کاشت مو: مقایسه دو روش FUT و FUE

بسیاری از زنان و مردان از کم مویی یا بی مویی در ناحیه سر و صورت خود رنج می برند و به منظور بازیابی و ترمیم مو های از دست رفته ، به دنبال روش های درمانی مناسب هستند. هر چند امروزه بسیاری از روش های درمانی دارای نتایج موقت برای رفع این مشکل وجود دارد، کاشت مو می تواند دائمی ترین نتایج را در این حوزه برای افراد متقاضی به همراه داشته باشد. در این رابطه یک جراح متخصص کاشت مو می تواند نحوه انجام این روش درمانی را برای شما توضیح دهد و به شما کمک کند روش درمانی مناسب برای بازیابی و ترمیم موی سر خود را انتخاب نمایید.

روش ها


در روش درمانی کاشت مو یا کاشت ابرو ، پیازها یا فولیکول های مو از پشت سر یعنی از بین موهایی که بیشترین مقاومت را در برابر تغییرات هورمونی دارند، برداشته می شود و سپس این پیازهای مو در نواحی خاص سر که در آنها تراکم مو کم است یا موی سر بطور کامل ریخته، کاشته می شود. امروزه دو روش برای برداشتن پیوندهای مو وجود دارد که عبارت از روش کاشت واحد فولیکول (FUT) و روش استخراج واحد فولیکول (FUE) است. در روش کاشت مو FUT، یک نوار باریک از پوست پشت سر به همراه موهای آن برداشته می شود و سپس با استفاده این نوار، پیوندهای موی مورد نیاز برای پیوند زدن بدست می آید.

روش FUE برای کاشت و پیوند مو شامل جمع آوری واحدها یا پیوندهای فولیکول خاص از پشت سر به صورت مجزا با ایجاد برش اطراف آنها با استفاده از یک ابزار مخصوص و خارج کردن پیازهای موی مورد نیاز است. استفاده از کاشت مو fut خسته کننده است و به چند ساعت زمان نیاز دارد. با این وجود، این روش درمانی کمتر دردناک است و با چند تزریق محدود مواد بی حسی بر روی بیمار انجام می شود.

مدت زمان استراحت مورد نیاز برای هر دو تکنیک کاشت مو یکسان هستند. در این حالت حفره های بسیار ریز برای کاشت مو با استفاده از تیغ ها و سوزن های بسیار کوچک در نواحی دارای اشکال سر از نظر رویش مو ایجاد می شود و برای این کار از داروی بی حسی استفاده می شود. در ادامه پیوندهای موی آماده شده در این محل ها در جلوی سر یا هر نقطه دیگری که با کاهش مو مواجه شده، کاشته می شود. هزینه ترمیم موی سر بسته به روش انتخابی در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

مزایای کاشت مو  به روش FUT


مزایای اصلی استفاده از روش درمانی FUT به شرح زیر هستند:

  • نواحی بزرگتری از بی مویی یا کم مویی را می توان با این روش درمان کرد.
  • نسبت قطع شدن پیوندها (هنگام خارج کردن آنها از ناحیه اهدا کننده) در این حالت کمتر است و به این ترتیب می توان به نتایج بهتر برای درمان دست پیدا کرد. به هر حال، نسبت قطع شدن پیوندها بستگی خاص به تجربه جراح و همکاران وی دارد.

مزایای کاشت مو به روش FUE


مزایای اصلی استفاده از روش درمانی FUE به شرح زیر هستند:

  • با توجه به اینکه در این روش نیازی به برداشتن یک لایه کامل از پشت سر بیمار وجود ندارد، در این روش هیچ برش خاصی بر روی سر ایجاد نمی شود و نیازی به بخیه زدن نیز وجود ندارد.
  • زمان ریکاوری در این روش بسیار سریع تر از روش FUT است و بیماران اغلب می توانند فردای درمان به محل کار خود مراجعه کنند.
  • در این روش هیچ جراحتی بر روی سر باقی نمی ماند.

هر دوی این روش ها نیازمند عمل جراحی است و به همین خاطر لازم است در این رابطه مشاوره مناسب با پزشکی انجام شود که بتواند این روش های درمانی را برای شما توضیح داده و مزایا و معایب آنها و قیمت پیوند موی سر را برای شما بیان کند. انجام این عمل های جراحی به چند ساعت زمان نیاز دارد و مهم است که شما بطور کامل در روز جراحی مرخصی گرفته و برای انجام عمل جراحی آماده باشید. اکثر جراحان تمام موهای سر را قبل از شروع جراحی اصلاح می کنند تا به این ترتیب تمرکز بیشتر بر فعالیت خود داشته باشند.

چه کسانی باید از روش درمانی FUT استفاده کنند؟


افرادی باید از این روش درمانی استفاده کنند که دارای شرایط زیر باشند:

افرادی که نواحی بزرگتری بر روی سر آنها دچار کم مویی یا بی مویی شده است و به دنبال درمان این مشکل در یک جلسه درمانی هستند.

افرادی که مشکلی با ایجاد برش، بخیه زدن، یا دوره ریکاوری طولانی ندارند.

چه کسانی باید از روش درمانی FUE استفاده کنند؟


افرادی باید از این روش درمانی استفاده کنند که دارای شرایط زیر باشند:

افرادی که نواحی کوچکتری از سر آنها دچار کم مویی یا بی مویی شده است.

افرادی که به دنبال سبک موی کوتاه هستند.

افرادی که سبک زندگی فعال دارند و برای مثال فعالیت های ورزشی انجام می دهند.

زنانی که دارای نواحی کوچکتری از بی مویی بر روی سر خود هستند.

افرادی که ترجیح می دهند از روش های درمانی کمتر تهاجمی استفاده کنند و تمایلی به ایجاد برش یا بخیه زدن بر روی سر خود ندارند.

افرادی که به دنبال دوره ریکاوری سریع تر هستند.

نتایج کاشت مو و چگونگی رشد موها پس از پیوند مو


از مقایسه روش های کاشت مو به این نتیجه می رسیم که موهای سر همگی باهم در یک زمان رشد نمی کنند. در هر زمان، مو ممکن است در حال رشد، استراحت و یا ریزش باشد. هر فولیکول مو چرخه ی جداگانه ای دارد. چرخه ی رشد موهای کاشته شده نیز به همین صورت است.

روند برداشتن مو از ناحیه ی دهنده و جدا کردن فولیکول ها و کاشت آن ها، به طور کلی در فولیکول های مو شوک ایجاد می کند و آن ها را وارد فاز استراحت می کند. به این دلیل، اغلب مراجعین تا حدود 6 تا 8 هفته پس از کاشت مو، همه یا اغلب موهای کاشته شده شان می ریزد. دیده شده است که در برخی موارد، مصرف ماینوکسیدیل به کاهش این ریزش کمک کرده است.

پس از گذشت 2 تا 3 ماه، موهای کاشته شده شروع به جوانه زدن در زیر پوست می کنند که در ابتدا جوش های برآمده ی قرمز رنگی در ناحیه ی کاشته شده دیده می شوند و خودبخود برطرف خواهند شد. استفاده از کمپرس سرد بر روی این ناحیه نیز می تواند موثر باشد. موهای کاشته شده، بین ماه های 4 تا 6 شروع به رشد مجدد می کنند. در ماه 6 ممکن است فرد 40 تا 60% از رشد موهای کاشته شده اش را مشاهده کند. به دلیل تصادفی بودن چرخه ی رشد هر تار مو، همه ی گرافت ها هم زمان شروع به رشد نخواهند کرد. در ابتدای رویش مو ممکن است ظریف تر و نازک تر باشد. با بلوغ این تار مو، ضخامت و طول آن افزایش خواهد یافت.

معمولا پس از گذشت 12 ماه از کاشت مو، موهای کاشته شده به رشد کامل رسیده اند. در برخی موارد، این امر ممکن است تا بیش از 18 ماه نیز طول بکشد که بیشتر در زنان رایج است. با گذشت زمان، موهای کاشته شده بر طول و ضخامتشان افزوده خواهد شد.

آیا روش درمانی کاشت مو دردناک است؟


جراحی کاشت مو یک روش درمانی است که امروزه درد بسیار کمتری برای بیمار در مقایسه با گذشته دارد. قبلاً برای پیوند موی طبیعی از بخش های بزرگتر سر استفاده می شد و به همین خاطر ناراحتی و درد بیمار بسیار بیشتر از زمان حاضر بود و این روش ها با استفاده از جایگزینی واحدهای فولیکول اصلاح شده انجام می شد. امروزه با توجه به استفاده از موارد بی حسی موضعی، درد ناشی از درمان کاهش چشمگیر پیدا کرده است. همچنین بیمار می تواند در همان روز درمان به خانه خود باز گردد. در روش کاشت FUHT، معمولاً نیاز به استفاده از مسکن برای 5 تا 6 روز به منظور کاهش درد ایجاد شده به خاطر بخیه های سر بود. با انجام پیشرفت در این روش درمانی، حتی دیگر نیازی به بخیه زدن نیز وجود ندارد. در این حالت ریشه های مو از ناحیه اهدا کننده هنگامی که این ناحیه تحت بی حسی است، برداشته می شوند. با توجه به اینکه امروزه دیگر نیازی به ایجاد برش یا بخیه زدن در ناحیه اهدا کننده پیوند مو وجود ندارد، حتی با از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی نیز بیمار درد غیر قابل تحمل احساس نخواهد کرد.

مراقبت های پس از عمل جراحی


مهم است که پس از انجام عمل جراحی دستورالعمل ها و راهنمایی های پزشک درباره مراقبت های صحیح از پیوندها بطور دقیق رعایت شود. به هر حال ایجاد ورم در ناحیه سر و صورت برای چند روز پس از درمان کاملاً عادی است. در این زمان شما می توانید از داروهای آنتی بیوتیک، استروئید، و نیز داروهای مسکن برای چند روز پس از جراحی برای کنترل درد خود استفاده کنید و درباره لزوم مصرف مینوکسیدیل یا فیناسترید با پزشک خود صحبت نمایید. پیوندهای مو با استفاده از آب نمک برای چند روز پس از کاشتن مرطوب نگه داشته می شوند. در این حالت لازم است مو با یک شامپوی رقیق شده در روز پس از درمان با یک روش خاص به نحوی شستشو داده شود که برای پیوندهای مو مشکلی ایجاد نشود. پیوندهای مو به تدریج با گذشت دو هفته می ریزند و پس از گذشت سه تا شش ماه رشد خود را مجدداً آغاز می کنند. علاوه بر این در روش FUT، مراقبت های پس از عمل جراحی شامل مراقبت از زخم های ایجاد شده و کشیدن بخیه ها پس از یک هفته است. هزینه کاشت مو با توجه به منطقه کاشت و روش کاشت برای هر فرد متفاوت میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *