درمان، رفع زگیل یا تبخال آلت تناسلی مردان و زنان همراه با علائم و علت

درمان، رفع زگیل یا تبخال آلت تناسلی مردان و زنان همراه با علائم و علت

تبخال تناسلی

تبخال‌ و زگیل تناسلي، زائده‌هاي گوشتي و برآمده‌اي بر روي سطح پوست هستند که در اطراف آلت تناسلي يا ناحيه مقعد به وجود مي‌آيند. زگيل‌هاي تناسلي در اثر يک عفونت پوستي ويروسي که عامل آن ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) است به وجود مي‌آيند. اين زگيل‌ها معمولاً بدون درد هستند و خطر جدي براي سلامتي فرد به دنبال ندارند. اما ممکن است ظاهر ناخوشايندي داشته باشند و به لحاظ زيبايي، باعث بروز مشکلات رواني براي فرد شود.

 

بهترين درمان براي زگيل و تبخال تناسلي شما به اندازه و محل ایجاد آن و برخي عوامل ديگر بستگي دارد. پزشکان متخصص ما در کلينيک زيبايي رز در يک جلسه مشاوره تمامي روش‌هاي درماني قابل استفاده براي شما را بررسی کرده و بهترين روش را به شما توصيه مي‌کنند. براي اغلب بيماران، مي‌توان مراحل درمان را بلافاصله از همان روز برگزاري جلسه مشاوره آغاز کرد.

ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) چيست و چه ارتباطي با زگيل و تبخال تناسلي دارد؟


ويروس پايیولوماي انساني (که معمولاً با عنوان HPV شناخته مي‌شود) ويروسي است که تنها در ايالات متحده آمريکا در حدود 20 ميليون نفر را آلوده مي کند. اين ويروس بيش از 100 نژاد مختلف دارد که در حدود 30 تا از آنها از طريق رابطه جنسي به افراد ديگر منتقل مي‌شوند. بعضي از نژادهاي اين ويروس مي‌توانند باعث ايجاد بيماري زگيل تناسلي شوند و بعضي ديگر از نژادهاي آن تغييرات غير معمولي را در سلول‌هاي رحم زنان ايجاد مي‌کنند که مي‌تواند منجر به بروز سرطان رحم شود. بعضي از نژادهاي ويروس پاپيلوماي انساني هم عامل ايجاد زگيل‌هاي معمولي در دست، پا و ساير قسمت‌هاي بدن هستند.

چگونه ممکن است من به ويروس پاپيلوماي انساني(HPV) آلوده شوم؟


ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) مي‌تواند از طريق رابطه جنسي و تماس پوست با پوست از فردي به فرد ديگر منتقل شود. اين به آن معني است که براي انتقال اين ويروس ضرورتاً نيازي به انجام آميزش جنسي نيست، بلکه تماس پوستي هم مي‌تواند باعث انتقال آن شود. همچنين ويروس HPV مي‌تواند از طريق رابطه جنسي دهاني نيز منتقل شود.

علائم آلودگي به ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) چيست؟


زگيل و تبخال تناسلي در واقع علائم مربوط به نژادهاي خاصي از ويروس HPV است که مي‌توانند هم مردان و هم زنان را آلوده کنند. آلودگي به بعضي از نژادهاي ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) هم هيچ گونه علائم قابل مشاهده‌اي ايجاد نمي‌کند. به همين دليل هم براي خانم‌ها ضروري است که به طور مرتب آزمايش پاپ اسمير را توسط پزشک متخصص زنان انجام دهند و رحم خود را از نظر وجود هر گونه سلول‌هاي غيرطبيعي کنترل نمايند.

شکل ظاهري زگيل و تبخال تناسلي چگونه است؟


زگيل و تبخال تناسلي معمولاً در اطراف آلت تناسلي مردان يا زنان و يا در اطراف مقعد به وجود مي‌آيد. اما اصولاً در هر جايي از بدن ممکن است زگيل تناسلي به وجود آيد. اين زگيل‌ها به شکل برآمدگي‌هاي کوچکي به صورت تکي يا چندتايي و شبيه به گل‌کلم به رنگ قهوه‌اي يا صورتي هستند. اندازه آن هم مي‌تواند از چند ميلي‌متر تا بيش از يک سانتي‌متر و حتي بيشتر، متغير باشد.

تشخيص زگيل و تبخال تناسلي


زگيل و تبخال تناسلي را معمولاً با يک معاينه فيزيکي ساده مي‌توان به راحتي تشخيص داد. اين معاينه را پزشک يا پرستار انجام مي‌دهد و زگيل را به صورت ظاهري بررسي مي‌کند. ممکن است براي مشاهده دقيق‌تر آن از يک ذره‌بين هم استفاده کند.

در مورد خانم‌ها لازم است ناحيه داخل واژن آنها نيز مورد معاينه قرار گيرد. اين کار با استفاده از وسيله مخصوصي به نام اسپکولوم انجام مي‌شود که در واقع ابزاري مجهز به يک چراغ قوه و يک آينه است و به صورت اختصاصي براي معاينه واژن طراحي شده است.

انواع روش‌هاي درماني براي زگيل و تبخال تناسلي


  • درمان زگیل تناسلی موضعي که طي آن، يک کرم يا لوسيون يا يک ماده شيميايي مخصوص مستقيماً بر روي زگيل يا زگيل‌هاي تناسلي ماليده مي‌شود.
  • ابليشن فيزيکي روش رفع زگیل است که در آن بافت گوشتي زگيل به وسيله يک نيروي خارجي از قبيل ليزر يا برق، تراشيده و حذف مي‌شود.

افراد مختلف واکنش‌هاي متفاوتي نسبت به روش‌هاي درمان زگيل و تبخال تناسلي نشان مي‌دهند. اما به طور کلي درمان‌هاي موضعي براي زگيل‌هايي که بافت نرم‌تري دارند، کارآيي بيشتري نشان مي‌دهد و ابليشن فيزيکي بيشتر براي زگيل‌هايي که بافت آنها سخت و خشن باشد، کارآيي دارد. در بعضي موارد هم ممکن است از ترکيبي از درمان‌هاي موضعي و ابليشن فيزيکي به صورت توأم استفاده شود.

نکته مهم در درمان زگيل و تبخال تناسلي آن است که از هر روشي براي درمان آن استفاده شود، برطرف شدن کامل علائم زگيل ممکن است تا چند ماه طول بکشد. بنابراين بايد کاملاً صبور باشيد و روش درماني مورد نظر را با دقت پيگيري کنيد تا به نتيجه مطلوب برسيد.

درمان موضعي

پمادها و کرم‌هاي موضعي مختلفي وجود دارد که مي‌توان براي درمان زگيل تناسلي استفاده کرد. رايج‌ترين آنها عبارتند از:

  • پودوفيلوتوکسين
  • ايميکوئيمود
  • تري‌کلرو استيک اسيد

ابليشن فيزيکي

در روش ابليشن فيزيکي از چهار شيوه مختلف مي‌توان براي برداشتن زگيل‌هاي تناسلي استفاده کرد که عبارتند از:

  • کرايوتراپي
  • اکسيزيون (برش)
  • الکتروسرجري
  • جراحي با ليزر

اين روش‌ها مي‌تواند توسط يک پزشک مراقب سلامت حرفه‌اي انجام شود.

کرايوتراپي

کرايوتراپي معمولاً براي درمان زگيل‌هاي کوچک و چندتايي، به‌خصوص آن زگيل‌هايي که بر روي خود آلت تناسلي مردان و روي آلت تناسلي زنان يا در نزديکي آن به وجود مي‌آيند، توصيه مي‌شود.

کرايوتراپي شامل منجمد کردن بافت زگيل تناسلي با استفاده از نيتروژن مايع مي‌باشد. منجمد کردن سلول‌هاي بافت يک زگيل باعث آسيب رسيدن به غشاي خارجي اين سلول‌ها و از بين رفتن آنها مي‌شود. پس از آنکه زگيل منجمد شد، به آن فرصت داده مي‌شود تا يخ آن آب شود و سپس در صورتي که لازم باشد، مي‌توان دوباره آن را منجمد و آب کرد.

در زمان انجام عمل کرايوتراپي ممکن است شما احساس سوزش خفيف تا ملايم داشته باشيد. همچنين بعد از پايان عمل احتمال دارد که پوست شما در محل لکه‌هاي زگيل حالت حساس و دردناکي پيدا کند و يا بر روي آن تاول بزند. برطرف شدن کامل اين عوارض بعد از عمل معمولاً به يک تا سه هفته زمان نياز دارد.

دقت کنيد که تا زمان خوب شدن کامل پوست در ناحيه محل زگيل و اطراف آن نبايد رابطه جنسي داشته باشيد.

اکسيزيون (برش)

در روش اکسيزيون، بافت زگيل به طور کامل از روي پوست بريده و حذف مي‌شود. اين روش در بعضي موارد براي درمان زگيل‌هاي کوچک و سخت‌شده به ويژه براي زگيل‌هايي که به صورت مجموعه‌اي از چند زگيل کوچک‌تر هستند که به يکديگر متصل شده و يک بافت زائده‌اي به شکل گل کلم را تشکيل داده‌اند، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در شروع اين عمل، ابتدا با استفاده از يک بي‌حسي موضعي پوست زگيل و ناحيه اطراف آن بي‌حس مي‌شود. سپس زگيل با استفاده از يک تيغ جراحي بريده و برداشته مي‌شود و زخمي که در جاي آن به وجود مي‌آيد با بخيه بسته مي‌شود.

استفاده از عمل اکسيزيون ممکن است باعث باقي ماندن جاي زخم بر روي پوست بشود و به همين دليل براي درمان زگيل‌هايي که خيلي بزرگ باشند، روش مناسبي نيست. همچنين قسمتي از پوست که زگيل از روي آن برداشته شده است تا حدود يک تا سه هفته بعد از عمل دچار سوزش و حساسيت خواهد بود.

دقت کنيد که تا زمان خوب شدن کامل پوست در ناحيه محل زگيل و اطراف آن نبايد رابطه جنسي داشته باشيد.

الکتروسرجري

از روش الکتروسرجري غالباً همراه با اکسيزيون براي درمان زگيل‌هاي تناسلي بزرگي که در اطراف مقعد يا واژن به وجود آمده و نسبت به ساير روش‌هاي درماني از جمله درمان‌هاي موضعي جواب نداده‌اند، استفاده مي‌شود.

در اين روش ابتدا توده خارجي بافت زگيل با استفاده از اکسيزيون برداشته مي‌شود. سپس يک حلقه فلزي کوچک بر روي سطح زگيل فشار داده مي‌شود و يک جريان الکتريکي از آن عبور داده می‌شود تا بقایای بافت زگیل را بسوزاند و از بین ببرد.

در صورتي که از این روش برای درمان همزمان تعداد زیادی زگیل تناسلی استفاده شود، ممکن است درد زیادی براي بيمار به همراه داشته باشد، بنابراین قبل از انجام چنین عملی احتمالاً از یک بیهوشی منطقه‌ای (یعنی تمامی اندام‌هایی که پایین‌تر از ستون فقرات شما قرار دارند، بی‌حس می‌شوند مانند بی‌حسی اپیدورال که در زمان زایمان استفاده می‌شود) یا بیهوشی عمومی برای شما استفاده خواهد شد.

جراحی با لیزر

جراحی با لیزر ممکن است برای درمان زگیل‌های تناسلی بزرگی که سایر روش‌های ابلیشن فیزیکی در درمان آنها تأثیر نداشته است، توصیه می‌شود. چراکه دسترسی به بافت این زگیل‌ها معمولاً خیلی دشوار است، برای مثال در داخل قسمت‌های عمقی مقعد یا مجرای پیشاب (لوله‌ای که مثانه را به آلت تناسلی متصل می‌کند و محل عبور مایع ادرار می‌باشد) قرار دارند.

همچنین جراحی لیزر می‌تواند برای زنان بارداری که روش تیری‌کلرو استیک اسید (TCA) در درمان زگیل‌های تناسلی آنها کارایی نداشته است، مورد استفاده قرار گیرد.

در زمان انجام این عمل، پزشک جراح با استفاده از لیزر، بافت زگیل را می‌سوزاند. بسته به تعداد و اندازه زگیل‌های تناسلی، عمل جراحی لیزر را می‌توان تحت شرایط بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.

روش جراحی با لیزر نیز به مانند همه روش‌های دیگر ابلیشن می‌تواند خطرات و عوارض جانبی خاص خود را به دنبال داشته باشد که از آن جمله می‌توان به سوزش و حساسیت پوست در محل وجود زگیل اشاره کرد. البته این عوارض نیز ظرف مدت دو تا چهار هفته بهبود پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *