افزایش سن، قرارگیری در معرض نور خورشید، وراثت و عوامل سبک زندگی مثل تغذیه، مصرف الکل و استعمال دخانیات همگی در ایجاد چین و چروک در صورت نقش دارند. تغییرات رنگدانه ای پوست مثل لک و پیس و لکه های قهوه ای نیز با افزایش سن یا در نتیحه مصرف قرص های ضد بارداری، بارداری یا عوامل ژنتیکی بوجود می آید. آکنه قبلی باعث ناصاف شدن سطح پوست شما می شود. این مشکلات به همراه بیماری های پوستی مشخص دیگر با بازسازی پوست بهبود پیدا می کنند.

در  هنگامی که روش جوانسازی پوست را در نظر می گیرد، بدون توجه به نوع روش مورد استفاده، باید بدانید که روش جوانسازی پوست یک آسیب کنترل شده به پوست شما است. با بهبود پوست هدف ایجاد بافت  در جای زخم به شکل مطلوب است، خطری که ممکن است بوجود بیاید ایجاد بافت در جای زخم به شکل نامطلوب است.

شیوه های جوانسازی پوست

در ادامه روش های جوان سازی پوست جهت زیبایی پوست مورد بررسی قرار می گیرد. تمامی این روش ها اساسا نتایج را به شکل مشابهی بدست می آورند. در حین فرآیند پیلینگ پوست، بخش هایی از پوست آسیب می بیند و پوست جدید و سالم تری ظاهر می شود.  نقطه تمایز روش های متعدد جوانسازی پوست روش آسیب دیدگی لایه های پوست است. روش لایه برداری پوست شیمیایی شامل بکار بردن یک محلول سوز آور است، در روش درمابراسیون از چرخ چرخان پرسرعتی استفاده می شود و در روش جوانسازی پوست یا لیزر از یک پرتو لیزر استفاده می شود.

لایه برداری شیمیایی

در روش شیمیایی لایه برداری پوست صورت از فرمول های شیمایی مختلفی برای جوانسازی پوست بهره گرفته می شود. مواد شیمایی ملایم ( مثل اسید گلیکولیک) تغییراتی سطحی و ظاهری ایجاد می کنند، اما مواد شیمیایی حساسیت زاتر ( مثل فنول) باعث تغییرات عمیق تری در پوست شما می شوند. با افزایش پنانسیل تغییر  شدید، خطر بوجود آمدن تغیر نامطلوب مثل روشن شدن دائمی پوست یا ایجاد جای زخم دائمی بیشتر می شود.

نحوه انجام لایه برداری شیمایی

 یک محلول لایه بردار پوست شیمیایی(پیلینگ) برای  کل صورت یا نواحی خاصی مثل چروک دور چشم یا چین و چروک های عمودی دور دهان و برای رفع سیاهی زیر بغل و خط خنده بکار برده می شود. این جراح است که با نظارت دقیق بر تغییرات ظاهری پوست،  تصمیم می گیرد مایع لایه بردار تا چه زمانی روی صورت باید باقی بماند.

انواع لایه بردارهای شیمیایی

انواع مختلف لایه بردارهای شمیایی بسته به نوع  مواد تشکیل دهنده و مقاومتی که دارند با هم فرق دارند. عمق لایه برداری پوست صورت نیز با عواملی مثل مدت زمانی که بر روی پوست باقی می مانند و نحوه استعمال آنها بر روی پوست ( ملایم یا شدید) تعیین می شود.

  • لایه برداری پوست صورت با اسید گلیکولیک (AHA): عموما، ظاهری ترین و سطحی ترین لایه برداری ها آنهایی هستند که با استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی مثل اسید گلیکولیک صورت می گیرند. گاهی اوقات یک جلسه درمانی لایه‌برداری پوست با AHA باعث می شود که ظاهر پوست شما با طراوات تر و سالم تر  و روشن تر شود. لایه بردارهای AHA باعث کاهش اثرات پیری و آسیب آفتاب سوخته شدن پوست از قبیل چین و چروک های ریز و لکه های قهوه ای و کک و مک می شود. جراح یک برنامه نگهداری از پوست را با استفاده از محصولات لایه بردار AHA برای شما تجویز می کند که می توانید در خانه طبق برنامه منظم آنها را مورد استفاده قرار دهید.
  • روش لایه برداری شیمیایی با اسید گلیکویک در مطب جراح پلاستیک صورت می گیرد. در این روش به هیچ داروی بیهوشی یا بی حسی نیاز نیست و وقتی محلول بر روی پوست شما استعمال شد، تنها یک حس سوزن سوز شدن خفیف را احساس می کنید. مدت کمی پس از انجام این روش لایه برداری پوست، عموما می توانید صورت خود را آرایش کنید و به سر کار یا خانه خود برگردید.
  • لایه برداری با اسید کلوراکتیک (TCA): روش لایه برداری با اسید کلوراکتیک (TCA) اغلب برای درمان چین و چروک ها، تغییرات رنگدانه ای و لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بسیاری از بیماران، این روش لایه برداری نه تنها برای صورت بلکه برای لایه برداری پوست بدن مانند گردن و نواحی دیگری از بدن که در دچار آفتاب سوخته شدن، قرار گرفته اند، می توان استفاده کرد. برای لایه برداری نقطه ای نواحی محدودی مثل دور چشم یا دهان، لایه بردارهای اسید کلوراکتیک اغلب ترجیح داده می شود، زیرا نسبت به محلول های حاوی فنول اثر رنگ زدایی کمتری دارد. به همین دلیل، بعضی از جراحان دریافته اند که لایه بردارهای TCA در درمان بیمارهایی که پوست تیره تری دارند، موثر هستند بعلاوه می توان از آن برای لایه‌برداری پوست بدن نیز استفاده کرد.
  • لایه بردارهای خفیف تر اسید کلوراکتیک را می توان به صورت مکرر مورد استفاده قرار داد تا اثرات بهتری بدست آورد یا این لایه بردارها را بسته به غلظت اسید و نحوه استعمال برای لایه برداری متوسط یا حتی عمیق مورد استفاده قرار داد.
  • روش لایه‌برداری پوست با فنول. یک لایه بردار فنول گاهی اوقات برای درمان پوست صورت زبر یا آسیب دیده توسط خورشید توصیه می شود. فنول برای کاهش ظاهر چین وچروک های ریز یا عمیق موثر است. این لایه بردار شیمیایی مشکلات رنگدانه ای مثل لکه های قهوه ای مرتبط با سن یا جوش چرک دار را برطرف می کند و در درمان بیماری های پوستی پیش سرطانی موثر است.روش لایه برداری با فنول مخصوصا برای کاهش چین های عمودی که اغلب در نتیجه افزایش سن دور دهان ایجاد می شوند، موثر است.  ایرادی که این روش برای لایه برداری نقطه ای نواحی محدود دارد این است که اغلب اثر رنگربری قابل توجهی دارد. پس از اینکه پوست شما با لایه بردار فنول درمان شد، باید آریش کنید تا  رنگ پوست نواحی درمان شده شما با نواحی دیگر نزدیک تر باشد. برخلاف روش لایه برداری با TCA،  روش لایه برداری با فنول را نمی توان در گردن یا نواحی دیگر بدن مورد استفاده قرار داد. با انجام تغییرات مشخص در فرمول لایه بردار فنول، یک محلول خفیف تر ایجاد می شود و باعث می شود که کاربرد بیشتری داشته باشد.

روش درمابراسیون

در روش درمابراسیون یک آسیب دیدگی مشابه کنده شدن پوست زانو بوجود می آید. این روش با دستگاه چرخی انجام می شود که به سرعت می چرخد و کوچک است و سطح زبری مشابه کاغذ سنباده دانه ریز دارد تا پوست را خراش دهد و لایه های بالایی آن را جدا کند. این آسیب دیدگی همانند هنگامی که پوست زانو کنده می شود، بهبود پیدا می کند.

روش جوانسازی پوست گاهی اوقات برای درمان جای زخم های صورت که با آکنه بوجود آمده اند بکار می رود و اغلب بر روی گونه یا کل ناحیه صورت انجام می شود. روش درمابراسیون همانند روش لایه برداری شیمیایی عمیق در کاهش ظاهر چین و چروک های عمودی دور دهان که اغلب باعث خراب شدن رژ لب می شوند، بسیار موثر است. این روش لایه بردار پوست همچنین برای ناحیه کوچکی از بدن و در بیمارانی که پوست نسبتا تیره تری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. عموما ناحیه درمان شده با پوست مجاور ترکیب می شود تا تفاوت رنگ این دو ناحیه به حداقل برسد.

نحوه انجام روش درمابراسیون

در این روش به بیهوشی نیاز است. نواحی کوچک تنها به بیهوشی موضعی نیاز دارند، اما نواحی بزرگتر به بیهوشی عمومی نیاز دارند. درمان پس از انجام درمابراسیون مشابه درمان یک سوختگی است. جراح پلاستیک بسته به ناحیه درمان شده، عمق درمابراسیون، نوع پوست و تجربه، داروهای مراقبت شخصی برای شما تجویز می کند.

روش جوان سازی پوست با لیزر

دو نوع روش جوانسازی و لایه برداری پوست با لیزر وجود دارد. در نوع اول،  روش لیزر صورت باعث ایجاد یک آسیب دیدگی یکپارچه در پوست می شود که مشابه لایه برداری شیمیایی عمیق یا درمابراسیون است. در نوع دوم، لیزر سوراخ های کوچکی را  در لایه های عمیق تر پوست ایجاد می کند که به این روش جوان سازی پوست با لیزر فراکشنال می گویند.

بسیاری از جراحان احساس می کنند نوع اول روش جوانسازی پوست با لیزر عمق آسیب دیدگی، به نسبت روش های لایه بردرای شیمایی یا درمابراسیون بهتر کنترل می شوند. در روش پیلینگ پوست و لایه برداری صورت با لیزر  فراکشنال، بخشی زیادی از سطح پوست آسیب نمی بیند. سپس پوست با متصل کردن نقاط در جای که کلاژن بین حفره های کوچک لیزر منقبض می شود، سفت می گردد. مزیت روش جوانسازی پوست با لیزر فراکشنال در این است که آسیب دیدگی سطحی کمتری ایجاد می شود. خطری که این روش لایه برداری پوست و پیلینگ دارد افزایش عمق آسیب دیدگی است. در صورتی که  بهبود عوارض وجود داشته باشد، خطر ایجاد جای زخم نامطلوب هم وجود دارد.

لیزردرمانی همانند روش های جوانسازی پوست دیگر برای درمان چین و چروک ها، جوش ها یا لکه های سنی، جای زخم های ناشی از آکنه، درمان تیرگی اطراف چشم  و رفع تیرگی زیر بغل یا دلایل دیگر موثر است. این روش را می توان برای لایه برداری صورت یا در نواحی مخصوص مورد استفاده قرار داد. مشخصه های دیگر پوست شما مثل ضخامت و بافت آن نیز  بر این مساله تاثیرگذار هستند که آیا شما برای  انجام روش جوانسازی پوست با لیزر فرد مناسبی هستید یا خیر. بعضی از بیماران می توانند در این روش از سفت شدن ملایم پوست بهره ببرند، مخصوصا در ناحیه پلک پایینی چشم که در آن پوست در نتیجه افزایش سن تا اندازه ای شل شده است.

انواع مختلف لیزرهای کیو سوئیچ از قبیل روبی (۶۹۴ نانومتر)، اکساندرایت (۷۵۵ نانومتر) و ان دی یاگ (۵۳۲ نانومتر و ۱۰۶۴ نانومتر) به تنهایی یا همراه با عوامل رنگ‌زدای موضعی مانند مونوبنزیل اتر یا MMEH به منظور رفع لکه‌های ناشی از پیسی استفاده می‌شود.

نحوه انجام  لایه بردای و پیلینگ پوست با لیزر

روش جوانسازی پوست با لیزر به بیهوشی نیاز دارد. بسته به نوع روش لیزردرمانی و ناحیه درمان شده، بیهوشی موضعی کفایت می کند. برای نواحی بزرگتر، بیهوشی عمومی توصیه می شود. زمان بهبودی به نوع شیوه و عمق درمان مورد نیاز بستگی دارد.

نتایج

با توجه به صورتی شدن پوست به مدت طولانی پس از بسیاری از انواع روش های لایه برداری پوست، برای مشاهده کامل نتایج درمان چین و چروک صورت و ظاهر جدید باید چندین ماه صبر کنید. اغلب بیماران احساس می کنند برای رسیدن به نتایج مطلوب، تحمل این مدت زمان ارزشش را دارد و در صورتی که لایه برداری عمیق تر باشد، نتایجی که بدست می آید طولانی مدت تر هستند. روش های لایه برداری، مثل لایه برداری شیمیایی سبک، باید به صورت دوره ای تکرار شود تا نتایج مطلوب آن حفظ شود.

البته، پوست شما پیرتر می شود. همچنین نوع چین چروک ناشی از حرکت عضلات صورت در نهایت دوباره ظاهر می شوند. بعضی از چین و چروک زودتر از چین و چروک های دیگر دوباره ظاهر می شود که به محل و نوع و شدت لایه برداری بستگی دارد. با این وجود، بهبودی که در کیفیت پوست و بافت ایجاد شده باعث می شود که تا چندین سال چهره ای جوان تر و با طراوات تر  داشته باشید.

زمان از سرگیری فعالیت های روزمره

بسته به نوع و عمق روش لایه برداری پوست، در طول دوره اولیه پس از لایه برداری، از کشیدن، خم کردن و کشش پوست جلوگیری کنید. در روش های بازسازی عمیق تر، در عرض یک یا دو هفته می توانید فعالیت های روزمره خود را از سربگیرید که این میزان برای روش های لایه برداری اضافی مثل اسید گلیکولیک کمتر است.

هزینه لایه برداری پوست با توجه به روش انتخابی و مهارت پزشک متفوت میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *