کاشت موی طبیعی به روش FuT

کلینیک زیبایی

روشی که راهی را به سوی داشتن یک ظاهر بسیار طبیعی با ترمیم و پیوند موی طبیعی باز می کند روش کاشت مو FUT پیوند واحد فولیکولی یا روش نواری می باشد . FUT هنوز هم در سراسر جهان استفاده شده و به عنوان یک روش معمولی در نظر گرفته شده است زیرا FUT هنوز هم کارایی دارد و بسیاری از جراحان کاشت و پیوند مو با روشFUT  راحت هستند، و نتایج به دست آمده بسیار طبیعی بوده؛ و در مقایسه با روش های قدیمی روش کاشت مو fut بسیار دلنشین تر است. روش کاشت مو fut یا روش نواری شامل برداشتن یک لایه سطحی پوست، در یک فرم خطی، از پشت سر (بخش اهدا کننده) می باشد. نوار برش داده شده برداشته شده و به مینی گرافت های جداگانه که برای پیوند و ترمیم موهای دائمی یا پیوند تراکمی مو در مناطق مورد نیاز استفاده می شود. روش FUT به جراحان کاشت موی طبیعی این امکان را می دهد که کنترل بیشتری روی اندازه گرافت ها داشته باشند چون زمانی که آن ها یکی از نوارهای برش داده شده را که حاوی فولیکول های مو است داشته باشند، می توانند آن نوار مو را به صدها یا هزاران مینی گرافت کوچک تقسیم کنند. سپس منطقه ای که نوار موی برش داده شده از آن برداشته شده، بخیه معمولی یا جذبی زده می شود. دوران نقاهت و بهبود روش FUT بسیار سریع می باشد اما به هر حال کمی ناراحتی وجود خواهد داشت که معمولاً یک تا شش هفته ادامه داشته و امری کاملاً طبیعی می باشد.

مراحل

به طور خلاصه کاشت مو  به این روش یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوی سر و جا های خالی و صورت. موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند و به هر جایی منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برد پس ما به درمان ریزش موی سر پرداخته با این صورت که موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترکیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند ، قابل شستشو ، اصلاح و آرایش می باشند .

مرحله اول کاشت طبیعی مو ، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن مو های برداشت شده و آماده شده می باشد .

 ۱ . مرحله اول، برداشت مو می باشد که به دو روش ذیل انجام می شود . قابل ذکر است که هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مکان مناسب با وسائل استریل انجام شود .FUT یا میکرو سرجی ( با برش جراحی ) : باریکه ای از پوست و مو پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریکه به قطعات کوچکی به نام گرافت Graft تقسیم می شود .

 FIT با ابزاری ظریف قطعات کوچکی از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بیمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های کوچکی باقی می ماند که خود به خود بهبود می یابد. روش اصلی و استاندارد در کاشت مو ، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود . جلسه اول کاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود ، زیرا اولا در یک جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید ، ثانیأ کیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و مو های مناسب جهت خطی جلوی سر Frontal Hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT ، روش FUT یک خط بخیه ظریف ۱-٢ میلیمتری در پشت سر به جا می گذارد که به خوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT کم پشتی نا محسوس در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخیه زدن و بخیه کشیدن لازم دارد، اما روش FIT بدون برش و بخیه است .

 برای جلسات بعدی کاشت مو در مورد نوع عمل FUT یا FIT تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی کاشت موی سر بصورت وسیع (Megasession) معمولا FUT است. چنانچه قبلا گفته شد هر دو روش نوعی جراحی می باشد و لازم است نکات مهم در مورد یک جراحی شامل مهارت جراح ، بی حسی مطمئن، استریل بودن وسائل و امنیت کامل پزشکی مکان جهت موارد اورژانسی در نظر گرفته شود.

 ٢ . مرحله دوم ، کاشت مو می باشد یعنی کاشت گرافت های ایجاد شده توسط روشهای FUT یا FIT روش برداشت به هر کدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد کاشت آنها تقریبأ فرق خاصی ندارد و موها با تکنیک های خاص کاشت مو طبیعی در مناطق دلخواه کاشته می شود : سوراخهای ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافتها در این سوراخها کاشته می شوند قبل از شروع کاشت میبایست طرح ریزی مناطق کاشت موی طبیعی ، طراحی خط موی جلوی سر ، تراکم مورد نظر ، کدام مناطق کاشته شود و کدام مناطق کاشته نشود ، جهت زاویه و مقدار خواب موها و بسیاری مسائل تکنیکی دیگر توسط جراح بررسی و تنظیم شود و سپس سوراخهای ظریف ایجاد می شوند و گرافتها که بر اساس تعداد مو ها (تک موئی ، دو موئی ، سه موئی و… ) تقسیم بندی شده اند تک تک در مناطق تعیین شده کاشته می شوند. پس از اتمام یک جلسه کاشت مو (که حدود ۴ الی ۶ ساعت طول می کشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته می شود که روز بعد برداشته می شود .بیمار پس از عمل مرخص می شود ، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند،روز دوم می تواند حمام برود و روز دهم بخیه ها کشیده می شود ( در روش FUT ).

مزایا

ba

مو های کاشته شده به مدت یک ماه رشد می کنند که موید گرفتن پیوند ها است سپس درصد زیادی از آنها در ماه دوم شروع به ریزش می کند اما ریشه مو ها زنده می باشد و موهای جدید از ماه سوم به بعد ظاهر می شود که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس ضخیم می شود . نتیجه نهایی عمل کاشت مو پس از ۶ تا ۱٢ ماه قابل ارز یابی می باشد. در کل بدانیم پیوند مو به فرد طاس و کم مو کمک می کند چهره بهتری داشته باشد، اما ممکن است فرد آنقدر مو نداشته باشد که بتوان هر چیزی را پوشاند.

در این روش برش جراحی در ناحیه پشت سر انجام نمی گردد.همچنین در این روش در کسانی که پوست سر سفت وانعطاف ناپذیری دارند قابل استفاده می باشد.

  • محل برداشت جهت پیوند مو در پشت سر غیر قابل رویت
  • پوست محل کاشت مو کاملا طبیعی و بدون فرورفتگی و برجستگی
  • ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی
  • کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه
  • فراهم نمودن درصد رشد مو ۹۰% تا ۱۰۰% موهای کاشته شده
  • ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه
  • امکان تکرار جلسات کاشت مو به فواصل ۶ ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه
  • امکان استفاده از موهای بدن (سینه و کتف) جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز
  • عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن
  • عدم نیاز به مراجعه جهت ویزیت پس از جلسه کاشت مو

PRP هم روشی بسیار ساده و ایمن است که در آن تنها یک تزریق موضعی وجود دارد و بیمار بعد از عمل نیاز به استراحت چندانی ندارد. پی آر پی موی سر هم می تواند ریزش موها را کنترل کند و هم این که در خیلی از موارد شاهد رشد موها بودیم. این روش چون خون خود فرد دوباره به خودش تزریق می شود اصلا احتمال انتقال بیماری وجود ندارد و هزینه آن نیز به مراتب کمتر از هزینه کاشت موی سر است و بیمار لازم نیست ۶ تا ۷ ساعت در اتاق عمل باشد و تنها ۴۵دقیقه طول می کشد.

عوارض

در روش FIT در بیشتر موارد اثر بریدگی نوار پشت سر و بخیه های آن به صورت اسکار تا مدتی طولانی و بعضا دائمی به جای مانده و فقط در صورت بلند نگه داشتن موها میتوان موضع را استتار کرد. در تکنیک کاشت موی FIT در اکثرت موارد خط رشد جلوی سر به حالتی غیر طبیعی و اصطلاحا موی عروسکی دیده میشود که بالطبع ظاهری زیبا و قابل قبول را تامین نمیکند .

پس از انجام عمل کاشت مو،بیماران ملزم به استفاده از شامپو و لوسیون های مخصوص جهت حفظ، نگهداری و ترمیم مواضعی که تحت عمل بوده اند میباشند. هرگونه استرس، فعالیت بدنی سخت و استعمال دخانیات ، پس از انجام عمل کاشت مو میتواند منجر به ریزش مجدد موهای کاشته شده گردد. تقریبا در اکثر مواقع افرادی که روش کاشت مو را انتخاب میکنند به تراکم موی مورد نظر دست پیدا نمیکنند و بسیاری از آنان پس از انجام عمل کاشت مو و پرداخت هزینه کاشت مو به استفاده از روش های ترمیم مو و یا در بعضی موارد به استفاده از پودرهای پوششی مانند Topic روی می آورند.

در برخی موارد نیز احساس کرخی و بی حسی در مواضع تحت عمل کاشت مو و حتی بعضا عفونت نیز پس از انجام عمل کاشت مو جزو مشکلات ایجاد شده برای افراد میباشد. روش کاشت موی FIT ,FUT دارای محدودیت از لحاظ سنی و همچنین برخی بیماریها مانند بیماران قلبی و فشار خون میباشد، به عنوان مثال افراد زیر 28 سال و بالای 55 سال موارد مناسبی برای کاشت مو نمیباشند.

بسیاری از افراد پس از انجام روش کاشت موی FUT با این مشکل روبرو میشوند که به همان میزان که روش کاشت مو توانسته به موهای بالای سر که دچار ریزش شده اند اضافه کند،از موهای اطراف سر موسوم “مناطق اهدا کننده” میکاهد.

ھمان طور که گفته شد خط بخیه به ھر جھت در روش FuT وجود خواھد داشت. در افرادی که قصد دارند بعد از عمل سر خود را با نمره 4 اصلاح کنند این خط مشخص خواھد بود ولی با موئی به بلندی 2 سانتیمتر در ناحیه پشت سر نباید این خط بخیه مشخص باشد. البته برای پوشش این خط راھھایی وجود دارد که برای کسانی که می خواھند موی کوتاه نمایند از این روش ھا می توان برای محو کردن و یا کم رنگ تر کردن خط بخیه در ناحیه برداشت خود را کاملاً استفاده کرد.

دراکثر مواقع پوست منطقه کاشت به رنگ صورتی ملایمی در می آید که این تغییر رنگ پوست در محل کاشت در ھر دو

تا 4 ماه به حالت عادی باز می گردد. البته در صورتی که این تغییر رنگ به وجود آید می توان از داروھایی برای کم کردن این حالت استفاده کرد. از طرفی ھر چه پوست سر کمتر در معرض نور خورشید باشد، این تغییر رنگ سریعتر به حالت عادی باز می گردد. تزریق کورتون در زمان عمل در ناحیه کاشت می تواند شدت و زمان تغییر رنگ پوست ناحیه کاشت را کمتر نماید ولی نمی تواند جلوی بروز آن را به صورت صد در صد بگیرد.

دو نیم تا سه ماه و نیم بعد از عمل ممکن است بر روی پوست محل کاشت جوش ھای سفید رنگی به صورت محدود دیده شود، که علت بروز این جوشھا، موھایی است که نتوانسته اند مسیر خود را به طرف خارج پوست سر باز کرده و در زیر

پوست به رشد خود ادامه داده اند؛ لذا سبب ایجاد جوش ھایی در محل کاشت شده اند که باز کردن راه این موھا سبب بھبود آن جوش ھا نیز خواھد شد. و یا داخل یک شیار به صورت ناخواسته دو گرافت روی ھم کاشته شده باشد. البته در ھفته نباید بیش از 5 الی 10 عدد از این جوش ھا ایجاد شود. قابل ذکر است تعداد و شدت جوش ھای ایجاد شده به علت کاشت در ناحیه پشت سر بیشتر از ناحیه جلو و وسط سر می باشد که لازم است در بعضی مواقع به صورت جدی به آن توجه و درمان شود. در صورت افزایش تعداد و یا طولانی تر شدن زمان بروز این جوش ھا حتما پزشک خود مراجعه فرمائید. البته این عارضه در ھر دو روش FuT و FuE می تواند ایجاد شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *