درمان لک صورت

درمان لک صورت

لکه های پوستی برای تمام افراد  در همه سنین ممکن است بوجود بیاید. اکثر این لکه ها شامل جای جوش، زخم، تیرگی آفتاب سوختگی و لکه های بارداری و معمولا به رنگ های قهوه ای و سیاه می باشند. روش های درمان لک صورت موجود می تواند با کمترین خطر و عوارض شما را به نتیجه دلخواه برساند.

لکه های پوستی چیست؟

لکه های پوستی با قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش آفتاب پس از چندین سال ایجاد می شود. تغییر رنگ ناشی از ملانین سلول برنزه کننده در پوست شما است. لکه قهوه ای روی پوست با گذشت زمان و افزایش سن آسیب دیدگی مداوم ناشی از نور خورشید به میزان ملانین غیرمنظم در پوست اضافه می شود. آسیب دیدگی در عرض چندین سال ایجاد می شود و در نهایت تبدیل به لکه های قهوه ای روی پوست می گردد. لکه های پوستی عموما در نواحی ای از بدن ظاهر می شوند که در معرض نور آفتاب قرار گرفته اند و شامل صورت، گردن، بازوها، شانه ها و پشت دست ها می شود. لکه های پوستی آسیب جسمانی وارد نمی کنند، اما بسیاری از افراد آنها را با پیری مرتبط و از این رو آنها را ناخوشایند می بینند. لک صورت با رنگدانه های قوی و تیرگی و برجستگی زیاد باعث می شود که فرد کمرو و خجالتی شود. بسیاری از افراد به دنبال رفع لک صورت خود هستند. از آنجا که نور خورشید یکی از علت های ایجاد لک می باشد بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد  لکه های پوستی کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید مخصوصا در اواسط روز است. وقتی باید بیرون از منزل خود باشید، باید کرم ضد آفتاب بر روی صورت خود بمالید و لباس محافظت کننده در برابر خورشید  مثل پیراهن آستین دار و کلاه بپوشید تا از پوست خود محافظت کنید.

روش های درمان

روش های درمانی برای از بین بردن لک‌های‌ صورت، برطرف سازی جای جوش، زخم ، کک و مک یا آکنه صورت چه به صورت جراحی چه بدون جراحی وجود دارد. بسته به وضعیت شما، یکی از این دو روش برای شما بهتر است. در صورتی که می خواهید یکی از این روش ها را انجام دهید با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

آرایش

اگر  خال های مادرزادی با رنگدانه شدید (لکه های قهوه ای پوست) شما را اذیت می کند شما می توانید برای مخفی کردن آنها صورت خود را آرایش کنید. از یک برس آرایش استفاده کنید و محصول آرایشی را از شرکتی معتبر خریداری کنید که با رنگ پوست شما سازگاری داشته باشد. با آرایش کردن به راحتی می توانید لکه های پوستی که باعث گوشه گیر شدن شما می شوند را بپوشانید.

پرکننده های پوستی

مواد پرکننده پوستی تزریقی روشی بدون جراحی برای بعضی از مشکلات پوستی ارائه می کنند. تنوعی از مواد پرکننده پوستی برای ترمیم، بازسازی و زیبایی پوست به بازار عرضه شده اند. بعضی از این محصولات ترکیبی هستند. محصولات دیگر از خوک گرفته می شوند. بعضی از این مواد پرکننده پوستی از سلول های جسد تصفیه شده گرفته می شوند. بعضی از مواد پرکننده اسیدی هیالورونیک از تاج خروس بدست می آیند. روش دیگر برداشت چربی خود بیمار از ناحیه دیگر از بدن او و تزریق چربی به ناحیه مورد نظر است. مواد پرکننده پوستی می توانند باعث جوانی گونه ها، از بین رفتن چین و چروک ها و برجسته شدن لب ها می شوند. این مواد را همچنین می توان برای بهبود ظاهر جای جوش و زخم هایی است که در پوست تورفتگی ایجاد کرده اند. آنها به صورت انعطاف پذیر در پوست های شدیدا افتاده بازیابی نمی شود و ماده پرکننده در نهایت تجزیه و توسط بدن جذب می شود. کبودی و تورم عموما ایجاد می شود. عفونت، شکل گیری لخته، واکنش های آلرژیک و اثرات بد دیگر از عوارض جانبی این روش هستند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس باعث مسدود شدن سیگنال های عصبی عضلانی ، تضعیف عضله و جلوگیری از حرکت آن می شود. حرکت این عضلات باعث چین و چروک افتادن پوست در حین خندیدن ، اخم کردن و حالت های چهره دیگر می شود. این روش درمان لکه های صورت کوتاه مدت است و در مطب پزشک صورت می گیرد. یک پزشک مجرب و با تجربه بوتاکس را بسته به محلی که مشکل بوجود آمده است در عضلات صورت تزریق می کند.  این روش باعث کاهش چین و چروک ها می شود و از گسترش آنها بر روی پوست صورت جلوگیری می کند. استفاده محافظه کارانه از بوتاکس باعث بهبود بعضی از مشکلات صورت می شود. استفاده بیش از حد از آن باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی و  بدشکل می شود. خطرات و عوارض تزریق بوتاکس مشابه مواد پرکننده پوستی است. در صورتی که  پزشک بی تجربه تزریقات را در محل نامناسبی انجام دهد، باعث افتادگی پلک یا گوشه لب می شود و  بعد از برطرف شدن اثر فلج کننده محصول پس از چنین هفته رفع می شود.

میکرودرم

میکرودرم روشی است که در آن سطح پوست ساییده می شود و درمان لکه های قهوه ای صورت می باشد . همچنین جای زخم، لکه های پوستی، چین و چروک های ریز و مشکلات دیگر برطرف شوند. این روش توسط یک متحصص پوست یا جراح پلاستیک و به صورت سرپایی صورت می گیرد. لایه های بالایی پوست در طول این روش از بین می روند (لایه برداری پوست) و پوست جدید و جوانی به شما ارائه می شود. در طول درمان پوست دلمه می بندد. در یک یا دو هفته پوست صورتی رنگ و صاف می شود. در صورتی که پوست با لکه های آکنه و آبله مرغان دچار توررفتگی های شدیدی شده باشد، گاهی اوقات روش میکرودرم به همراه روش پیوند پوست کوچکی به نام  پیوند منگنه ای (punch graft)  را می توان مورد استفاده می توان قرار داد. مواد پرکننده پوستی را نیز می توان برای کاهش توررفتگی پوست بکار برد.

عوارض جانبی روش میکرودرم از قرار زیر هستند:

  • عفونت
  • خونزیزی
  • رشد بیش از حد بافت جای زخم
  • رنگدانه خیلی کم یا خیلی زیاد در پوست بازسازی شده

روش میکرودرم به جلسات درمانی زیادی نیاز دارد و نتایج قابل توجهی را نیز عرضه نمی کند.

لایه برداری شیمیایی

روش دیگر برای از بین بردن لایه های بالایی پوست استفاده از مواد لایه بردار شیمیایی است. یک لایه برداری شیمایی نسبت به روش میکرودرم کم تهاحمی تر است و اثرات آن در رفع لک صورت نیز به اندازه روش میکرودرم طولانی یا قابل توجه نیست. عوارض جانبی این روش مشابه روش میکرودرم است. لایه بردارهای شیمایی باید توسط متخصص پوست یا افراد مجرب دیگر بر روی پوست استعمال شوند. اغلب مواقع مراقبت های پس از لایه برداری وجود باید که باید آنها را انجام دهید. متخصص پوست در زمینه بهبود پوست پس از لایه برداری به شما  کمک می کند.

99

جراحی

در صورتی که روش های غیرجراحی برای شما چندان کارآمد نبودند، جراحی بهترین گزینه است. خال ها و لکه های قرمز رنگ برجسته را می توان بسته به موقعیت و اندازه آنها با جراحی از بین برد. جراحی عموما یک جای زخم باقی می گذارد که باعث می شود نسبت به قبل گوشه گیرتر شوید. در اغلب افراد، این جای زخم های جراحی کوچک در طول زمان کم رنگ و کوچک می شوند. از بین بردن لکه های پوستی در یک تا دو جلسه درمانی صورت می گیرد. در صورتی که  احتمال می دهید که خال سرطانی دارید، فورا این مساله را با متخصص پوست در میان بگذارید. علائم خال سرطانی شامل تغییر در کناره ها، رنگ، بافت، اندازه یا تقارن خال، خونزیزی خال  یا تغییر آن به هر شکلی می شود.

جوان سازی پوست با لیزر

جوان سازی پوست با لیزر روشی دیگر برای درمان مشکلات پوستی است. یک لیزر جراحی را می توان برای بازسازی و جوانسازی نواحی مشخصی از پوست مورد استفاده قرار داد. رایج ترین لیزرها برای این کار لیزرهای کربن دی اکسیدی و لیزر اربیومی هستند. لیزرها همچنین برای از بین بردن موهای زائد و خالکوبی موثر هستند. لیزرها باعث بهبود ظاهر وریدهای عنکبوتی روی گونه یا در نزدیکی بینی می شود.  عوارض جانبی این روش مشابه روش میکرودرم است و همچنین خطر آسیب سهوی به چشم نیز وجود دارد.  این روش برای افرادی که پوست تیره تری دارند مناسب نیست.

روش IPL

در روش نورپالس دار شدید یا IPL از نور مرئی ایمنی که از لیزر ساطع می شود استفاده می شود تا با از بین بردن لکه های پوستی و وریدهای عنکبوتی، کاهش قرمزی پراکنده و بهبود کلی بافت پوست، ظاهری جوان تر پیدا کند. افرادی که از این رش استفاده می کنند اغلب می گویند که روش IPL مشابه یک روش لیفیتگ صورت بدون جراحی است. این فن آوری بسیار ایمن است و کمترین عوارض جانبی را دارد. شما پس از انجام این روش می توانید فورا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

100

کرم های موضعی برای از بین بردن لکه صورت قهوه ای موثر نیستند. خوشبختانه، انواع مختلفی از روش های لیزردرمانی برای رفع لک موثر هستند. لیزر درمانی لکه های پوستی اثراتی دائمی دارد، اما توصیه می کنیم که در  وقتی بیرون می روید کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا لکه های پوستی بیشتری ایجاد نشوند.

101

روش های لیزر درمانی موجود برای درمان لکه های پوستی

جوان سازی پوست با لیزر یکی از رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده برای از بین بردن لکه های پوستی است. این روش عموما بسته به اندازه ناحیه مورد درمان بین 15 تا  30 دقیقه طول می کشد. اغلب بیماران پس از یک جلسه درمانی در این روش می توانند نتایج فوق العاده ای را ملاحظه کنند. لیزردرمانی مخصوص از بین بردن لکه های پوست از لحاظ ایمنی و کارایی روشی استاندارد شناخته شده است.

روش های IPL   نیز در رفع لک صورت موثر هستند. برای رسیدن به نتایج بهینه در این روش به سه تا پنج جلسه درمانی نیاز است. این روش اغلب به عنوان روش درمانی اولیه برای مراجعه کنندگان دارای لکه های پوستی وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پزشکان ما در طول جلسه مشاوره رایگان به شما در انتخاب روش درمانی مناسب برای شما کمک می کند.

تعداد جلسات

تعداد جلسات لیزردرمانی مورد نیاز برای تجزیه رنگدانه متغیر است. گاهی اوقات قبل از لیزدرمانی یک جلسه درمانی آزمایشی صورت می گیرد تا پارامترهای درمانی بهینه و احتمال برطرف شدن لکه های پوستی با روش های لیزردرمانی تعیین شود. اغلب بیماران برای از بین بردن و تجزیه رنگدانه هر ناحیه به چندین جلسه درمانی نیاز دارند. فاصله زمانی یک ماهه بین روش های درمانی عموما قبل از درمان ناحیه مشابه توصیه می شود. با این حال، نواحی مجاور را می توان سریع تر درمان کرد. با وجود اینکه اغلب بیماران با استفاده از روش های لیزردرمانی لکه های پوستی خود را برطرف کنند، در موارد نادر روش های لیزر درمانی در انجام این کار ناموفق عمل می کنند.

درد در روش لیزر درمانی

بیماران در طول درمان کمی احساس درد دارند که شبیه زمانی است که یک کش لاستیکی به صورت برخورد می کند. این درد به قدری خفیف است که نیازی به استفاده از کرم های بی حسی موضعی یا ژل بی حس کننده نیست. ما هیچ موردی را مشاهده نکرده ایم که بیمار مجبور بوده که جلسه درمانی از بین بردن لک صورت را به دلیل درد بیش از حد ان ترک کرده باشد. اغلب افراد به راحتی درد خفیف ان را تحمل می کنند.

مراقبت قبل  بعد از لیزر

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از یک کرم ضد آفتاب قوی تا دو هفته قبل از لیزردرمانی بسیار اهمیت دارد. شما همچنین باید در صورت داشتن هر  نوع مشکل جسمانی یا سابقه جای زخم غیرعادی، آن را با پزشک در جریان بگذارید. قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از یک کرم ضد آفتاب قوی تا حداقل یک ماه پس از درمان لک صورت بسیار مهم است. در صورتی که رنگ پوست شما در عرض یک ماه به حالت نرمال برنگردد، باید به صورت روزانه کرم ضد آفتاب را بر روی ناحیه درمان شده مورد استفاده قرار دهید تا زمانی که رنگ پوست شما به حالت نرمال برگردد. به منظور جلوگیری از دوباره ایجاد شدن لکه های پوستی، باید با استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب قوی از پوست خود محافظت کنید. در صورتی که پس از درمان پوست شما کبود ، لخته یا زخم شد، باید پماد آکواپور را در ناحیه آسیب دیده مورد استفاده قرار دهید و با پزشک خود تماس بگیرید. شما نباید در نواحی که زخم ، باز یا لخته شده آرایش انجام  دهید.

بهترین روش درمانی و هزینه

از آنجایی که  از بین بردن لک صورت یک روش زیبایی در نظر گرفته می شود، بیشتر شرکت های بیمه هزینه آن را تقبل نمی کنند. و هزینه درمان بر عهده بیمار می باشد

تنها با  مراجعه به پزشک می توانید متوجه شوید که کدام روش بهترین راه درمان لک صورت برای شما است. پس از بررسی لکه های پوستی که می خواهید برطرف شوند، پزشک برنامه ای برای برطرف کردن لکه های پوستی شما ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *