جراحی پروتز سفت کننده سینه ها

جراحی پروتز سفت کننده سینه ها

پروتز سینه دستگاه هایی پزشکی هستند که منظور افزایش اندازه سینه یا بازسازی سینه پس از عمل برداشتن سینه یا اصلاح یک بدشکلی موروثی و سفت کردن سینه مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل استفاده از پروتز سینه

 پروتز سینه برای زیبا سازی سینه ، بهبود شکل سینه و سفت کردن سینه مورد استفاده قرار می گیرد.
از علت های استفاده از عمل پروتز سینه به موارد زیر می توان اشاره کرد:
• ناراضی بودن از اندازه، شکل یا ناهموار بودن سینه ها، مخصوصا در نتیجه مشکلات رشدی
• تغییر ظاهر سینه برای مثال با افزایش سن، کاهش وزن یا پس از بچه دار شدن و شیردهی
• داشتن جراحی برداشت یک یا دو سینه
در مواردی مثل موارد فوق، عمل پروتز سینه مزیت پزشکی ندارد، اما تاثیرات روانی مثبتی دارد. برای مثال، اگر زنی احساس کند سینه های او زنانه نیستند یا خیلی کوچک هستند، با عمل پروتز سینه اعتماد به نفس و عزت نفس او بهبود پیدا می کند. با این حال، نباید پروتر سینه را به عنوان یک روش درمانی سریع در نظر گرفت در هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از آنها زمان را نیز مد نظر قرار دهید. در صورتی که مشکلات بدنی قابل توجهی دارید یا احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، پروتز سینه اساسا منجر به بهبود این وضعیت ها نمی شود.

در حین تصمیم گیری در مورد استفاده از پروتز باید هزینه پروتز سینه به انضمام جلسات مشاوره، عمل اولیه قرار دادن پروتز و درمان های مورد نیاز بعدی را باید در نظر بگیرید.

تصمیم گیری در مورد پروتز سینه

تصمیم گیری در مورد استفاده از پروتز سینه باید با در نظر گرفتن عوارض جانبی و هزینه های مالی احتمالی صورت بگیرد. در صورتی که تصمیم به استفاده از پروتز سینه گرفته اید، باید پیش از انجام عمل با پزشک یا متخصص زیبایی در مورد علت انجام عمل، انتظارات شما از عمل جراحی ، نوع روش جراحی و عوارض جانبی بالقوه مشورت کنید. سعی کنید قبل از عمل پروتز اطلاعات زیادی در مورد ان کسب کنید و در تصمیم گیری عجله نکنید. بعضی از افراد همزمان با انجام پروتز سینه، عمل لیفت سینه را نیز انجام می دهند.

انواع پروتز سینه

در مورد انواع مختلف پروتز های سینه موجود با جراح صحبت کنید. در کشور انگلستان دو نوع پروتز وجود دارد:ژل سیلیکون یا سالین (آب نمکی).هر دو نوه پروتز با یک روکش سیلیکونی پلاستیکی محکم پوشش داده شده اند که از پارگی آنها جلوگیری می کند.سطح روکش یا صاف یا طرح دار است. هر کدام از این پروتزها معایب و مزایای خاص خود را دارند. مناسب ترین پروتز سینه به شرایط جسمانی فرد و اولویت های شخصی او بستگی دارد.

پروتزهای ژل سیلیکون

پروتزهای ژل سیلیکون رایج ترین نوع پروتز سینه مورد استفاده در انگلستان هستند. سیلیکون از لحاظ استحکام و پایداری متغیر است. برخلاف بعضی از پروتزهای سالین، این پروتزها قبل از نصب پر می شوند. مزایای استفاده از پروتزهای ژل سیلیکون از قرار زیر است:
• ایمن و دون عوارض بودن
• نسبت به انواع دیگر پروتز کمتر دچار چروکیدگی می شوند
• در شکل های گرد و قطره اشکی موجود هستند
• ژل سیلیکون یک ماده پرکننده پروتز بسیار نرم و خم پذیر هستند، بنابراین به خوبی حرکت می کنند و ظاهری طبیعیدارند
• در اغلب پروتزهای سینه ژل سیلیکون مورد استفاده در انگلستان سطح طرح داری دارند که خطرات حرکت بیش از حد را کاهش می دهد و از مشکلاتی مثل کوچک شدن بافت جای زخم دور پروتز ( انقباض کپسولی) پیشگیری می کنند.
یکی از معایب پروتزهای سیلیکونی این است که در صورت پارگی پروتز، سیلیکون از بافت جای زخم دور پروتز به بیرون و به سینه گسترش پیدا می کند. این مساله منجر به ایجاد برآمدگی های کوچکی می شود که به آنها حجم سیلیکون گفته می شود.
ممکن است حجم سیلیکون به لمس حساس باشد و در صورتی که درد زیادی را ایجاد کرد باید آن را از بین برد.

پروتزهای ژل سیلیکون نرم و چسبنده

پروتز ژل سیلکون سفت یا نرم، هر دو مورد را در پروترهای سینه جهت سفت کردن سینه می توان مورد استفاده قرار داد. پروتزهایی که با ژل های سفت تری پر می شوند پروتزهای ژل چسبنده نام دارند. مزیت پروتزهای ژل چسبنده نسبت به پروتزهای سیلیکونی نرم تر در این است که در صورتی که روکش پروتز پاره شود، احتمال باقی ماندن ژل در داخل پروتز و نشت نکردن آن به بافت مجاور بیشتر است. پروتزهای ژل چسبنده همچنین کمتر چروکیده یا تا می شوند، که این به دلیل توانایی آنها در حفظ شکل و یکپارچگی خود است.
با این حال؛ پروتزهای چسبنده ظاهر مصنوعی تری نسبت به پروتزهای سیلیکونی نرم تر دارند که این به این معناست که برای قرار دادن آنها در سینه باید برش بزرگتری ایجاد شود.

پروتز سیلیکون با پرداخت کاری پلی اورتئان

گفته می شود که این نوع پروتز سینه با کاهش خطرات ابتلا به انقباض کپسولی مرتبط هستند. با این حال، بعضی از جراح ها اعتقاد دارند که این پروتزها نسبت به انواع دیگر پروتزهای سینه موجود در بازار سخت تر می توان مورد استفاده قرار داد و اغلب جراحان تجربه کمی در زمینه استفاده از انها دارند.
جراح استفاده از این پروتزها را به عنوان جایگزینی برای پروتزهای اولیه توصیه می کند. این مساله معمولا وقتی پیش می آید که برای برطرف کردن مشکل پروتز به جراحی بیشتری نیاز دارید و در زمان جراحی اولیه خود با مشکلات مرتبط با انقباض کپسولی مواجه شده اید.
پروتزهای سالین
پروتزهای سالین یک روکش سیلیکونی قدرتمند دارند یا توسط آب نمکی استرلیزه از پیش پر می شود یا وقتی در سینه قرار گرفتند از طریق یک دریچه پر می شوند.
مزایای استفاده از پروتزهای سالین از قرار زیر است:
• ایمن و بدون عوارض هستند
• از آنجایی که محلول سالین مشابه مایعات بدن شما است، در صورت پارگی پروتز، به شکل بی خطری توسط بدن جذب یا دفع می شود
• این پروتزها در دو شکل گرد و قطره اشکی موجود هستند.
معایب استفاده از پروتزهای سالین از قرار زیر است:
• نسبت به پروتزهای سیلیکونی زودتر پاره یا خالی می شوند
• احتمال چروکیده یا خم شدن آنها بیشتر است
• نسبت به پروتزهای سیلکونی ظاهر مصنوعی تری دارند

انواع دیگر پروتز

بعضی از انواع پروتز سینه، مثل پروتزهای پر شده از روغن دانه سویا و پروتزهای هیدروژل ها دیگر تاییدیه مصرف ندارند. در سال 2000، آژانس مقررات محصولات بهداشتی دارویی توصیه کرد که زنانی که پروتز سینه پر شده از روغن دانه سویا دارند، آنها را از سینه خود جدا کنند.
اگر چه پروتزهای هیدروژل دیگر در انگلستان موجود نیستند، به زنانی که از قبل آنها را دارند توصیه نمی شود که آنها را جدا کنند، زیرا خطر فوری ایجاد نمی کنند. با این حال، این آژانس همچنان امنیت این نوع پروتزها را مورد نظارت قرار می دهد.

پروتزهای PIP

در سال 2010، پروتزهای فرانسوی PIP پس از اینکه مشخص شد، در عوض مواد پرکننده پزشکی از سیلیکون صنعتی در این پروتزها استفاده شده است و این پروتزها نسبت به پروتزهای دیگر بیشتر در معرض پارگی هستند، موجی از نگرانی ها را بوجود آوردند.
در حدود 47000نفر در انگلستان در آن سال از این نوع پروتزها استفاده کرده بودند و اغلب عمل های جرتحی بنا به دلایل زیبایی و از طریق کلینیک های خصوصی صورت گرفته بود.
شواهد کافی برای جدا کردن پروتزهای سینه PIP وجود ندارد. در صورتی که در مورد نوع پروتز سینه خود نگران هستید با یک پزشک عمومی یا کلینیکی که در آنجا عمل جراحی پروتز سینه را انجام دادید، مشورت کنید.

میزان دوام پروتز

زنانی که عمل جراحی پروتز سینه را انجام می دهند به ندرت پروتزهای اولیه را تا آخر عمر خود حفظ می کند. هر کسی که عمل پروتز سینه را انجام داده باشد، برای تغییر پروتز یا برطرف کردن بافت جای زخم ایجاد شده در دور آن، در زمانی دیگر به جراحی نیاز خواهد داشت.
اغلب پروتزهای سینه بین 10 تا 15 سال دوام دارند و پس از این مدت باید تعویض شوند. با این حال، پروتزهای سینه گاهی اوقات بدون هیچ مشکلی دوام بیشتری دارند و بعضی از شرکت های تولید کننده تضمین می کنند که انواع مشخصی از پروتزهای آنها تا پایان عمر بیمار دچار پارگی نمی شود. گاهی اوقات تشخیص پارگی پروتز دشوار است. در صورتی که احتمال می دهید پروتز دچار پارگی شده است، باید از آن عکس برداری کنید.

جراحی پروتز سینه

عمل پروتز سینه معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.
در طول جراحی، یک برش در پوست مجاور با سینه تحت درمان ایجاد می شود. جراح در مورد موقعیت برش ها پیش تر با شما صحبت کرده است و شما می دانید که جای زخم ها چه جایی ایجاد می شوند. پس از ایجاد برش، پروتز بین بافت سینه و عضله سینه یا پشت عضله سینه قرار داده می شود. وقتی پروتزسینه در جای خود قرار گرفت، برش بخیه زده می شود و روی آن با پانسمان پوشیده می شود.
عموما همان روزی که عمل جراحی را انجام می دهید می توانید به خانه برگردید یا شاید باید یک شب را در بیمارستان باقی بمانید. وقتی به خانه برمی گردید، باید قبل از بازگشت تدریجی به اغلب فعالیت های روزمره در عرض چهار تا شش هفته، کمی مراعات کنید.
شاید نگران باشید که سینه های شما در ابتدا غیرطبیعی به نظر می رسند، اما این ظاهر جدید نرمال و در اغلب موارد موقتی است. سینه های شما در عرض چند ماه ظاهر بهتری پیدا می کنند.

عوارض عمل پروتز سینه

جراحی پرودر صورتی که به فکر انجام جراحی پروتز سینه هستید، باید از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع باید. بعضی از مشکلاتی که در نتیجه انجام پروتز سینه بوجود می آیند از قرار زیر هستند:
• عفونت یا خونریزی پس از جراحی
• ایجاد جای زخم
• کوچک شدن بافت جای زخم دور پروتز ( انقباض کپسولی)
• پارگی پروتز
• چروکیده شدن یا تا خوردن پروتز
• تغییرات حسی موقتی یا دائم در نوک سینه
• در بعضی موارد برای درمان مشکلاتی که به وجود می آیند به جراحی بیشتری نیاز است.

جراحی های پلاستیک و زیبایی در کلینیک رز طلایی توسط جمعی از متخصصین جراحی شامل :

 آقای دکتر محمد علی اکبری – آقای دکتر مومنی – خانم دکتر آتشیان – آقای دکتر بابک نیکو مرام ( فوق تخصص جراحی پلاستیک ) به صورت تیمی انجام می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *