مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک: طول نقاهت و داروهای بعد لیپوماتیک

مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک: طول نقاهت و داروهای بعد لیپوماتیک

مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک

لیپوماتیک جراحی زیبایی است که در آن با برداشتن سلول‎های چربی تلاش می‌شود ظاهر بدن بهتر شود. در این عمل از بی‌حسی و ابزارهای جراحی برای ذوب کردن و یا کم کردن چربی‌ها و مکیدنشان به بیرون استفاده می‌شود. مناطقی که بیشتر مورد درمان قرار می‌گیرند عبارتند از قست میانی بدن، ران‌ها، بازوها، زانوها، کمر، چانه و صورت. بطور طبیعی به عنوان آینده نگری نسبت به عمل لیپوماتیک، بیماران می‌خواهند بدانند که برای چه مقدار درد در زمان عمل و بعد از آن باید آماده شوند، انتظار چه عوارض جانبی را باید داشته باشند و چه مدت طول می‌کشد تا به اندازه دلخواه خود باز گردند. بعد از دریافت لیپوماتیک، نکات مهمی است که باید به خاطر داشته باشید روند بهبودی شما راحت‌تر شود. لیپوماتیک فرآیند بسیار رایجی است. با توجه به اینکه در نهایت یک عمل جراحی است، بهتر است قبل و بعد از انجام آن به شکل مناسبی مراقب خود باشید. این مهم است که همیشه از دستورات پزشکتان،  قبل و بعد از عمل پیروی کنید بنابراین اگر شما انجام عمل لیپوماتیک را در نظر دارید در اینجا چند نکته که باید به عنوان بخشی از مراقبت‌های بعدی به آنها توجه کنید، آورده شده.

اقدامات ضروری قبل از لیپوماتیک لاغری


اقدامات ضروری قبل از لیپوماتیک لاغری

سعی کنید دقیقا طرح جراحی، خطرات همراه با آن، منافعش و سایر موارد مربوط به آنرا بفهمید.

 • در مورد داروها و محصولاتی طبیعی که مصرف می‌کنید با پزشکتان صحبت کنید. برخی از آنها ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند یا با داروی بی‌حسی شما تداخل داشته باشند.
 • اگر شما از رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین (Coumadin)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپرین استفاده می‌کنید، مطمئن شوید در مورد آن با پزشکتان صحبت کرده‌اید. آنها به شما خواهند گفت که پیش از عمل باید مصرف این داروها را متوقف کنید. مطمئن شوید که آن چراکه پزشکتان از شما خواسته انجام دهید را دقیقا فهمیده‌اید.
 • پزشکتان قبل از عمل از شما خواهد پرسید که کدام داروها را مصرف می‌کنید یا مصرفشان را متوقف کرده‌اید. ممکن است نیاز باشد مصرف دارویی را حداقل یک هفته یا بیشتر قبل از عمل متوقف کنید. بنابراین هر چه زودتر با پزشکتان در این مورد صحبت کنید.

در روز جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟


لیپوماتیک

به دستوراتی که در مورد توقف خوردن و آشامیدن به شما داده می‌شود به دقت توجه نمایید. اگر این دستورات را اجرا نکنید ممکن است جراحی شما در آن روز لغو شود. اگر پزشک شما از شما خواست داروهایی را در روز جراحی مصرف کنید، آنها را با مقدار کمی آب مصرف کنید.

 • قبل از آنکه برای جراحی بروید، حمام کنید. از لوسیون‌ها، عطرها، دئودورانت‌ها یا پولیش ناخن استفاده نکنید.
 • محل انجام عمل جراحی را خودتان اصلاح نکنید.
 • جواهرات و تزئیناتتان را درآورید. اگر از لنز استفاده می‌کنید آنها را درآورید.

عوارض جانبی لیپوماتیک چیست؟


با وجود اینکه مشکلات به ندرت پیش ‌می‌آید، عوارض جانبی آن زیاد است. اگر بعد از عمل متوجه موارد ذیل شدید، نگران نباشید. این موارد قابل انتظار است و به مرور زمان از بین می‌روند.

 • ورم: تخلیه شدن مایعات ناشی از جراحی زمان می‌برد بنابراین ممکن است تقریبا یک هفته طول بکشد تا ورم اطراف محل برش از بین برود. برخی ورم‌ها بخش عادی از روند بهبودی‌اند.
 • بی‌حسی: بیماران ممکن است در اطراف محل شکاف جراحی، بی‌حسی موقتی را تجربه کنند.
 • حالت غیر عادی پوست: باد کردگی یا ناهمواری پوست ممکن است بزودی در روند بهبودی روی دهد. این موارد غیرعادی می‌بایست در نتیجه نهایی کار از بین رفته باشند.
 • کبودی: همچنانکه پوست بهبود می‌یابد ممکن است در اطراف شکاف حراحی، کبودی‌های کمی وجود داشته باشد.

چه مدت بعد از لیپوماتیک می‌توانید به سر کار خود برگردید؟


مانند برخی جراحی‌های دیگر، این مدت در افراد مختلف متفاوت است. اغلب افراد می‌توانند بعد از یک هفته به سر کار خود بروند، زیرا بازیابی بعد از عمل لیپوماتیک که برای زیبایی انجام شده کوتاه و آسان است. اگر شغل شما پشت میز نشینی است، ممکن است شما حتی زودتر به سر کار خود برگردید، اگرچه در این موارد، خستگی زود هنگام امر غیرعادی نیست. برخی ورمها و کبود شدگی‌ها را خواهید داشت. کبودی معمولا در مدت 3 تا 5 هفته ازبین می‌رود درحالیکه ورم می‌تواند 3 تا 6 ماه باقی بماند.

نکات مهم برای نظافت و حمام کردن بعد از لیپوماتیک


برای دو هفته اول تا زمانی که حمام کنید، نباید به هیچ وجه از لباس تنگ استفاده کرد. حتی ممکن است در دو دفعه اولی که گن از تنتان در می‌آورید، احساس سرگیجه داشته باشید. به همین دلیل است پزشکان توصیه می‌کنند که در یک تا دو بار حمام اول بعد از عمل، تنها نباشید. بازیابی بعد از لیپوماتیک، بین 24 تا 72 ساعت بعد از خارج کردن مایعات ناشی از عمل از شکاف جراحی، طول می‌کشد، بنابراین شما می‌بایست پدهها جاذب را روی شکاف جراحی در درون لباس تنگ خود قرار دهید تا مایعاتی را که خارج می‌شوند جذب کند. این امر قابل انتظار و کاملا عادی است. حمام کردن روزانه، تمیز کردن محل شکاف جراحی و تعویض پدها و گن مهم است اما مطلقا در آب غوطه‌ور نشوید. این به این معنی است که نباید از جکوزی، استخر شنا یا وان حمام برای 4 تا 6 هفته بعد از جراحی استفاده کرد.

زودترین موقعی که بعد از جراحی می‌توانید مرخص شوید کی است؟


بعد از لیپومانیک شما باید برای مدت طولانی حداقل 6 هفته از نشستن اجتناب کنید و سعی کنید بطور مستقیم بلند شوید. این امر برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست شکم است. همچنین باید تا مدت‌ها لباس‌های گشاد بپوشید. خیلی زود بعد از عمل باید برخیزید و حرکت کنید بنابراین بلند شوید و در اطراف منزلتان راه بروید. این مهم است که از نشستن و خوابیدن طولانی مدت خودداری کنید اما فعالیت شدیدی انجام ندهید. بعد از 4 ت ا 7 روز می‌توانید ورزش‌های سبک را انجام دهید بصورت آهسته و هر روز به تدریج کمی فعالیت‌تان را افزایش دهید اما تا حدود یک ماه بعد از عمل نمی‌توانید به سر کار خود بروید و اگر مشکلات واقعا جدی باشند این زمان بیشتر خواهد بود. برای جلوگیری از شیاردار شدن و سفت شدن برجستگی‌ها که بخصوص در ناحیه شکم رایج است، ماساژ دادن ضروری است. پزشک به شما خواهد گفت چه زمانی شروع به ماساژ کنید، بنابراین برجستگی‌ها به تدریج از بین می‌روند.

آیا بعد از لیپوماتیک نیاز به مصرف داروهای مسکن دارید؟


آیا بعد از لیپوماتیک نیاز به مصرف داروهای مسکن دارید

پزشک به شما دستور مصرف دارو به صورت تجویز نسخه خواهد داد. کنترل در قبل از بدتر شدن آن آسانتر است بنابراین معطل نمانید، تا زمانیکه واقعا درد را حس نکرده‌اید به دارو نیاز ندارید. از مصرف آسپرین یا محصولاتی که آسپرین دارند خودداری کنید تا پزشک اجازه دهد. در اغلب موارد، داروهای مسکن باید همراه غذا مصرف شوند تا از حالت تهوع جلوگیری شود. همچنین برای شما آنتی‌بیوتیک نیز تجویز می‌شود. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها برای شما ضروری‌اند زیرا می‌بایست از عفونت جلوگیری شود.

برای کمک به جلوگیری از بروز مشکلات و عوارض جانبی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟


برخی از مشکلات و عوارض جانبی از کنترل شما خارج هستند. برای مثال تخریب عصب در خلال عمل جراحی و با کارهای بعد از جراحی درست نمی‌شوند. برخی عوارض جانبی به سادگی بخشی از روند بهبودی شما هستند و نمی‌‌توان جلوی آنها را گرفت. با این حال هنوز کارهایی هست که شما می‌توانید انجام دهید و از برخی عوارض جانبی مشخص و مشکلات جدی، جلوگیری کنید.

  • بلند شوید و به اطراف حرکت کنید: حرکت ساده راه رفتن می‌تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند اما برای ورزشگاه رفتن هنوز زود است. مطمئن شود که حرکت کردن شما مطابق با دستورالعملهای بعد از جراحی پزشکتان انجام می‌شود.
  • خوب بخورید: لیپوماتیک ممکن است دردناک باشد بنابراین ممکن است به داروهای مسکن نیاز داشته باشید. به دلیل اینکه این داروها ممکن است سبب یبوست شوند مطمئن شوید رژیم غذایی شما حاوی مقدار کافی فیبر است. بدون مشورت با متخصص از مصرف ملین‌ها خودداری کنید.
  • گن‌های تنگ بپوشید: حدود مناطقی را که باید پوشانده شود بر اساس دستورات پزشک به درستی تنظیم کنید. استفاده از گن‌های تنگ و انتعطاف پذیر به شما در کنترل درد و تورم کمک می‌کند.
  • داروهای مسکن را بر اساس دستور پزشک استفاده کنید: پزشک بنا به دلایلی این داروها را برای شما تجویز کرده است. اگر تصمیم گرفتید از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید، آسپرین نباشد زیرا این دارو سبب رقیق شدن خون می‌شود و ممکن است سبب تشدید خونریزی شود.
  • از دستورات بعد از عمل جراحی برای بهداشت پیروی کنید: برای جلوگیری از عفونت باند کشی‌تان را عوض کرده و بطور کامل محل جراحی را بر اساس دستورات پزشک تمیز کنید.
  • حواستان به عفونت باشد: در خصوص عفونت و علائم آن خودتان مطالعه کنید. این مطالعات می‌تواند شامل چرک، بوی بد و گرم شدن محل جراحی، التهاب و تب باشد.

گن‌ها چه هستند؟


گن‌ها چه هستند

به یک کمربند کشی فکر کنید. گن یا باند فشاری می‌بایست بلافاصله پوشیده شود تا خون ریزی بعد از در محل جراحی عمل کاهش یابد و پوشیدن آن باید در دوره بهبودی ادامه یابد تا درد و ورم را کاهش دهد. اصلا نگران نباشید، گن‌ها به بدن‌تان فیت می‌شوند و از زیر لباس دیده نمی‌شوند. برای اینکه بهترین نتیجه ممکن را از جراحی‌تان بدست آورید، کمپرس لازم است. به هر حال گن یا بانداژ شما بستگی به محل و اندازه محل جراحیتان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *