درمان چاقی و لاغر شدن با طب سوزنی؛ مزایا، عوارض، هزینه

درمان چاقی و لاغر شدن با طب سوزنی؛ مزایا، عوارض، هزینه

چاق و لاغر شدن با طب سوزنی

فرار کردن از دست هیولای چاقی در عصر حاضر بسیار دشوار است، چون عامل‌های متعدد از استرس و رژیم غذایی نامناسب گرفته تا بیماری‌های مختلف و بی‌تحرکی همه و همه باعث اضافه وزن و چاقی می‌شود که به نوبه خود ابتلا به بیماری‌های جدی بسیاری را در پی دارد. وفادار بودن به رژیم لاغری سختگیرانه‌ای که در اندک مدت، وزن را کاهش می‌دهد برای بسیاری دست‌کمی از کابوسی خوفناک ندارد و حقیقت این است که چنین کابوسی هرگز در واقعیت به نتیجه نمی‌رسد، چرا که هیچ رژیم سالم و معجزه‌آسایی وجود ندارد که شما را ظرف مدتی کوتاه بدون آسیب زدن به بدن چندین کیلو لاغر کند. یگانه راه رسیدن به وزن ایده‌آل در پیش گرفتن سبک زندگی سالم است که جز با ورزش منظم، اصلاح عادت‌های غذایی و… و البته طب سوزنی به دست نمی‌آید.

ما در کلینیک زیبایی رز از میراث ارزشمند چین باستان برای لاغری و کاهش وزن بهره می‌گیریم. سوزن‌های ظریفی در طب سوزنی در نقاط خاصی از بدن وارد می‌شود تا مرکزهای انرژی و عصب‌های معین تحریک شود و فرایند التیام بخشی خود بدن برانگیخته شود. متخصصین ما برای درمان چاقی به منظور تنظیم هورمون‌های تاثیرگذار بر متابولیسم، اشتها و جذب مواد مغذی عمدتاً بر غده تیروئید، دهان، معده، طحال و غدد درون‌ریز متمرکز می‌شوند. به علاوه در کلینیک زیبایی رز از طب سوزنی برای جوانسازی و زیبایی پوست نیز استفاده می‌شود.

اثر طب سوزنی بر کاهش وزن


طب سوزنی درمانی ساده، ایمن، راحت و در عین حال موثر است که هیچ اثر جانبی نامطلوبی را به دنبال ندارد. البته باید به خاطر داشته باشید که قرار نیست یک شبه با طب سوزنی لاغر شوید. طب سوزنی به تدریج و در کنار بهبود روش زندگی و افزایش تحرک منجر به لاغری می‌شود. در ادامه سازوکار تاثیر طب سوزنی بر لاغری را به اختصار توضیح می‌دهیم.

مدیریت استرس

محرک پرخوری و در نتیجه اضافه وزن بسیاری از مردم چیزی جز استرس، اضطراب و ناامیدی نیست. متخصص طب سوزنی سوزن‌ها را به روشی در بدن فرو می‌کند که موجب ترشح اندورفین در بدن و در نتیجه کاهش استرس می‌شود. به این ترتیب استرس و اضطراب کاهش می‌یابد و محرک پرخوری از بین می‌رود.

هورمون‌های گرسنگی

هورمون گرلین احساس گرسنگی و هورمون لپتین احساس سیری را القاء می‌کند. طب سوزنی با توجه به این موضوع سطوح هورمون‌ها را دستکاری می‌کند تا اشتها سرکوب شود و فرد احساس سیری کند.

غده هیپوفیز

ترشحات غده هیپوفیز سرعت متابولیسم را افزایش می‌دهد و غده تیروئید را تحریک می‌کند. طب سوزنی انرژی مضاعفی را به هیپوتالاموس تزریق می‌کند و غده هیپوفیز را به فعالیت وامی‌دارد. به این ترتیب تیروئید تنبل فعال می‌شود و سرعت متابولیسم بالاتر می‌رود. بدن در نتیجه این افزایش فعالیت چربی‌های ذخیره شده را مصرف می‌کند و با سوزانده شدن چربی‌های اضافی هدف دلخواه یعنی لاغری به دست می‌آید.

روش انجام طب سوزنی


 • توصیه می‌شود یک تا سه جلسه طب سوزنی در هفته انجام شود. نتایج درمان پس از 9 هفته ملموس خواهد بود.
 • متخصص طب سوزنی در هر جلسه تعداد زیادی سوزن‌ استریل بسیار ظریف را در نقاط مشخصی از بدن وارد می‌کند تا اشتها سرکوب شود، استرس و کلسترول کاهش یابد، گردش خون بهتر شود و متابولیسم افزایش یابد.
 • این سوزن‌ها به باریکی تار مو هستند و فرو کردن آنها در بدن هیچ دردی را ایجاد نمی‌کند. البته برخی بیماران با گزگز و بی‌حسی مواجه می‌شوند.
 • متخصص پس از وارد کردن سوزن‌ها در بدن اجازه می‌دهد آنها مدتی حدود 30 تا 45 دقیقه زیر پوست بمانند.
 • دوره درمانی طب سوزنی ورزش‌های تنفسی، درمان‌های گیاهی، ماساژ، رژیم غذایی و روش‌های بهبود سبک زندگی را نیز دربرمی‌گیرد. نتایج هر بیمار با دیگری متفاوت است.
 • نقاط مختلف طب سوزنی با توجه به نوع درمان انتخاب می‌شود.
 • مراجعه منظم بیمار تا رسیدن به وزن دلخواه ضروری است.

زمان‌بندی

تعداد جلسات و فاصله آنها از یکدیگر به وزن دلخواه بیمار بستگی دارد. برای کم کردن دو و نیم کیلوگرم تا پنج کیلوگرم باید هر سه روز یک بار یا هفته‌ای دو مرتبه طب سوزنی انجام شود.

هزینه

هزینه طب سوزنی به متخصص معالج بستگی دارد. جلسات ابتدایی درمان گسترده‌تر و گران‌تر است. بیمار پس از رسیدن به وزن دلخواه باید سالی سه یا چهار بار به متخصص مراجعه کند تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. ماساژ، تحریک الکتریکی، بادکش، موکسی باسشن و روش‌های دیگر ممکن است جزء دوره درمانی طب سوزنی باشد. درباره تحت پوشش بیمه قرار داشتن این درمان با شرکت بیمه درمانی خود مشورت کنید.

آریکولوتراپی (طب سوزنی گوش)


32

شاید متعجب شوید، اما گوش نقطه اصلی تمرکز متخصصین طب سوزنی برای لاغری است. حدود 130 نقطه طب سوزنی در گوش وجود دارد که با استفاده از ساچمه‌ها یا مگنت‌های کوچک تحریک می‌شوند. نقاط شن‌من، آرامش و نقطه صفر پرکابردترین نقاط گوش به شمار می‌آیند. دهان، غدد درون‌ریز، روده کوچک، غده تیروئید، طحال و نقاط گرسنگی نیز از جمله نقاطی هستند که در طب سوزنی و لاغری به آنها توجه می‌شود. هر زمان که فرد تحت درمان بین دو وعده غذایی میل به خوردن پیدا می‌کند، باید این نقاط را به آرامی فشار دهد یا گوشواره‌های لاغری را مالش دهد. این عمل باعث آزاد شدن اندورفین و به تبع آن احساس سیری می‌شود.

گوشواره لاغری طب سوزنی

33

عمل سوراخ کردن گوش مخصوص لاغری با طب سوزنی مانند سوراخ کردن معمولی گوش، تقریباً بدون درد است و هیچ عوارضی را به دنبال ندارد. گوشواره لاغری در نقاط فشاری وارد می‌شود که احساس سیری را القاء و اشتها را سرکوب می‌کند. این گوشواره‌ با توجه به میزان لاغری مورد نظر چند هفته تا چند ماه روی گوش باقی می‌ماند. پیش از شروع این درمان بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • در صورت بارداری، مصرف بعضی داروهای خاص، ابتلا به ناراحتی قلبی یا وجود ضربان‌ساز (پیس میکر) در بدن حتماً با پزشک مشورت کنید.
 • گوشواره مخصوص لاغری را حتماً به طور منظم مطابق توصیه متخصص طب سوزنی تمیز کنید.
 • در صورت احساس درد یا بروز عفونت در گوش به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

طب سوزنی با استفاه از لیزر

34

طب سوزنی با لیزر تلفیقی از دانش چین باستان و تکنولوژی جدید است که در آن به جای استفاده از سوزن از پرتوهای تابشی غیرگرمایی با شدت پایین استفاده می‌شود. سودمندی این تکنیک در درمان اعتیاد به اثبات رسیده است. طب سوزنی با لیزر نیز مانند روش قدیمی‌تر برای لاغری بر ترشح اندورفین به منظور القاء حس سیری و شتاب دادن به متابولیسم متکی است. نقاط خاصی از مغز و بدن در این روش تحریک می‌شود که میل به غذا را کاهش و ترشح اندورفین را افزایش می‌دهد، متابولیسم را سرعت می‌بخشد و در مجموع اشتها را سرکوب می‌کند.

مگنت‌های طب سوزنی

35

مگنت‌های طب سوزنی (گوش) روی نقاط خاصی از گوش قرار داده می‌شود که در ارتباط با اندام‌های کنترل کننده عملکرد بدن هستند. برای مثال با قرار دادن مگنتی کوچک روی نقطه مشخصی از گوش می‌توان ترشح اندورفین و سرعت متابولیسم را افزایش داد.

استفاده از مگنت‌های طب سوزنی:

 • سه یا چهار نقطه روی گوش وجود دارد که مگنت‌ها روی آن قرار داده می‌شود. بیمار باید هر روز به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت مگنت‌ها را روی این نقاط قرار دهد.
 • چرخه‌های درمان شش هفته‌ای است و یک وقفه دو هفته‌ای بین هر دو چرخه داده می‌شود.
 • استفاده از مگنت تا زمان رسیدن به وزن دلخواه ادامه دارد.

ساچمه‌های طب سوزنی

36

در تکنیک ابداعی پزشک ژاپنی، دکتر گنزو کوکوبو ساچمه‌های بسیار کوچکی به کار برده می‌شود که با سازو کاری همانند سوزن، لیزر و مگنت وزن را کاهش می‌دهند.

کاهش وزن با ساچمه‌های طب سوزنی:

 • متخصص ساچمه‌های کوچک به قطر یک میلی متر را در فرورفتگی‌های آنتی هلیکس و صدف هر دو گوش قرار می‌دهد. از این نقاط با اصطلاح نقاط فشاری یاد می‌شود.
 • از بیمار خواسته می‌شود تا هر گاه احساس گرسنگی کرد، این ساچمه‌ها را برای کاهش میل به غذا فشار دهد.
 • بیمار باید این کار را به طور منظم تا رسیدن به وزن دلخواه ادامه دهد.
 • بیماران به کمک این روش ماهانه سه تا چهار کیلوگرم وزن کم می‌کنند. البته در حال حاضر هیچ گونه شواهد علمی دال بر موثر بودن این روش وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *