کاهش ریزش مو پس از کاشت با داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید

کاهش ریزش مو پس از کاشت با داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید

کاشت مو

کاهش ریزش مو پس از کاشت با داروهای ماینوکسیدیل و فیناسترایدریزش مو بخشی از عملکرد طبیعی بدن است و به طور کلی ریزش 50 تا 100 تار مو در طول روز امری طبیعی است. با این باید بین ریزش طبیعی مو و ریزش گرافت موی پیوند شده پس از عمل جراحی تمایز قائل شد.

ریزش طبیعی مو، ریزش موهای پیوند نشده


مو دارای چرخه رشد و ریزش است که شامل مراحل آناژن، کاتاژن، و تلوژن می‌باشد. این چرخه، بر خلاف چرخه رشد مو در میان سایر پستانداران، کاملا تصادفی است و تعداد زیادی از موها در اوقات مختلف در یکی از مراحل قرار می‌گیرند. مرحله آناژن به مرحله فعال بودن مو گفته می‌شود که حدود 2 تا 6 سال طول می‌کشد. در این مرحله، موها هر 28 روز یکبار حدود یک سانتیمتر رشد می‌کنند. به مرحله کاتاژن، مرحله انتقال یا گذار نیز گفته می‌شود که حدود 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. حدود سه درصد از کل موها در این مرحله قرار دارند. مرحله تلوزن تحت عنوان مرحله استراحت شناخته می‌شود و در این مرحله تعداد زیادی از موها دچار ریزش می‌شوند. حدود 6 تا 8 درصد از کل موها در این مرحله قرار دارند. ممکن است این مرحله حدود 100 روز طول بکشد. در این مرحله حدود 50 تا 100 تار مو دچار ریزش می‌شوند.

ریزش گرافت‌های پیوند شده و موهای قبلی پس ار کاشت مو


معمولا بیماران پس از کاشت مو از ریزش مداوم موهای خود شاکی هستند بیماران باید به این نکته توجه کنند که ریزش موی کاشته شده، کاملا طبیعی است. ریزش مو، پاسخ طبیعی بدن به ضربه و آسیبی است که در فرایند کاشت مو به پوست وارد می‌شود. فرایند کاشت مو به مرحله کاشت و رشد موهای دائمی گفته می‌شود در این مرحله از بخش‌های سالم سر تعدادی مو (موهای پشت سر بسیار مناسب هستند) برداشته می‌شود و به کمک آنها نقاط خالی سر پوشانده می‌شود. بدین منظور، پزشک نقاط کوچکی را روی پوست سر ایجاد می‌کند، این نقاط در محل گرافت‌های مو ایجاد می‌شوند. صرف نظر از نوع کاشت مو (پیوند واحد فولیکولی یا برداشت واحد فولیکولی) این فرایند، تروماتیک است و ممکن است پوست سر و موهای اطراف را تحت تاثیر قرار دهد در نتیجه موهای دائمی و گرافت‌های پیوند شده به طور موقت شروع به ریزش می‌کنند. به این عارضه افلوویوم گفته می‌شود و گاهی اوقات از آن تحت عنوان شوک ریزش مو یاد می‌شود. بین یک یا پنج هفته از کاشت مو، فرایند ریزش گرافت مو آغاز می‌شود. گاهی اوقات فرایند ریزش مو تا چند ماه پس از کاشت مو ادامه می‌یابد، اما پزشک به بیمار اطمینان می‌دهد که موهای ریخته شده مجددا می‌رویند. بیمار باید به خاطر داشته باشد که ریزش مو یک بخش طبیعی از فرایند کاشت مو است و نشانه آسیب دیدگی دائمی مو نیست و کاملا موقت است. رشد و تکامل موهای جدید مستلزم صرف زمان است. در مواردی که بخش زیادی از مو پیوند شده باشد، احتمال ریزش شدید موها پس از کاشت مو افزایش می‌یابد. بیمار باید به خاطر داشته باشد که شوک ریزش مو یک بخش طبیعی از فرایند کاشت مو افزایش می‌یابد و دلیلی برای نگرانی در خصوص آسیب دیدگی مو وجود ندارد و ریزش موی کاشته شده کاملا موقت است. اما مدت زیادی طول می‌کشد تا موها به طور کامل رشد کنند، سرعت رشد مو در نقاط مختلف متفاوت است.

چگونه می‌توان پس از کاشت مو فرایند ریزش موها را کاهش داد؟


اگرچه ریزش موی کاشته شده امری غیر قابل اجتناب است. رعایت کردن برخی موارد می‌تواند به کاهش میزان ریزش موها پس از کاشت مو کمک کند.

داروها

ماینوکسیدل می‌تواند به افزایش رشد موها و تیره تر کردن موهای ریز و نازک کمک کند. نتایج حاصل از مصرف ماینوکسیدل پس از 4 تا 6 ماه دیده می‌شود. ماینوکسیدل روجین در افراد زیر 30 سال و افرادی که کمتر از 5 سال از شروع ریزش موی آنها گذشته است تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد. اگرچه بدن می‌تواند به طور طبیعی این دارو را تحمل کند، عوارض جانبی متعددی از قبیل التهاب چشم، خارش، قرمزی و یا التهاب موضع، رویش موهای نا خواسته در سایر نقاط بدن گزارش شده است. فیناستراید با آنزیم پنج آلفاردوکتاز پیوند می‌دهد. این آنزیم در بدن وظیفه تولید دی هیدروتستوسترون را بر عهده دارد. فیناستراید به طور کامل فرایند تولید دی هیدروتستوسترون را متوقف نمی‌کند، اما با ایجاد اختلال در فرایند تولید آن از ایجاد الگوی تاسی مردانه و ریزش مو جلوگیری می‌کند. در صورتی که بیمار به طور منظم از فیناستراید استفاده کند، می‌تواند ظرف مدت سه ماه شاهد نتایج مطلوب باشد. مصرف این دارو باعث کاهش میل جنسی در برخی مردان می‌شود. همچنین برخی مردان دچار اختلال نعوظ و کاهش تولید اسپرم در فعالیت جنسی می‌شوند. مصرف فیناستراید در همه مردان با نتایج یکسان همراه نیست، ریزش و نازک شدن مو به عوامل متعددی بستگی دارد و افزایش سطح دی هیدروتستوسترون یکی از دلایل ریزش مو است.

زمان بندی و کاشت مو

برخی از بیماران که دچار ریزش مو و تاس می‌شوند، از پیوند مو برای جبران این عارضه استفاده می‌کنند. افرادی که از کاشت مو استفاده می‌کنند، ظاهر موهای آنها بهتر می‌شود زیرا ریزش مو دیگر مشهود نخواهد بود. روش دیگری که برای اصلاح ریزش مو وجود دارد این است که بیمار تا زمان تثبیت ریزش مو صبر کنید سپس برای کاشت مو به پزشک مراجعه کند. جراح باید به طور دقیق تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای پوشش موضع مورد نظر و تعداد گرافت‌های موجود در قسمت پشت سر را تعیین کرد.

محصولات کموفلاژ

برخی از بیماران می‌توانند از محصولات زیبایی کموفلاژ برای بهبود ریزش مو و نازک شدن آن استفاده کنند. این محصولات با افزایش حجیم موها، نقاط تاس را پوشش می‌دهند، به ساخت فیبرهای سازنده مو ضخامت کمک می‌کند و ریزش موها را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *