پوست کار می کنند تا فرآیند کاهش سلولیت و همچنین صاف کردن ناحیه گود افتاده را تسهیل کند. استفاده از فیبر ریز ساطع شده از لیزر منجر می شود که روش لیزرلیپولیز با تهاجم کم به هدف مورد نظر خود برسد، می خواهد این هدف از بین بردن سلولیت باشد یا فرآیند لیپوساکشن تامسنت که برای خوش فرم کردن بدن صورت گرفته است.

 • روش لیپولیزر در مقایسه با لیپوساکشن سنتی پیشرفته تر است و کمتر تهاجمی است.
 • در این روش می توان در عرض یک جلسه به چند ناحیه مختلف از بدن دسترسی داشت، حتی نواحی که از طریق لیپوساکشن قابل دسترس نیستند.
 • لازم نیست این روش درمانی در اتاق عمل صورت بگیرد. این کار به صورت سرپایی نیز قابل انجام است.
 • زمان بهبودی مورد نیاز برای این روش خیلی کم است. یک اثر مثبت را می توان پس از یک جلسه مشاهده کرد، در حالی که نتایج را می توان در عرض چند هفته مشاهده کرد. فرد می توانند همان روز درمان به سرکار خود برگردد.
 • در روش لیزرلیپولیز در حین کار بر روی بافت های چربی که تحت تاثیر سلولیت قرار گرفته اند، تقریبا شاهد از دست رفتن خون نخواهید بود.
 • چربی اضافی که از طریق این روش جدا می شود، به تدریج داخل بدن بی مصرف می شود.
 • پس از درمان به پانسمان قابل توجهی نیاز نیست و فقط در نقاط کوچک ورود سوزن و فیبر یک بانداژ کوچک باید قرار داده شود.
 • روش لیزرلیپولیز باعث بوجود آمدن هیچ عوارض جانبی شدیدی نمی شود، و فقط کبودی، التهاب، حساسیت یا ورم خفیفی بوجود می آید که حداکثر در عرض یک هفته از بین می رود.

مزوتراپی

در روش درمانی مزوتراپی، با انجام چند تزریق در نواحی تحت تاثیر، سلولیت کاهش پیدا می کند و تا حد زیادی رفع می شود. این روش از این لحاظ که سلول های چربی را حل می کند و سپس از لایه زیرپوستی آنها را منتقل می کند و از بدن خارج می کند، شبیه روش لیپوساکشن است. در حدود 85 درصد از بیماران شاهد کاهش قابل توجه سلولیت خواهند بود. به دلیل اینکه هر فرد واکنش مخصوص به خود را دارد، نتایج این روش درمانی قابل تضمین نیست.

مزوتراپی یک برنامه کاهش وزن نیست و با رژیم غذایی سالم و برنامه های ورزشی مثل برنامه کاهش وزن بهترین کارایی را به همراه دارد. نتایج مزوتراپی تا زمانی که وزن شما افزایش پیدا نکند،باقی می مانند. گاهی اوقات به جلسات بعدی نیاز است.

نتایج بهینه عموما پس از 5 تا 10 جلسه درمانی بدست می آیند. تزریقات می توانند به صورت هفتگی و حداکثر ده جلسه برای هر ناحیه در شش ماه صور بگیرند. تعداد تزریقات مورد نیاز به ضخامت لایه چربی و واکنش فرد بستگی دارد. می توان هر شش ماه یک بار تزریقات دوباره صورت بگیرد، اما ضروری نیست.

قرمزی و خارش موضعی خفیف پوست برای بیست دقیقه یا بیشتر از عوارض جانبی رایج این روش درمانی است. کبودی و حساسیت نیز ممکن است بوجود بیاید و معمولا در عرض چهار روز یا کمتر بهبود پیدا می کند. از عوارض جانبی نادر می توان به آلرژی، ورم یا عفونت در محل تزریق اشاره کرد. در جلسه اول تنها یک ناحیه درمان می شود تا واکنش بیمار بررسی شود و در هر جلسه دیگر بیشتر از دو ناحیه درمان نمی شود.

 عوارض روش هایی که گفته شد کم و نتایج درمانی آن ها حیرت آور هستند. پس در صورتی که در ناحیه ران، پا، شکم، صورت و یا هر نقطه ی دیگری از بدنتان دچار سلولیت هستید اصلا نگران نباشید. زیرا می توانید در هر زمانی نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

میکرونیدلینگ یک راهکار بسیار مؤثر برای جوانسازی شکل ظاهری و ساختار پوست شما به صورت کاملاً طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست و جای جوش و آکنه می‌باشد. این روش درمانی که از آن با عنوان “تحریک کلاژن‌سازی” هم نام برده می‌شود، از طریق بهبود رنگ و ساختار پوست باعث جوانسازی و زیباسازی آن می‌شود و در عین حال نیازی به استراحت بعد از عمل نیز ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *