تزریق چربی: مراحل،مزایا

تزریق چربی

  در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده  و به قسمت دیگری از بدن تزریق می شود . چربی نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد .

تزریق چربی به منظور جوانسازی پوست برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است و کاربرد آن در موارد زیر است:

 کم شدن بافت چربی و ایجاد چین و چروک بدلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط لبخند,  خط اخم، پلک و اطراف چشم  گونه و شقیقه ها و برای رفع گودی و سیاهی دور چشم روش تزریق چربی مناسب است. بنابراین این روش برای از بین بردن خط خنده افراد توصیه می‌شود. همچنین اگر شما به دنبال تغییر دادن سایز و شکل لب‌های خود هستید و تمایل دارید که ظاهر نامطلوب لب‌های خود را تغییر دهید یا اگر می‌خواهید که لبهایتان را برجسته‌تر کنید می‌توانید از روش‌های برجسته‌ کردن لب که یکی از آنها تزریق چربی است استفاده کنید . در این میان روش جوانسازی پوست دست نیز مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.

 پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت و زیر چشم و گونه گذاری

برجسته سازی لب ها ، گونه ها ،چانه (پروتز چانه)

برجسته سازی  و بزرگ کردن باسن به منظور خوش فرم کردن باسن

بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه

جوانسازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست

پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها

لیفت صورت (کشیده تر شدن پوست ) بدلیل پر کردن حجیم کردن صورت (رفع افتادگی وشلی پوست )

مراحل انجام تزریق چربی


 پس از ضدعفونی کردن ناحیه  مورد نظر برای برداشت چربی، بیحسی موضعی با تزریق داروی بی حسی داده شده، سپس با استفاده از سرنگ های مخصوصی که سرسوزن های خاصی به نام “کانولا” به آنها متصل شده است، چربی از بدن خارج می شود.

چربی استخراج شده با سرم شستشو داده می شود و خون و سایر مواد از آن جدا می شود و پس از ضدعفونی و بی حس کردن ناحیه ی مورد نظر برای ترمیم، تزریق با “کانولا”های مخصوص انجام می پذیرد.

کل این موارد در زمانی بین 2 تا 4 ساعت صورت می پذیرد که این زمان بسته به حجم چربی مورد نیاز و ناحیه درمان متفاوت است. برای بهبود نتایج و طولانی تر ماندن  
می توان از ترکیب پی آر پی (پلاسمای غنی شده از پلاکت) با چربی نیز استفاده کرد و این مخلوط را تزریق کرد.

مزایا


 از آن جا که چربی استخراج شده بافت طبیعی بدن خود فرد است، کدهای ژنتیکی شناسایی کاملاً مطابق با سیستم ایمنی بدن داشته و در تزریق چربی صورت به هیچ عنوان امکان آلرژی و پس زدن پیوند  یا حرکت در زیرپوست وجود ندارد. همچنین مقدار کافی از آن در تمام بدن وجود داشته و از نواحی مختلف بدن نیز می توان برای برداشت چربی استفاده کرد، گرچه باسن، ران ها، زیرشکم و پهلوها جزو نواحی معمول و متداولی هستند که برای برداشت چربی از آنها استفاده می شود.

مزیت دیگر تزریق چربی صورت دوام طولانی تر آن نسبت به پُرکننده های دیگر (همچون اسیدهیالورونیک) است و تا حدود یک سال  یا گاه بیش از این مدت باقی می ماند. همچنین امکان نگه داری از چربی در فریزر تا حد 6 الی 12 ماه نیز وجود دارد، بنابراین در صورت نیاز به تزریق مجدد دیگر نیازی به استخراج چربی نیست و با هزینه ای اندک می توان از ذخیره خود فرد برای ترمیم و بهبود وضع موجود سود جست. درضمن هزینه تزریق چربی برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

توصیه های پس از عمل


 تورم و  درد در محل تزریق چربی صورت و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی می باشد. کبودی معمولا در تزریق چربی زیر چشم ها می باشد  و بتدریج در طی چند روز تا 2هفته برطرف می شود . جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنیم .

اگر تزریق چربی به صورت انجام شده باید تا چند روز موقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهیم تا محل ورم نکند. و همچنین موقع کار سر خود را خم نکنیم. معمولا باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کرد . جهت جلوگیری از عفونت چند روز آنتی بیوتیک مصرف می شود . جهت کنترل درد مسکن، استامینوفن کافی است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *