10 روش تقویت و رشد ناخن با کمترین هزینه در خانه

10 روش تقویت و رشد ناخن با کمترین هزینه در خانه

10 روش تقویت و رشد ناخن با کمترین هزینه در خانه

رشد ناخن‌های بلند و مقاوم یک پروسه چند مرحله‌ای است.  تا زمانی که شما از ناخن‌های خود به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید تا حدی که دوست دارید ناخن‌های خود را بلند کنید. در ابتدا نیاز دارید که عادت‌های بد در مورد ناخن را کنار بگذارید. سپس، استفاده منظم و درست از ویتامین و مانیکور ناخن ، به تقویت و رشد ناخن‌ها کمک می‌کند.

چگونه به رشد سریع ناخن کمک کنیم؟


انجام روش‌های زیر می‌تواند به شما در تقویت و رشد ناخن‌ها کمک کند:

از جویدن ناخن‌ها خودداری کنید

از جویدن ناخن‌ها خودداری کنید

جویدن ناخن‌ها برای سلامتی شما زیان‌آور است. گرچه برای بسیاری این عادت منظم عصبی است، اما می‌تواند منجر به عفونت‌های باکتریایی پوست در دست‌ها و دهان شما می‌شود. اگر پوست خشک و شل در اطراف ناخن دارید، به جای جویدن، آنها را کوتاه کرده و بچینید. سعی کنید که ناخن‌های خود را بطور منظم پولیش و براق کنید یا لاک بزنید ، بنابراین احتمال جویدن ناخن کمتر می‌شود.

 • هنگامی که خسته هستید آدامس بجوید
 • پوست اطراف ناخن را نجوید. ممکن است خودتان را متقاعد کنید که تنها با جویدن پوست اطراف ناخن به آنها آسیبی وارد نمی‌شود و در واقع برای ناخن زیان‌آور نیست. این تفکر اشتباه است و اضافه شدن رطوبت بزاق دهان به ناخن، باعث ضعیف شدن ناخن شما شده و آنها را مستعد شکستن می‌کند.
 • در طول یک هفته یک ناخن را انتخاب کنید که آن را نجوید. به تدریج به ناخن‌هایی که نمی‌جوید اضافه کنید، تا خودتان را از این عادت رها کنید.
 • اگر مشکل جویدن ناخن شما شدید است، می‌توانید با یک درمانگر درباره اضطراب و و مسائل ناراحت‌کننده صحبت کنید.

از ژل‌ها و آکریلیک ناخن استفاده نکنید

از ژل‌ها و آکریلیک ناخن استفاده نکنید

پاک کردن سریع آکریلیک یا ژل ناخن، باعث خشک شدن ، شکنندگی و احتمال رشد را کاهش می‌دهد. حتی با پاک کردن مناسب می‌تواند به ناخن آسیب برساند، زیرا این باعث خیس شدن کناره‌های ناخن می‌شود. هنگامی که اطراف ناخن مرطوب شود، آنها حساس‌تر می‌شود. اگر تمایل دارید که از مانیکور ژل یا آکریلیک  استفاده ‌کرده، سعی کنید آن را تغییر دهید. از یک مانیکور سنتی بین ژل یا مانیکور آکریلیک استفاده کنید.

سعی کنید از پوشش پایه و فوقانی روی ناخن استفاده کنید

سعی کنید از پوشش پایه و فوقانی روی ناخن استفاده کنید

هنگامی که عجله دارید و تمایل دارید که لاک شما سریع خشک شود،  نباید پوشش پایه و فوقانی را نادیده بگیرید. با این وجود، هنگامی که این مرحله را انجام نمی‌دهید، به ناخن شما آسیب وارد می‌شود. آنها از لکه دار شدن ناخن شما محافظت کرده ، علاوه بر این، کمک می‌کند که لاک به ناخن شما وصل شود، بنابراین کمتر دچار شکستگی می‌شود. اگر کمتر شکسته شود، احتمال چیدن ناخن و آسیب به ناخن‌ها را کاهش می‌دهد. پاک کننده‌های لاک ناخن جیبی کوچک در کیف خود داشته باشید، تا زمانی که ناخن‌های شما شروع به شکستن کردند، فوراً آنها را پاک کنید. با این کار لازم نیست که شما برای چیدن ناخن‌های خود عجله کنید.

از ناخن‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

از ناخن‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

کندن برچسب، پاک کردن چسب یا یا باز کردن حلقه کلید ، کارهایی هستند که می‌تواند به راحتی به ناخن‌های شما آسیب زده یا آنها را بشکند. ممکن است در هنگام انجام این کار متوجه نباشید که ممکن است به ناخن خود آسیب برسانید، اما اگر می‌خواهید که ناخن‌های محکم داشته باشید، نیاز دارید که از انجام این کار خودداری کنید. بهترین راه برای توقف این کار، کم کردن آن است. همیشه قیچی یا ابزار دیگر را در دسترس داشته باشید تا در باز کردن یا خراشیدن و کندن هرچیزی که در طول روز نیاز دارید، به شما کمک کند. از انجام فعالیت‌هایی که باعث خم شدن ناخن شما می‌شود خودداری کنید. سعی کنید که لاک ناخن را مرتب نگه دارید تا از جویدن ناخن پیشگیری کنید.

 تماس با آب را محدود کنید

تماس با آب را محدود کنید

تنها در صورتی که واقعاً ضروری باشد ناخن‌ها را با آب در تماس قرار دهید، مانند زمانی که دوش می‌گیرید یا دست‌های خود را می‌شویید. هنگام شستن ظروف، کارهای خانه، یا تماس با مایعات دیگر از دستکش استفاده کنید. محدود کردن تماس ناخن با آب می‌تواند آنها را از رطوبت حفظ کرده و خطر شکستن ناخن را کاهش دهد.

از پودرهای شوینده و مواد شیمیایی دوری کنید

از پودرهای شوینده و مواد شیمیایی دوری کنید

سعی کنید که مدت زمان کمتری ناخن‌ها در معرض پاک‌کننده‌های خانگی و پودرهای شوینده قرار بگیرند.از یک پاک‌کننده غیراستونی ناخن استفاده کرده و لاک قدیمی روی آن را پاک کنید. شوینده‌ها و مواد شیمیایی قوی می‌توانند ناخن‌های شما را خشک کند، هنگام انجام کارهای روزانه دست‌های خود را از پودرهای شوینده و دیگر مواد شیمیایی محافظت کنید. هنگام شستن ظروف یا تمیز کردن از یک دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

مقدار مناسبی ویتامین مصرف کنید

مقدار مناسبی ویتامین مصرف کنید

اگر می‌خواهید که ناخن و پوست سالمی داشته باشید، باید مراقب تغذیه خود و موادی که مصرف می‌کنید، باشید:

 • بیوتین (ویتامین ب7) : بیوتین رشد و تقویت ناخن، مو و پوست را افزایش می‌دهد. سعی کنید که هر روز بین 30 تا 40 میکروگرم از طریق مواد غذایی یا مکمل از این ویتامین اسفتاده کنید. غلات کامل، قارچ‌ها، موز، ماهی سالمون و آووکادو همگی منابع کامل بیوتین هستند.
 • غذاهای حاوی فولیک اسید بخورید. فولیک اسید یا ویتامین ب 9 ، به پیشگیری از آسیب به سلول‌های عصبی کمک کرده و سلامت سلول‌های خونی را حفظ می‌کند. این بهترین ویتامین برای رشد ناخن است و امکان مصرف بیش از حد آن وجود ندارد، زیرا بدن شما بطور طبیعی مقدار اضافی آن را دفع می‌کند. ماهی، گوشت قرمز، پنیر و محصولات غنی شده سویا فولیک اسید بالایی دارند.
 • ویتامین A مصرف کنید. ویتامین A تقویت ناخن‌های شما کمک می‌کند. مقدار پیشنهادی روزانه بین 700 تا 900 میکروگرم است. سیب‌زمینی شیرین، هویج، کدو و سبزیجات با برگ سبز منبع غنی ویتامین آ هستند.
 • ویتامین C مصرف کنید. ویتامین C عمدتاً برای کمک به سلامت سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. به این معنی که به بهبود داخل بدن کمک می‌کند. این بهبودی به رشد ناخن ها کمک کرده و آنها را تقویت می‌کند. پرتقال، کلم پیچ، توت فرنگی و فلفل دلمه‌ای سرشار از ویتامین سی هستند.

ناخن‌های خود را شکل داده و مراقبت کنید

ناخن‌های خود را شکل داده و مراقبت کنید

برای رشد قوی و بلند ناخن‌ها ، نیاز دارید که پایه آن را با روش درستی حمایت کنید. به این معنی که باید با تمیز کردن وسلامت ناخن‌ها شروع کنید.  با سوهان آنها را شکل داده و پوست اطراف آن را تمیز کنید.

 • ناخن‌ها را به درستی سوهان بکشید. از لبه بیرونی آن شروع کرده و به سمت وسط سوهان بکشید. حرکت رفت و برگشت و رو به جلو  تکراری، ناخن‌های شما را ضعیف خواهد کرد.
 • شکل مناسبی برای ناخن انتخاب کنید تا به رشد آن کمک کند. شکل پایه گرد برای ناخن برای رشد آن مناسب‌تر است. اگر به ناخن‌ها شکل مربعی بدهید، احتمال اینکه از آنها به عنوان ابزار استفاده کنید بیشتر است.

از پوست خود بدرستی مراقبت کنید

از پوست خود بدرستی مراقبت کنید

ناخن‌های خود را به مدت 5 دقیقه در آب گرم قرار دهید، تا پوست اطراف آن شل شود. ناخن‌گیر را روی ناخن گذاشته و با استفاده از گوشه ناخن‌گیر پوست مرده را به سمت عقب فشار دهید. پوست‌های باقی مانده را بردارید. این کار را 4 بار در هفته انجام دهید. برای سلامت بیشتر پوست اطراف ناخن پس از برداشتن پوست اضافی ، از مقداری هیالورونیک اسید روی پوست ناخن  استفاده کنید.

 • آنها را مرطوب نگه دارید. در اطراف پوست ناخن از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا از ایجاد ریشه ناخن و شکستگی ناخن‌ها پیشگیری شود.

از درمان‌های تقویت کننده ناخن استفاده کنید

از درمان‌های تقویت کننده ناخن استفاده کنید

چندین درمان تقویت کننده برای ناخن وجود دارد. هنگامی که ناخن را به درستی شکل داده و به درستی از پوست اطراف آن مراقبت کردید، یکی از روش‌های درمانی را براساس بودجه و برنامه خود بکار بگیرید. سرم‌ها گرانقیمت هستند اما اغلب بهترین و سریع‌ترین نتیجه را در تقویت ناخن ارائه می‌دهند.

 • کرم‌ها برای استفاده روزانه بسیار خوب است. می‌توانید کرم‌هایی که حاوی پروتئین‌های قوی درمانی هستند را خریداری کرده و هنگام صبح و قبل از رفتن به رختخواب از آنها روی ناخن استفاده کنید.
 • استفاده از لاک ناخن‌ تقویت کنندده به ناخن‌ها در برابر شکستگی کمک خواهد کرد. این مواد مقرون به صرفه بوده و استفاده از آن راحت است.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *