پروتز چانه: داشتن چانه حجیم و خوش فرم با قرار دادن ایمپلنت چانه

پروتز چانه: داشتن چانه حجیم و خوش فرم با قرار دادن ایمپلنت چانه

پروتز چانه

چانه قدرتمند به عنوان یک ویژگی زیبایی در نظر گرفته می‌شود، اما در برخی افراد چانه کوچک و یا عقب رفته و یا ضعیف است. بزرگ کردن چانه می‌تواند با هماهنگ کردن چانه با سایر ویژگی‌های صورت، تعادل کلی صورت شما را بهبود بخشد به گونه‌ای که کوچک یا عقب رفته به نظر نرسد. چانه‌های کوچک می‌توانند در اشکال مختلف مشاهده شوند و همچنین در بسیاری از افراد دارای رشد طبیعی وجود دارند. افرادی که بینی درشت و گردن کوتاه‌تری دارند اغلب به دنبال جراحی بزرگ کردن چانه برای بهبود هماهنگی صورت هستند. پزشک ساختارهای صورت شما را بررسی خواهد کرد تا بتوانید تعیین کنید که کدام روش برای شما مناسب است. روش‌هایی که معمولا با بزرگ کردن چانه انجام می‌شود شامل رینوپلاستی، لیپوساکشن گردن، لیفت گردن و برجسته کردن گونه می‌باشند. از فیلرها می‌توان استفاده کرد تا قبل از اقدام به جراحی، به طور موقت چانه را اصلاح کرد و ببینید آیا نتایج راضی کننده هستند یا خیر.

چه نوع پروتزی خواهید داشت؟


بزرک کردن چانه با جراحی می‌تواند به طرق مختلف انجام شود. فرآیند حجیم کردن از ایمپلنت‌های مصنوعی استفاده می‌کند که روی استخوان چانه قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از ایمپلنت‌ها در دسترس هستند و انتخاب آن‌ها به آناتومی خاص شما بستگی دارد. انواع اصلی ایمپلنت‌های مورد استفاده مدپور (پلی اتیلن متخلخل) و ایمپلنت‌های سیلیکون چانه می‌باشند. به طور جایگزین، استخوان چانه را می‌توان برش داد و بدون استفاده از ایمپلنت به یک موقعیت خوشایند تغییر مکان داد. این فرآیند ژنیوپلاستی کشویی یا پیشرفته نامیده می‌شود. استخوان با استفاده از تیتانیوم محافظت می‌شود.

چگونه برای جراحی آماده می‌شوید؟


پروتز چانه

قبل از فرآیند، لازم است که داروهایی را که مصرف می‌کنید بررسی نموده چرا که ممکن است بر عمل جراحی تاثیر بگذارند. ممکن است از شما خواسته شود که برخی از داروها را متوقف کرده یا تغییر دهید. همانند همیشه، مهم است مکمل‌ها را در لیست داروهای خود قرار دهید. آسپرین و محصولات حاوی آسپرین (آلکا-سلتزر، کاریسوپرودول، اکسدرین، گودیز، میدول) ،داروهای ضد التهابی (به جز استامینوفن یا تیلنول) و مکمل‌های گیاهی باید از 10 روز قبل از جراحی‌تان اجتناب شوند. بسته به شرایط پزشکی شما، ممکن است از شما خواسته شود قبل از جراحی خود تست‌های آزمایشگاهی یا چکاپ پزشکی انجام دهید. محصولات توتون و تنباکو باعث کاهش توانایی بدن برای بهبودی می‌شوند. از شما خواسته می‌شود 6 هفته قبل از هر عمل جراحی سیگار نکشید. محصولاتی حاوی تنباکو از قبیل آدامس و نیکودرم همچنان به بدن شما تنباکو وارد می‌کنند و باید از آن‌ها نیز اجتناب شود. اطمینان حاصل کنید که یک بزرگسال مسئولیت پذیر در اختیار داشته باشید تا بتواند شما را برای عمل به بیمارستان ببرد و به خانه بازگرداند. شما به کسی نیاز دارید که شب بعد از عمل جراحی نیز کنار شما بماند.

بهبودی از عمل چگونه است؟


پروتز چانه

ناراحتی حداقلی همراه با بزرگ کردن چانه وجود دارد. تا چند روز دچار تورم متوسطی در اطراف ناحیه چانه به علت بی حسی چانه خواهید بود. تورم معمولا در 48 تا 72 ساعت بعد از جراحی اوج می‌گیرد و سپس شروع به فروکش کردن می‌کند. گذاشتن خرده‌های یخ روی چانه در طول این زمان کمک کننده خواهد بود. بیشتر تورم قابل مشاهده در طی 2 هفته برطرف می‌شوند. همچنان ممکن است احساس بی‌حسی وجود داشته باشد، به این معنی که کمی تورم همچنان باقی می‌ماند. چند هفته طول خواهد کشید تا آخرین بقایای تورم برطرف شود. حداقل 6 تا 8 هفته بعد از جراحی نباید روی صورت خود بخوابید. داروهای مسکن خوراکی برای کنترل ناراحتی پس از عمل استفاده می‌شوند. برش‌های دهان با بخیه‌های قابل جذب، بسته می‌شوند. شما باید بعد از جراحی بتوانید دندان‌های خود را مسواک بزنید، اما حتما مسواک را به صورت عمودی بچرخانید و خود را هنگام شستشوی هر دندان ببینید تا مطمئن شوید که به برش تازه خط لثه آسیبی وارد نمی‌کنید. رژیم غذایی شما باید طی 24 ساعت اول مایعات (آب، شیر، شیک، سوپ و غیره) باشد، سپس می‌توانید یک رژیم غذایی نرم را شروع کنید. 6-8 هفته پس از جراحی نباید غذاهای سفت یا تیز (چیپس، دوریتو، و غیره) بخورید. دهانشویه و آنتی بیوتیک‌ها به طور معمول تجویز می‌شوند. پانسمان یا نوار چانه ممکن است پس از جراحی در اطراف چانه قرار بگیرند.

هزینه پروتز چانه چقدر است؟


هزینه پروتز چانه هم مانند روش‌های دیگر زیبایی برای هر فرد متفاوت است و بستگی به عوامل زیادی دارد. هزینه‌های کلینیک و پزشک، محل انجام درمان و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل از عوامل مهم در تعیین هزینه‌ها هستند.

سوالات رایج


برخی از سوالات رایج درباره پروتز چانه عبارتند از:

چه نوع بیهوشی خواهید داشت؟

بزرگ کردن چانه تحت بی حسی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این انتخاب به جراحی مخصوص شما و هر روش دیگری که همزمان انجام می‌شود، بستگی دارد.

برش‌های شما در چه قسمتی است؟

این روش را می‌توان از طریق برشی در دهان یا زیر چانه انجام داد. برای قرار دادن پروتز، یک حفره در بالای سطح استخوان چانه ایجاد می‌شود. پروتز قرار گرفته و با استفاده از یک پیچ ثابت می‌شود که ایمپلنت را در طول مرحله بهبودی محافظت می‌کند. پیچ به طور دائم در محل باقی می‌ماند. اندازه پروتز و میزان حجیم کردن چانه در زمان مشورت با پزشک تصمیم گیری می‌شود. جلو کشیدن یا بزرگ کردن، ژنیوپلاستی از طریق برشی در داخل لب پایین انجام می‌شود. تیتانیوم به طور دائم در مکان می‌ماند تا موقعیت جدید چانه را حفظ کند. این کار کمک خواهد کرد تا تعادل طبیعی و نسبت صورت شما فراهم کرد.

جراحی چه مدت طول می‌کشد؟

این روش معمولا حدود یک ساعت طول می کشد، اما بستگی به برنامه جراحی خاص شما دارد. جراحی بزرگ کردن چانه به تنهایی به صورت سرپایی انجام می‌شود. شما می‌توانید چند ساعت پس از عمل در همان روز به خانه برگردید.

چه خطراتی دارد؟

برش‌هایی که در داخل دهان وجود دارند، بدون هیچ مشکلی بهبود می‌یابند. این برش‌ها نباید قابل مشاهده باشند. اسکارهای خارجی نیز به طور معمول به خوبی درمان می‌شوند و زیر چانه پنهان می‌گردند. اسکارها به ندرت مشکل‌زا خواهند بود. با این وجود، باید بدانید که تمام زخم‌ها دائمی هستند و ارتفاع، پهنا و رنگ نهایی آن غیر قابل پیش بینی است. همانند هر روش جراحی، ممکن است هنگامی که برش ایجاد می‌شود یا هنگامی که پوست بالا برده می‌شود، اعصاب حسی کوچک سطح پوست قطع شوند. بخشی از صورت شما ممکن است احساس بی حس کند یا احساس کامل نداشته باشد. با بهبود انتهای عصب به صورت خود به خودی، حس این نواحی به تدریج، معمولا در عرض 2 تا 3 ماه باز می‌گردد. در طول روند بهبودی، پوست صورت ممکن است برای یک دوره زمانی بسیار حساس باشد. برخی از احساسات کاهش یافته می‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد. سایر عوارض پروتز چانه احتمالی جراحی شامل عفونت، تغییر مکان پروتز، خونریزی، عدم تقارن و آسیب عصبی می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *