جوش‌های چرکی (التهابی) صورت و بدن؛ علت و درمان

جوش‌های چرکی (التهابی) صورت و بدن؛ علت و درمان

جوش های چرکی

برای دیدن گالری جدید تصاویر کلیک کنید

جوش‌های چرکی ضایعات گردی هستند که قرمز، زرد یا سفید هستند. جوش‌های التهابی یکی از انواع آکنه است که درون آن چرک وجود دارد. جوش‌های چرکی نوع متوسط جوش هستند که اندازه آنها روی صورت متوسط است. این جوش‌ها معمولاً حاوی باکتری نیستند و معمولاً حتی اگر متورم باشند دردی ندارند. التهاب این جوش‌ها به دلیل بروز واکنش‌های شیمیایی ناشی از موادی است که در خون و پوست وجود دارد. توصیه می‌شود به این جوش‌ها دست نزنید زیرا ممکن است جای جوش‌ها به طور دائمی روی پوست باقی بماند. بهتر است اجازه دهید که متخصص پوست چرک درون این جوش‌ها را به روش‌های صحیح و مناسب تخلیه کند.

اگر شما مبتلا به جوش‌ چرکی هستید باید برای رفع آنها به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رز طلایی شدت جوش‌های چرکی شما را ارزیابی کرده و مناسب‌ترین روش را برای درمان آنها توصیه می‌کنند. این اقدامات درمانی به کاهش جوش‌های چرکی کمک کرده و جای جوش باقیمانده از آنها را رفع می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمان جوش‌های چرکی صورت و بدن یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس حاصل فرمایید.

021-75139000

علت ایجاد جوش‌ چرکی چیست؟


جوش‌های چرکی به دلیل تجمع چرک در سطح پوست ایجاد می‌شوند. با این که تجمع چرک معمولاً نشان‌دهنده عفونت‌های باکتریایی است اما جوش‌های چرکی معمولاً به دلیل انسداد منافذ پوستی و تجمع چربی و باکتری به وجود می‌آیند. شایع‌ترین علل شکل‌گیری جوش‌های التهابی عبارتند از:

 • جوش
 • کورک
 • کاندیدیازیس (عفونت‌های قارچی)
 • آبله‌مرغان
 • تب‌خال
 • فولیکولیت (التهاب و عفونت در فولیکول‌های مو)
 • بیماری‌های دست، پا و دهان (خفیف، مادرزادی، بیماری‌های ویروسی، معمولاً در کودکان دیده می‌شوند، که معمولاً بر پوست دست یا پا یا مخاط داخل دهان تأثیر می‌گذارد)
 • زرد زخم (بثورات پوستی باکتریایی که غالباً در کودکان دیده می‌شود)
 • پسوریازیس پوسچولار (بیماری پوستی مزمن که با شکل‌گیری جوش‌ چرکی و پوسته‌پوسته شدن و خارش پوست)

جوش‌های التهابی که به دلیل آکنه ایجاد می‌شوند سخت و دردناک هستند. زمانی که این جوش‌ها به وجود می‌آیند تبدیل به جوش‌های کیستی می‌شوند. به این بیماری آکنه کیستی گفته می‌شود.

علائم


جوش‌های التهابی که به دلیل عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شوند و ممکن است با علائمی همراه باشند که به بیماری‌های زمینه‌ای ایجادکننده آنها بستگی دارد. برخی از علائمی که ممکن است همراه با جوش‌های چرکی در پوست یا سیستم‌های دیگر بدن ایجاد می‌شوند عبارتند از:

 • درد در بدن
 • احساس خستگی و ضعف
 • تب و لرز
 • تبی که با علائم آنفولانزا همراه نیست.
 • دردهای موضعی
 • قرمزی، گرم شدن با ورم‌های موضعی

چوش چرکی معمولاً در چه نقاطی ایجاد می‌شود؟


 • شانه‌ها
 • قفسه سینه
 • کمر
 • صورت
 • گردن
 • زیر بغل
 • ناحیه زهار
 • خط رویش مو

اقدامات درمانی


 درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی شامل داروهایی مانند کرم و ژل می‌شود که برای رفع آکنه مستقیماً روی پوست استعمال می‌شوند. محصولات مراقبتی موضعی بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توانند در درمان آکنه‌های خفیف مؤثر باشند. این داروها حاوی بنزوئیل پراکساید، رزورسینول، اسید سالسیلیک یا سولفور هستند. بنزوئیل پراکساید باکتری‌هایی که چند برابر شده و با سلول‌های پوستی در منافذ پوستی ترکیب شده‌اند را از بین می‌برد. اسید سالسیلیک سلول‌های اضافی پوست را از بین برده و سبیوم و باکتری‌های گیرافتاده در داخل منافذ را از بین می‌برد. زمانی که منافذ باز هستند محتویات جوش‌های چرکی فضای بیشتری برای بستن منافذ پوستی دارند. از آنجا که اسید سالسیلیک و بنزوئیل پراکساید به خصوص اگر با هم استفاده شوند ممکن است باعث قرمزی و خشکی پوست شوند، بهترین روش درمانی شامل ترکیباتی ملایم و مرطوب‌کننده است. ترکیبات تسکین‌دهنده پوست ممکن است شامل عصاره بابونه و برگ آلوئه باشند. وقتی که این ترکیبات مورد استفاده قرار می‌گیرند، اسید سالسیلیک و بنزوئیل پراکساید، عوامل تسکین‌دهنده و محتویات دیگر به طور چشمگیری شدت ایجاد آکنه را کاهش می‌دهند. محصولات تجویزی مانند کرم‌های آنتی‌بیوتیک یا رتینوئیدی می‌توانند در درمان آکنه‌های خفیف تا متوسط مؤثر واقع شوند. این داروها ممکن است به تنهایی یا به صورت ترکیبی با مواد دیگر تجویز شوند.

دارو

در درمان سیستماتیک از داروهای خوراکی برای درمان آکنه استفاده می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسیکلین، ماینوکسیلین، داکسی سایکلین سا اریترومایسین برای درمان آکنه‌های متوسط تا شدید مصرف می‌شوند تا باکتری‌ها را از بین برده و التهاب را کاهش دهند. درمان‌های سیستماتیک دیگر شامل قرص‌های ضدبارداری می‌شود که می‌تواند جوش‌ها را در برخی از خانم‌ها کاهش دهد. اسپیرونولاکتون یک قرص ضد هورمون اندروژن و ایزوترتیونوئین (با دوز بالای ویتامین A) نیز در درمان جوش‌ التهابی مؤثر هستند. ایزوترتینوئین فقط برای برخی از انواع شدید آکنه، آکنه‌های کیستی یا برای جوش‌های که با روش‌های درمانی دیگر بهبود نیافته‌اند تجویز می‌شود. در طول دوره درمان با ایزوترتینوئین باید به طور منظم به متخصص پوست مراجعه کنید.

 لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی برای رفع آکنه ممکن است زمانی مناسب باشد که داروها و محصولات پوستی بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویز مانند آکوتان در کاهش، کنترل یا رفع جوش‌های چرکی مؤثر واقع نشده باشند. در لایه‌برداری شیمیایی برای درمان جوش‌ چرکی صورت از اسید گلیکولیک و اسید سالسیلیک جهت برداشتن سلول‌های مرده پوست و رفع انسداد منافذ پوستی استفاده می‌شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی است که اثرات درمانی آن با برداشتن لایه اپیدرم و لایه‌های سطحی پوست مشخص می‌شود و بافت پوششی زیر پوست دومرتبه رشد می‌کند. برای انجام میکرودرم ابریژن از یک ابزار دستی مخصوص برای پاشش مواد ساینده روی پوست استفاده می‌شود تا سطح اپیدرم برداشته شده و ظاهر آن بهبود یابد؛ بنابراین این روش بهترین روش برای رفع ضایعات پوستی در صورت به کار برده می‌شود. میکرودرم ابریژن اساساً برای درمان جای جوش‌های مسطح که به دلیل ابتلا به جوش‌ چرکی به وجود آمده‌اند به کار برده می‌شود.روش هیدرودرم نیز برای درمان این نوع جای جوش ها نیز موثر است. میکرودرم ابریژن باعث می‌شود که بافت پوست هموارتر و یکدست شده و ظاهر منافذ بزرگ‌شده روی پوست کاهش یافته و لکه‌های تیره ناشی از تاول‌های قبلی برطرف شود.

لیزردرمانی

چندین نوع لیزر درمانی برای درمان آکنه وجود دارد اما عموماً به یک یا دو روش عمل می‌شود:

 • در یک روش از لیزر برای گرم کردن غدد چربی در پوست (بدون تأثیر بر لایه‌های بیرونی پوست) استفاده شده و باعث می‌شود که غدد چربی جمع شده و چربی کمتری تولید کنند.
 • برخی از انواع آکنه به دلیل وجود باکتری‌هایی که به صورت طبیعی روی پوست قرار دارند ایجاد می‌شوند. زمانی که این باکتری‌ها در فولیکول‌های مو گیر می‌افتند و به آنها اکسیژن نمی‌رسد باعث ایجاد التهاب می‌شوند. در دومین روش لیزر درمانی، اکسیژن در منافذ مسدود شده که باکتری‌ها در آن التهاب ایجاد کرده‌اند تولید می‌شود.

بیشتر روش‌های لیزر درمانی بدون درد انجام می‌شوند و ممکن است با ناراحتی‌های جزئی همراه باشند. در این موارد قبل از شروع درمان کرم‌هایی روی پوست مالیده می‌شود که درد را به حداقل می‌رساند.

درمان فتودینامیک

در موارد شدید آکنه، یک روش که به آن فتودینامیک درمانی گفته می‌شود برای درمان جوش‌ التهابی به کار برده می‌شود. فتودینامیک درمانی یک روش درمانی است که از ترکیب نور و محلول‌های مخصوصی که در نور فعال می‌شوند استفاده می‌شود و جوش‌ها مورد درمان قرار می‌گیرند. علاوه بر رفع جوش‌ التهابی و درمان برخی دیگر از بیماری‌های پوستی ناشی از جوش، فتودینامیک درمانی باعث می‌شود که جای جوش‌های قدیمی نیز بهبود یابند. در مورد مناسب بودن روش فتودینامیک درمانی برای درمان بیماری پوستی خود با متخصص پوست صحبت کنید.

تخلیه

پس از این که سر جوش‌ چرکی با تیغ جراحی شکافته شد، جوش‌های چرکی به راحتی با فشار استخراج‌کننده (استرکتور) آکنه تخلیه می‌شوند. جوش‌های چرکی کوچک به راحتی با ایجاد یک شکاف کوچک و با فشار دست تخلیه می‌شوند. برای جلوگیری از به جاماندن اسکار و جای جوش یک شکاف کوچک (حدود 3 میلی‌متر) روی آنها ایجاد می‌شود.

پیشگیری از ابتلا به جوش‌های التهابی


مراقبت‌های پایه‌ای از پوست می‌تواند به درمان جوش‌ چرکی خفیف کمک کرده و از ایجاد جوش‌های دیگر جلوگیری کند. اولین گام برای این منظور تغییر رژیم غذایی و حذف غذاهایی است که باعث تشدید جوش‌ها می‌شوند. کاهش مصرف چربی‌ها، غذاهای چرب و نوشیدنی‌های شیرین باید کاهش یابد. از مصرف شیر و محصولات تولیدشده از شیر برای مدتی باید پرهیز شود تا مشخص شود که آیا با این کار جوش‌ها بهبود می‌یابند یا نه.

از آنجا که استرس یکی از دلایل ایجاد جوش است باید سعی کنید که از قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید. همچنین از لمس کردن پوست صورت یا ترکاندن جوش‌ها خودداری کنید. این کار فقط باعث گسترش عفونت در پوست و تشدید جوش‌های چرکی می‌شود.

حداقل دو مرتبه در روز صورت خود را بشورید اما فقط از صابون‌ها و تمیزکننده‌های ملایم استفاده کنید. پوست صورت را برای رفع جوش‌های التهابی نخراشید. با این کار فقط پوست تحریک شده و جوش‌های چرکی روی صورت افزایش می‌یابند. از مرطوب کننده‌ها، لوسیون­ها، پاک‌کننده‌ها و کرم‌های بدون روغن که حاوی اسید سالسیلیک و بنزوئیل پراکساید هستند استفاده کنید.

برای دیدن گالری جدید عکس کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *