کاشت مو به روش FIT (تکنیک جداسازی فولیکول ها)

کاشت مو به روش FIT (تکنیک جداسازی فولیکول ها)

کاشت مو به روش FIT

مقدمه

بیش از 50 درصد از مردان تا50 سالگی ریزش مو را تجره می کنند و در بسیاری از افراد، ریزش مو خیلی زودتر در بیست سالگی، سی سالگی یا حتی در دوره نوجوانی اتفاق می افتد. ریزش مو اغلب شامل چیزی بیشتر از کم پشت شدن خط مو است. این مشکل اغلب اعتماد به نفس و عزت نفس فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و اولین چیزی که فرد در هنگام ایستادن روبروی آینه به آن توجه می کند، این مساله است. با روش های موجود هر فردی می تواند اقدام به کاشت مژه، کاشت ابرو و در آقایان حتی کاشت ریش و سبیل نماید.

شیوهFUE (استخراج واحد فولیکولی) که همچنین کاشت موی fit (تکنیک جداسازی فولیکول ها) نامیده می شود، یکی از موثرترین روش ها برای ترمیم مو می باشد. این روش برخلاف روش FUT، هیچ جای زخمی را در پشت سر بیمار برجا نمی گذارد.این روش کاشت مو آزادی عمل بیشتری را در زمینه کوتاه کردن مو به بیمار می دهد و روشی کم تهاجمی برای فرآیند استخراج فولیکول است. روش کاشت موی FIT یا FUT روش جدید و بسیار محبوبی است که در آن از یک پانچ مدور و کوچک برای استخراج واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده ضد طاسی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این گروه های موی تک، دو، سه و چهار تار مویی، سپس به نواحی رو به طاسی سر بیمار منتقل می شوند. اثر گذاری دائمی این روش کاشت موی سر ، ریشه در همکاری بیمار و اختصاص متخصان ترمیم موی با استعداد دارد که برای بهبودی و به تکامل رسیدن این روش کاشت و پیوند موی سر تلاش زیادی کردند.

نحوه و روش

در طول روش کاشت موی FUE، واحدهای فولیکولی مجزا ( گروه های موی یک، دو، سه و چهار تار مویی که به صورت طبیعی در پوست سر رشد می کنند) با استفاده از یک پانچ بسیار ریز یکی یکی برداشت می شوند. اندازه این پانچ بین 0.7 تا 1 میلی متر است. عموما موی ناحیه اهدا کننده مو کوتاه می شود تا پزشک بتواند پوست سر بیمار را مشاهده کند. واحدهای فولیکولی (که گرافت نام دارند) از نواحی مقاوم در برابر طاسی در کناره ها و پشت سر (که به آنها نواحی اهدا کننده گفته می شود) با استفاده از یک فرآیند چند مرحله ای گرفته می شوند. در ابتدا یک پانچ کوچک و تیز پوست دور یک واحد فولیکولی خط می اندازد. سپس یک پانچ کوچک و کند که عموما بین 0.7 تا 1 میلی متر اندازه دارد، برای فرو رفتن در بافت نرم دور واحد فولیکولی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست را نمی توان مشاهده کرد و اغلب با جهت مو در سطح تفاوت دارد، استفاده از پانچ تیز در زیر سطح پوست ممکن است باعث جدا شدن یا برش عرضی واحد فولیکوبی شود. در حالی که پانچ کند دور واحد فولیکولی را پوشش می دهد و در حین حال آن را از بافت های نرم مجاور جدا می کند.این فرآیند عموما “برش کند” نامیده می شود.
وقتی واحد فولیکولی از بافت های مجاور جدا شود، می توان آن را اغلب با انبرکی که موی بالای سطح پوست را می گیرد، استخراج کرد. هر گرافت واحد فولیکولی باید با دقت در نواحی دریافت کننده (نواحی مورد نظر برای کاشت موی طبیعی) کوچکی که پزشک در نواحی طاس یا کم پشت پوست سر ایجاد کرده، قرار داده شوند. بسته به ترجیح پزشک، واحدهای فولیکولی به دو صورت در ناحیه دریافت کننده قرار داده می شوند یا فورا پس از برداشت هر گرافت در نواحی دریافت کننده از پیش ایجاد شده قرار می گیرد یا پس از اتمام فرآیند استخراج واحدهای فولیکولی این کار صورت می گیرد. گرافت های برداشت شده که فورا کاشت نشوند،به دقت در یک محلول حاوی سالین نگهداری می شوند. از محلول های نگهداری بافت دیگر می توان به بافر، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها یا پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی های بهبود زخم اشاره کرد. محلول های نگهدارنده مانع از خشک و کم آب شدن واحدهای فولیکولیی می شود که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر کاشت نمی شوند.

روش FIT

این روش همانند روش کاشت موی FUT مزایا و معایبی دارد و بیماری که می خواهد این روش را انجام دهد باید با آنها آشنا باشد. در ادامه، با مزایا،محدودیت ها و مشکلات بالقوه که این روش کاشت مو دارد آشنا خواهید شد.

مزایا

کم تهاجمی تر بودن روش: برخلاف روش کاشت موی FUT، که در آن رشته از پوست سر حاوی واحدهای فولیکولی برداشت جدا می شود، برش ایجاد می شود و زخم با بخیه دو لایه بسته می شود، گرافت های و بافت مجاور در روش FIT به صورت مجزا با استفاده از پانچ هایی که اندازه ای بین 0.7 میلی متر تا 1 میلی متر دارند، برداشت می شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد، این روش را به نسبت روش FUT کم تهاجمی تر می دانند.

کاهش ایجاد جای زخم و امکان کوتاه کردن مو: علاوه بر کم تهاجمی تر بودن، این روش کاشت مو همچنین مانند روش FUT جای زخم خطی ایجاد نمی کند.اگر چه بسیاری از جراحان با استعداد می تواننند جای زخم های خطی غیرقابل تشخیصی را با روش های برش زنی ایجاد کنند، در روش FUT همیشه یک جای زخم خطی باریک در بالاو پشت سر ایجاد می کند. علاوه براین، فیزیولوژی یا فعالیت های پس از عمل بعضی از بیماران باعث کشیدگی بیش از حد و درمان نامناسب ناحیه زخم در روش کاشت و پیوند موی سر به روش FUT می شود. این مساله اغلب منجر به ایجاد جای زخم بیشتر و برجسته تر در ناحیه اهدا کننده می شود.

زمان درمان کمتر و بهبودی سریع تر و نیاز های درمانی کم بعد از عمل: روش FUE با وجود زیر جلدی بودن، یک روش جراحی بدون ایجاد جای زخم نیست و مجموعه ای از جای زخم های کوچک و مدور را در ناحیه اهدا کننده ایجاد می کند. در صورتی که کاشت موی طبیعی به درستی انجام شود، این نقاط بسیار ریز اغلب غیر قابل تشخیص هستند، البته به شرطی که بیمار موهای خود را طوری کوتاه کند که جای زخم ها ظاهرنشوند.

بسیاری از جراحان کاشت مو بر این عقیده هستند که ماهیت غیرتهاجمی تر روش FUT منجر به زمان درمان و بهبودی سریع تر نسبت به روش کاشت موی FUT می شود. به دلیل اینکه زخمی بسته نمی شود و از بخیه استفاده می شود و در طول دوره درمان در ناحیه اهدا کننده کشیدگی بوجود نمی آید، عموما در روش کاشت موی FUE بیمار درد و ناراحتی کمتری را در ناحیه اهدا کننده احساس می کند. بیمارانی که روش FUE را انجام می دهند عموما پس از جراحی خواب بهتری دارند و سریع تر می توانند زندگی روزمره و فعالیت های خود را از سر بگیرند. این فعالیت ها شامل وزنه برداری و فعالیت های سنگین نیز می شود که در روش جراحی FUT یا نواری برای حداکثر سه ماه انجام آنها توصیه نمی شود.

نواحی برداشت واحدهای فولیکولی بیشتر و امکان استخراج موی بدن (BHT): در روش کاشت موی FUE امکان برداشت واحدهای فولیکولی از نواحی مختلفی از پوست سر و بدن وجود دارد. این نواحی شامل پوست سر، پشت گردن، سینه، ریش، بازو، پا و هر ناحیه دیگری از بدن است که موهای کافی برای استخراج داشته باشد. برداشت مو از قسمت های دیگر بدن به جز پوست سر از طریق روش FUE و سپس کاشت آنها در پوست سر را روش کاشت موی بدن یا BHT می گویند. با وجود اینکه گرافت های موی بدن سیکل متفاوتی نسبت به موهای پوست سر دارند و خصوصیتات ناحیه اهدا کننده را حفظ می کنند، روش کاشت موی بدن گاهی اوقات در روش های ترمیمی موثر است و تعداد واحدهای فولیکولی موجود برای کاشت مو را به شدت افزایش می دهد. در نتیجه، در روش FUE پزشکان می نوانند برای برداشت مو ناحیه اهدا کننده بیشتری را داشته باشند.

بهترین روش برای موارد خاص و کوچک ( بهترین روش بازسازی ابرو): با توجه به اینکه روش کاشت موی FUE عموما نسبت به روش FUT کم تهاجمی تر است و در مدت زمان کمتری انجام می شود، برای موارد خاص و کوچک بهینه است. برای مثال، روش کاشت موی FUE برای بیماران جوان تری که تنها به تعداد گرافت کمی نیاز دارد و نمی خواهند جای زخم خطی در سر آنها ایجاد شود، این روش فوق العاده است. همچنین، روش FUE برای روش های کاشت موی مخصوص مثل بازسازی  یا کاشت ابروی طبیعی، که در آن به استخراج تعداد کمی گرافت مخصوص ( به عبارت دیگر واحدهای فولیکولی مجزای مو) با کمترین جای زخم نیاز است، بسیار مناسب است.

ریزش مو عارضه ای است که اغلب افراد با آن روبرو می شوند. از دیت دادن موی سر برایافراد می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما امروز به دلیل پیشرفت های انجام شده و تنوع روش های کاشت مو می توانید از داشتن موهای طبیعی و زیبا بهره مند شوید. قیمت و هزینه کاشت مو با این روش بستگی به ناحیه ای که میخواهید کاشت مو در آن انجام شود، روش انجام و کلینیک مورد نظر شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *