راه های جلوگیری از ریزش موی سر در مردان و زنان

راه های جلوگیری از ریزش موی سر در مردان و زنان

جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو عارضه بسیار شایعی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آن رنج می‌برند. این عارضه هر چند دردناک نیست، اما دیدن اینکه هر روز مقدار زیادی از موهاي سر می‌ریزد، قطعاً می‌تواند برای هر کسی استرس‌زا و نگران‌کننده باشد، به ویژه برای خانم‌ها که موی سر را جزئی از زیبایی خود می‌دانند. مسلماً هیچ کس دوست ندارد که در سنین جوانی طاس شود و پیر به نظر برسد.

ریزش مو می‌تواند حتی در زمان شامپو زدن یا چرب کردن موها هم اتفاق بیفتد. طبق نظر پزشکان متخصص زیبایی، ریزش حدود 100 تار مو در هر روز می‌تواند کاملاً طبیعی باشد، اما ریزش بیشتر از این را باید در واقع مشکل ریزش شدید مو دانست. در مورد علل ریزش مو در مردان و زنان، دیدگاه‌ها و نظرات بی‌پایه و اساس زیادی وجود دارد که اتفاقاً بعضی از آنها تا حد زیادی هم رواج یافته است. ابتدا اجازه بدهید تا در مورد این دیدگاه‌های اشتباه توضیحاتی بدهیم.

اگر چه ریزش مو می‌تواند مسئله نگران‌کننده‌ای در ظاهر دلخواه هر فرد باشد، با انجام مراقبت‌های ابتدایی می‌توان از آن جلوگیری کرد. روش‌های پیشگیری از ریزش مو بر پایه سبک زندگی سالم، مراقبت از مو هنگام آرایش و پیرایش و تقویت مو می‌باشند.

در صورتی که با وجود مراقبت‌های صحیح دچار ریزش مو شدید می‌توانید با مراجعه زودهنگام به پزشک از ریزش بیشتر موهایتان جلوگیری کنید. متخصصان ما در کلینیک زیبایی رز با ارائه بهترین و جدیدترین خدمات برای درمان ریزش مو در خدمت شما بیماران عزیز هستند. آنها با بهره‌گیری از روش‌هایی چون مزوتراپی، لیزر و کاشت مو شما را در رسیدن به ظاهر دلخواهتان یاری می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس حاصل نمایید.

021-75139000

دیدگاه‌های اشتباه در مورد ریزش مو


s1

شما یک مشکل ژنتیکی دارید

بگذارید این نکته را خیلی واضح برای شما بیان کنیم. ریزش مو اصلاً به معنی آن نیست که شما یک مشکل ژنتیکی دارید. شما با وجود مشکل ریزش مو هنوز هم یک فرد سالم و کامل هستید و باید به این موضوع عميقاً اعتقاد داشته باشید.

موهای خود را خیلی زیاد می‌شویید

دفعه بعد که یک نفر این نکته را به عنوان راه های جلوگیری از ریزش مو به شما می‌گوید، می‌توانید بدون هیچ ملاحظه‌اي به او بخندید. شستن مو حتی اگر بدون دلیل و به مقدار زیاد انجام شود، فقط می‌تواند باعث خشکی و شکنندگی موها شود، اما قطعاً هیچگاه باعث ریزش شدید مو نخواهد شد.

برس زدن مو

برس زدن هیچگاه باعث طاس شدن شما نخواهد شد. ممکن است در صورتی که برس را خیلی محکم روی موها بکشید موجب فر خوردن موها شود، اما قطعاً باعث طاسی نخواهد شد. در واقع این یک تصور اشتباه است که برس زدن موی سر باعث ریزش آن می‌شود. پس اصلاً نگران آن نباشید.

رنگ کردن و آرایش کردن مو

همه ما از آرایش کردن و تغییر مدل موهای خود لذت می‌بریم. برای همین موها را رنگ می‌کنیم، فر می‌کنیم، صاف می‌کنیم و هر موقع و هر جور که دوست داشته باشیم، آنها را آرایش می‌کنیم. شما می‌توانید بدون هیچ نگرانی به این کارها ادامه دهید، زیرا قطعاً هیچ کدام موجب ریزش شدید موهای شما نخواهد شد. مگر آنکه ریزش مو یک علت زمینه‌ای دیگر داشته باشد و آرایش موها باعث تشدید آن شود.

تراشیدن موی سر

اگر دوست دارید موی سر خود را با تیغ بتراشید، بدون هیچ نگرانی این کار را انجام دهید. اما در عین حال اگر فکر می‌کنید که این کار باعث ضخیم و پرپشت شدن موهایتان می‌شود، سخت در اشتباه هستید و از بی‌نتیجه بودن این کار ناامید خواهید شد.

توضیح در مورد علل ریزش مو مستلزم آن است که ابتدا یک مرور اجمالی بر مراحل مختلف رشد مو داشته باشیم. پس لطفاً در ادامه اين بحث کمی بیشتر با ما همراه باشید.

چند نکته ساده برای کاهش ریزش مو


در این قسمت به چند نکته ساده در مورد نحوه متوقف کردن روند ریزش موها اشاره می‌کنیم:

شانه زدن مو

s2

 • بهتر است همیشه برای باز کردن گره‌ها و پیچش مو از یک شانه با دندانه‌های پهن استفاده کنید و سپس برای حالت دادن موها از یک شانه معمولی با دندانه‌های ریز استفاده کنید. به این ترتیب خطر شکستن و ریزش موهای شما در زمان شانه زدن کمتر می‌شود.
 • بهتر است موها را تا زمانی که خیس است شانه نکنید، زیرا این کار باعث افزایش احتمال شکنندگی و ریزش مو می‌شود. پس همیشه صبر کنید تا موهای خیس شما خشک یا نیمه‌خشک شود و بعد آن را شانه بزنید.
 • حوله را با شدت روی موهای خود نکشید. این کار فقط باعث ضعیف و شکننده شدن موها می‌شود. حوله را فقط به آرامی روی سر بگذارید تا رطوبت اضافی موها را به خود جذب کند.
 • شانه‌های خود را هر هفته تمیز کنید. اگر به دقت به شانه خود نگاه کنید، خواهید دید که به مرور زمان کثیف می‌شوند. پس باید با یک برس، آب و صابون آن را تمیز کنید، زیرا استفاده از یک شانه کثیف به طور مداوم می‌تواند باعث ریزش موهای شما شود. شما می‌توانید شانه خود را هفته‌ای یک بار در حمام یا هنگام شامپو زدن موها به راحتی تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که این کار برای کنترل ریزش موها ضروری است.

شامپو و ماساژ روغن

s3

 • موهای خود را دست کم هر سه روز یک بار با یک شامپوی ملایم بشویید تا گرد و خاک، چرک، چربی و باکتری‌هایی که روی آن انباشته شده است، تمیز شود. سعی کنید همیشه موی خود را تمیز نگه دارید تا از ریزش مو به دلیل کثیفی و عفونت پوست سر جلوگیری شود. شستشوی منظم موها مرحله‌ای ضروری از روند متوقف کردن ریزش مو می‌باشد.
 • سعی کنید از شامپوهای عاری از سولفات، سیلیکون و پارابن برای شستشوی موها استفاده کنید تا این مواد شیمیایی مضر بر روی مو و پوست سر شما انباشته نشود و به موهای شما آسیب نرساند. تجمع این مواد شیمیایی بر روی پوست سر می‌تواند باعث ضعیف و شکننده شدن موها می‌شود و ریزش آنها را تسریع می‌کند. بنابراین کنترل آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی، قطعاً می‌تواند راهکار مؤثری در جلوگیری از ریزش موها باشد.
 • شوره سر و سایر عفونت‌های پوست سر را با استفاده از شامپوهای ضدشوره و داروهای مناسب برطرف کنید.
 • ماساژ موها با روغن گرم، یکی از بهترین راهکارها برای حل مشکل ریزش شدید مو می‌باشد. چرب کردن مو جهت افزایش و حفظ درخشندگی و زیبایی طبیعی آن، یکی از سنت‌های مربوط به هند باستان می‌باشد.

رژیم مناسب

s4

 • یگی از راه های جلوگیری از ریزش موی سر، داشتن رژیم غذایی سالم و مقوی است. یک رژیم غذایی متعادل و سالم می‌تواند نقش چشمگیری در کاهش ریزش مو داشته باشد و یکی از بهترین راهکارها برای این منظور است که باید برای آن اهمیت بیشتری قائل باشید. کمبود عناصر غذایی در بدن یکی از مهم‌ترین علل ریزش مو می‌باشد.
 • برای کنترل ریزش مو می‌توانید آبمیوه‌های طبیعی بنوشید. پیاز مرغوب و باکیفیت، یکی از مواد موجود در اغلب آشپزخانه‌های ما است که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش ریزش مو داشته باشد.
 • از رژیم‌های غذایی کم‌کالری که مخصوص لاغری سریع است، اجتناب کنید.

سایر مراقبت‌ها

s5

 • موی خود را به طور مکرر در معرض مواد شیمیایی، سشوار قوی، اتوی مو و رنگ مو قرار ندهید، زیرا همه این‌ها می‌تواند باعث تسریع در ریزش مو شود.
 • استفاده از مدل‌های سخت برای پیچیدن مو مانند حالت دم‌اسبی محکم و یا بافتن موها به طور مرتب و هر روزه و نیز استفاده از کش‌های سخت برای بستن موها می‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • روش جلوگیری از ریزش مو به کمک تمرین‌های یوگا و مدیتیشن را برای رفع استرس و فشارهای روحی، در برنامه روزانه خود قرار دهید.

مشاوره با پزشک

 • ابتدا شدت ریزش موی خود را به دقت بررسی کنید و قسمت‌هایی از پوست سر که ریزش موی آن شدیدتر است را مشخص نمایید. سپس از طریق مشاوره با یک پزشک متخصص، درمان‌های مناسب برای جلوگیری از ریزش مو در مردان و زنان را شناسایی کنید.
 • از پزشک خود بخواهید که اگر یک بیماری یا عامل زمینه‌ای دیگر باعث ریزش موهای شما شده است، آن را برای شما مشخص کند. ریزش مو می‌تواند ناشی از مشکلاتی از قبیل عفونت، بیماری لوپوس، فشار خون، دیابت و غیره باشد.
 • داروی ماینوکسیدیل با نام تجاری روگائین برای درمان ریزش مو در خانم‌ها عرضه شده است. این دارو به شکل یک محلول است که به صورت موضعی بر روی پوست سر مالیده می‌شود. ماینوکسیدیل می‌تواند مشکل ریزش مو در خانم‌های جوان را حل کند. برای این منظور باید ماینوکسیدیل هر روز به طور مرتب استفاده شود، زیرا توقف مصرف این دارو می‌تواند باعث بازگشت مجدد مشکل ریزش موها شود.
 • داروی پروویلوس (Provillus) یک بازدارنده هورمون دی‌هیدرو تستوسترون (DHT) است که می‌تواند در جلوگیری از ریزش مو در زنان جوان مؤثر واقع شود.
 • داروی فیناستراید، دارویی است که از آن در درمان هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (بزرگ شدن پروستات) و ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می‌شود. این دارو مهارکننده آنزيم 5 آلفا دوكتاز تيپ 2 و 3 است، 5 آلفا دوكتاز آنزیمی است که تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می‌کند.
 • لیزردرمانی و مزوتراپی دو روش درمانی هستند که می‌توانند در متوقف کردن روند ریزش موها تأثیر داشته باشند.
 • سیستم‌های بازسازی مو، یک روش جدید پیوند هستند که مو را به پوست سر شما متصل می‌کنند.
 • کاشت مو  یک عمل جراحی است که طی آن فولیکول‌های مو از ناحیه پشت سر و گردن شما برداشته و در نواحی طاس سر کاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *