پاک کردن تتو و خالکوبی(ابرو،آرایش دائم و تتو زیبایی بدن) با لیزر

پاک کردن تتو و خالکوبی(ابرو،آرایش دائم و تتو زیبایی بدن) با لیزر

ترمیم مو

در سال‌های اخیر استفاده از لیزر برای پاک کردن تتو و خال‌کوبی رواج زیادی پیدا کرده است. این روش درمان زیبایی بر روی افراد مختلف امتحان شده و بررسی نتایج به دست آمده نشان دهنده بی خطر و موثر بودن آن است. این روش از نظر تئوری فوق‌العاده می‌باشد. به هر حال اگر شما خود نتایج حاصل از این درمان را بر روی افراد تاکنون مشاهده نکرده‌اید، تصور اینکه چگونه ممکن است جوهر تزریق شده به لایه‌های عمیق پوست بدون وارد شدن آسیب به ساختار پوست از بین برود، احتمالاً برای شما دشوار است.

در صورتی که درباره استفاده از این روش درمانی شک دارید، اما فکر می‌کنید لیزر تتو یا خال‌کوبی می‌تواند برای شما مفید باشد، آشنایی با فرآیند درمان و مشاهده نتایج واقعی آن می‌تواند به تصمیم گیری بهتر شما در این رابطه کمک نماید.

لیزر تتو یا خال‌کوبی چگونه انجام می‌شود؟


از بین بردن تاتو با لیزر یک درمان آهسته و نسبتاً دوره‌ای است که به زمان و صبر نیاز دارد. در حقیقت، پاک کردن تاتو ممکن است به یک سال یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد. این درمان دارای مراحل مختلف می‌باشد، اما در همه موارد پاک کردن تتو با جلسه مشاوره آغاز می‌شود.

جلسه مشاوره برای پاک کردن تتو با لیزر


هنگامی که شما در جلسه مشاوره برای پاک کردن تتو با لیزر شرکت می‌کنید، یک تکنسین در کلینیک زیبایی رز وضعیت خال‌کوبی شما را معاینه کرده و ویژگی‌های خاص آن همچون رنگ و عمر آن را بررسی می‌کند. همچنین برای شروع درمان تتو با لیزر، محل تتو بر روی بدن و استفاده قبلی بیمار از روش لیزردرمانی از اهمیت برخوردار است. در حقیقت در صورتی که شما قبلاً از لیزر درمانی برای رفع تتو استفاده کرده باشید، جلسات درمان کمتری برای پاک کردن تتو لازم است و احتمالاً برای بیمار می‌توان از لیزرهای با طول موج قوی تر در مقایسه با سایر افرادی استفاده کرد که قبلاً از لیزر برای رفع تتو استفاده نکرده‌اند. موقعیت تتو بر روی بدن، سن بیمار و رنگ آن نیز می‌تواند نقش با اهمیت در طول مدت لازم برای پاک کردن خال‌کوبی و تتو داشته باشد.

g

تاثیر موقعیت تتو بر فرآیند پاک کردن آن


لیزر تتو یک فرآیند درمان دوره‌ای است که دارای مراحل زیر است:

  1. برای پاک کردن تتو انرژی لیزر از طریق پوست به مولکول‌های رنگ تشکیل دهنده تتو تابانده می‌شود.
  2. سیستم لنفاوی بدن مولکول‌های رنگ را تجزیه کرده و این سلول‌ها را در طول یک دوره 4 تا 6 هفته‌ای دفع می‌کند.
  3. با گذشت این زمان مرحله بعدی لیزر پوست با تجزیه بخش بیشتری از مولکول‌های رنگ آغاز می‌شود. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که اثری از تتو بر روی پوست باقی نماند یا به قدری تتو کم‌رنگ شود که امکان پنهان کردن آن با روش‌های ساده وجود داشته باشد.

جریان خون و وضعیت قلب و عروق در مرحله 2 پاک کردن تتو با لیزر نقش با اهمیت دارد. در واقع جریان خون ذرات باقیمانده از سلول‌های تجزیه شده تتو را از محل جمع‌آوری کرده و به سیستم لنفاوی انتقال می‌دهد. سیستم لنفاوی نقش سطل زباله بدن را دارد و در ادامه مواد زائد جمع‌آوری شده در آن بطور طبیعی دفع می‌شود.

قلب مرکز اتصال تمام رگ‌های خونی است و بطور مداوم با پمپاژ کردن خون داخل رگ‌ها به خارج شدن ذرات رنگ تجزیه شده پس از لیزر تتو کمک می‌کند. در واقع هر چه محل تتو به قلب نزدیک‌تر باشد، فرآیند درمان بیمار سریع‌تر خواهد بود. به این ترتیب تتو بر روی دست‌ها و پاها در مقایسه با تتو در سایر نقاط بدن معمولاً به مدت طولانی تر برای درمان نیاز دارد و تعداد جلسات درمان مورد نیاز در این شرایط بیشتر است.

h1

چرا رنگ تتو بر پاک کردن آن تاثیرگذار است


رنگ تتو به این دلیل دارای اهمیت است که می‌تواند بر تنظیمات و نوع لیزر مورد نیاز برای پاک کردن تتو تاثیر داشته باشد. به این ترتیب خال‌کوبی‌های کاملاً سیاه فقط به یک طول موج تطبیقی نیاز دارند و به نسبت با سرعت بیشتر در مقایسه با خال‌کوبی‌های دارای جوهر رنگی پاک می‌شوند. در حقیقت پاک کردن خال‌کوبی‌های رنگی نیازمند چند مرحله درمان است و هر نوع رنگ استفاده شده در خال‌کوبی در هنگام درمان به یک طول موج تطبیقی متفاوت نیاز خواهد داشت.

در جلسات اولیه پاک کردن تتو (معمولاً تا جلسه 4 یا 5)، فقط بخش‌های سیاه آن پاک می‌شوند. در ادامه، پزشک یا فرد معالج تغییراتی در تنظیمات لیزر ایجاد کرده و بخش‌های قرمز و زرد تتو را پاک می‌کند. در نهایت، با گذشت حدود 6 یا 7 جلسه از درمان، نوع متفاوتی از محافظ چشم در اختیار بیمار قرار گرفته و با تغییر دسته دستگاه، بخش‌های سبز و آبی تتو پاک می‌گردد. پاک کردن این رنگ‌ها در اکثر مواقع باعث تاول زدن پوست می‌شود، اما این شرایط می‌بایست با گذشت 24 تا 48 ساعت بهبود پیدا کند و به همین خاطر نیازی به نگرانی درباره آن نیست.

اهمیت سن فرد در پاک کردن تتو


انواع مختلف خال‌کوبی‌ها معمولاً با گذشت زمان محو می‌شوند، اما احتمالاً دلیل محو شدن آنها متفاوت از چیزی است که شما تصور می‌کنید. لایه خارجی پوست تحت عنوان روپوست یا اپیدرم بطور منظم با تجدید سلول‌های پوستی (پوست انداختن) ترمیم می‌شود . این شرایط تاثیر ناچیز بر وضعیت خال‌کوبی دارد، زیرا هنگام خال‌کوبی جوهر به لایه‌های عمیق‌تر پوست (زیر ناحیه اپیدرم) وارد می‌شود. به هر حال با وجودی که لایه‌های پایین تر پوست بطور مداوم مشابه لایه اپیدرم ترمیم نمی‌شوند، باز هم این لایه‌ها تا حدودی فرآیند ترمیم یا پوست انداختن را انجام می‌دهند. به این ترتیب سلول‌های پوست قدیمی‌تر که حاوی جوهر خال‌کوبی است به تدریج می‌میرند و با سلول‌های سالم، خالص، و صاف جایگزین می‌شوند. به همین خاطر به تدریج با گذشت زمان ظاهر خال‌کوبی فرد محو می‌گردد.

محو شدن خال‌کوبی هنگامی که از لیزر برای پاک کردن آن استفاده می‌شود، مسئله‌ای مطلوب است. به این ترتیب در صورتی که خال‌کوبی شما قدیمی بوده و بخش زیادی از سلول‌های رنگی آن قبلاً با سلول‌های جدید جایگزین شده باشد، پاک کردن خال‌کوبی به زمان کمتری نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال یک خال‌کوبی سیاه با عمر 10 سال احتمالاً نیازمند تعداد جلسات کمتر برای درمان در مقایسه با یک خال‌کوبی رنگی با عمر 2 سال خواهد بود. در این شرایط پاک کردن خال‌کوبی قدیمی ممکن است به 7 تا 10 جلسه درمان نیاز داشته باشد، در حالی که پاک کردن خال‌کوبی جدید بطور میانگین به 8 تا 12 جلسه درمان نیاز خواهد داشت. در صورتی که خال‌کوبی شما توسط یک فرد مبتدی انجام شده (که احتمالاً جوهر استفاده شده برای خال‌کوبی به لایه‌های عمیق پوست در مقایسه با خال‌کوبی‌های انجام شده توسط افراد حرفه‌ای وارد نشده است) و خال‌کوبی شما کاملاً سیاه بوده و نزدیک به قلب می‌باشد، احتمالاً از معدود افرادی هستید که پاک کردن کامل خال‌کوبی فقط به چند جلسه درمان محدود نیاز خواهد داشت.

d

پاک کردن تتو با لیزر


پس از جلسه مشاوره با تکنسین، احتمالاً بیمار با پزشک معالج خود ملاقات خواهد کرد. در این جلسه پزشک اطلاعات بیشتر همچون انجام شدن خال‌کوبی توسط یک فرد حرفه‌ای یا مبتدی را از بیمار دریافت کرده و درباره مستعد بودن پوست فرد به تشکیل جای زخم با وی صحبت می‌کند. در این زمان لازم است بیمار بطور خاص درباره مستعد بودن پوست خود به تشکیل جای زخم کلوئید اطلاعات لازم را در اختیار پزشک قرار دهد. متاسفانه، مستعد بودن پوست فرد به ایجاد جای زخم‌های کلوئید یکی از مواردی است که می‌تواند بلافاصله باعث شود امکان استفاده از این درمان برای فرد وجود نداشته باشد. با این وجود قبل از انصراف درباره پاک کردن خال‌کوبی بدن با لیزر، لازم است درباره این موضوع با پزشک معالج صحبت شده و راهنمایی لازم دریافت شود.

علاوه بر این پزشک احتمالاً ساختار پوست بیمار را بررسی می‌کند تا به این ترتیب با انتخاب پرتوی لیزر مناسب از وارد شدن آسیب به پوست پیشگیری کند. در این شرایط حتی برای افرادی که ساختار پوست مناسب دارند، درمان با فرآیند آهسته و لیزر خفیف شروع می‌شود تا بتوان واکنش پوست به لیزر را بطور دقیق بررسی کرد. به همین دلیل احتمالاً بیمار در طول جلسات اول درمان تغییر زیادی را در وضعیت خال‌کوبی مشاهده نخواهد کرد. در ادامه پزشک یا فرد معالج به تدریج شدت لیزر را در طول درمان پس از تایید قابلیت تحمل پوست نسبت به آخرین آزمایش‌های انجام شده، افزایش خواهد داد.

پس از اینکه فرصت لازم برای طرح سوالات و نگرانی‌ها توسط پزشک به بیمار داده شد و فرد بطور کامل از فرآیند درمان مطلع گردید، اولین جلسه درمان شروع می‌شود. در این زمان ممکن است از یک ابزار خنک‌کننده برای حداقل کردن درد در طول لیزر درمانی استفاده شود و به این منظور فرد می‌تواند با نگه‌داشتن دسته این دستگاه در دستان خود، در مکان‌های لازم از آن در طول درمان استفاده کند. علاوه بر این برای شروع درمان از بیمار خواسته می‌شود از پوشش محافظ برای چشم‌های خود استفاده نماید.

آیا پاک کردن تتو با لیزر دردناک است؟

در صورتی که شما درباره درد احتمالی در هنگام پاک کردن تتو با لیزر نگران هستید، باید بدانید احساس درد یک بخش عادی از این روش درمانی است. برای شروع درمان پزشک می‌بایست از لیزر به صورت نقطه‌ای بر روی پوست شما استفاده کند تا با انجام این کار، سطح تحمل درد مشخص گردد. این آزمایش همچنین به شما کمک می‌کند خود را برای جلسات کامل درمان آماده نمایید. در صورتی که آستانه تحمل درد شما بسیار پایین است، می‌توانید از پزشک بخواهید از کرم‌های بی حسی بر روی ناحیه تحت درمان استفاده کند تا پوست شما در طول درمان اندکی بی حس باشد. به هر حال، برای این درمان لازم است آمادگی کافی در ارتباط با تحمل درد وجود داشته باشد و با فکر کردن به این موضوع که این درد دائمی نیست، بیمار به خود روحیه بدهد. همچنین بیمار می‌تواند در هر زمان از پزشک بخواهد فرآیند درمان را برای استراحت کردن متوقف نماید. به این ترتیب نباید برای درخواست از پزشک برای توقف درمان به خاطر درد زیاد، نگرانی یا خجالت وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که به هر دلیل، اکثر افراد بیان می‌کنند ای کاش درد خال‌کوبی کردن بدن به کوتاهی درد پاک کردن آن از روی بدن بود.

d1

مراقبت‌های پس از پاک کردن تتو با لیزر

گاهی اوقات، پزشک محل تتو را با یک بانداژ پس از اولین جلسه درمان می‌پوشاند. بانداژ کردن تتو به این دلیل انجام می‌شود که در اکثر مواقع اولین جلسه درمان دارای بدترین شرایط برای بیمار است و استفاده از بانداژ می‌تواند احساس راحتی و حفاظت از پوست را برای فرد ایجاد کند. با این وجود در بهترین شرایط لازم است بیمار اجازه دهد پوست پس از جلسه لیزردرمانی در معرض هوا قرار گیرد. پس از هر جلسه درمان لازم است پوست تمیز نگه داشته شده و ترجیحاً از یک صابون آنتی باکتریال برای شستن پوست استفاده شود. همچنین بیمار می‌تواند از پمادهای مخصوص حاوی ویتامین E که یک ترمیم‌کننده فوق‌العاده است، بر روی پوست خود استفاده نماید. در نهایت باید توجه داشت پس از خاتمه جلسات درمان، لازم است بیمار بطور کامل همه توصیه‌های پزشک خود را رعایت کند.

آیا پاک کردن تتو با لیزر روی همه افراد جواب می‌دهد؟


هر چند بعضی افراد پس از لیزر درمانی برای پاک کردن تتو با واکنش منفی بدن (مثل کاهش رنگ‌دانه‌های پوست یا تاول زدن شدید) مواجه شده و به همین خاطر فرآیند درمان آنها متوقف می‌شود، اکثر افراد می‌توانند از نتایج این روش درمانی بطور موفقیت‌آمیز بهره‌مند شوند. در صورتی که شما این روش را امتحان کرده و از ادامه دادن آن پشیمان شده‌اید، بهتر است بطور مستقیم با افرادی ملاقات کنید که از لیزر برای درمان خود استفاده کرده و به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کرده‌اند.

به هر حال، توجه داشته باشید موفقیت این روش درمانی به تعداد زیادی از عوامل همچون ساختار پوست، عمر خال‌کوبی، محل قرار گرفتن آن روی بدن، پزشک معالج، نوع لیزر، و حتی وضعیت سلامت عمومی بدن ارتباط دارد. به این ترتیب اگر با انجام بررسی‌های لازم و مشورت با دوستان و آشنایان با یک پزشک مناسب آشنا شدید که از دستگاه‌های جدید برای لیزر درمانی استفاده می‌کند و نیز پشتکار و جدیت لازم را برای دنبال کردن این درمان در فواصل زمانی 4 تا 6 هفته‌ای داشتید، احتمالاً می‌توانید با گذشت یک سال، پوستی صاف، سالم و بدون خال‌کوبی داشته باشید. این شرایط به صورتی است که انگار هیچ‌گاه خال‌کوبی بر روی پوست شما وجود نداشته است.

در صورتی که هنوز درباره اثربخشی این روش درمان مطمئن نیستید، با مراجعه به این کلینیک تصاویر افراد واقعی که قبلاً خال‌کوبی‌های خود را با استفاده از خدمات ما درمان کرده‌اند را قبل و بعد از درمان مشاهده کنید.

yy

i

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *