درمان موهای زائد با لیزر بهتر است یا الکترولیز

درمان موهای زائد با لیزر بهتر است یا الکترولیز

لیزر یا الکترولیز

هر روز بر تعداد افرادی که از استفاده مداوم از تیغ و از اپیلاسیون‌های دردناک با وکس به ستوه آمده‌اند و در جستجوی روش‌های موثری برای از بین بردن موهای زائد هستند، افزوده می‌شود. در این بین دو روش به دلیل ارائه نتایجی با ماندگاری بیشتر طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. این دو روش محبوب عبارت‌اند از: الکترولیز و لیزر موهای زائد. اگرچه نتیجه هر دو روش تقریباً یکسان است، اما سازو کار رفع موهای زائد در این دو کاملاً متفاوت است. اگر می‌خواهید بدانید که لیزر بهتر است یا الکترولیز، در این بررسی اجمالی با ما همراه باشید تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید و بهترین روش را برای رفع موهای زائد انتخاب کنید.

هم الکترولیز و هم لیزر، موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد، آنچه در یک مورد خاص یک روش را بر دیگری برتری می‌دهد، رنگ مو و ناحیه مورد نظر است. اگر در جستجوی روشی بلندمدت برای رفع موهای زائد هستید، از متخصص پوست بخواهید که بهترین روش را با توجه به نوع پوست و رنگ مو توصیه کند. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رز طلایی وضعیت شما را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کنند، مزایا و نقاط ضعف هر دو روش الکترولیز و لیزر را توضیح می‌دهند و در نهایت روش مناسب را پیشنهاد می‌دهند. برای دریافت مشاوره از متخصصین ما برای انتخاب روش مناسب رفع موهای زاید  یا جهت  رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02175139000 تماس حاصل فرمایید.

الکترولیز چیست؟


 

در روش الکترولیز پروب یا سوزن‌هایی به باریکی تار مو در تک تک فولیکول‌های مو وارد می‌شود و سپس جریان برق اعمال می‌شود تا فولیکول از بین برود. همان‌طور که گفته شد، این روش به طور جداگانه بر روی هر تار مو انجام می‌شود. الکترولیز درمانی تهاجمی و دردناک است که شبیه به سوزش یا بند انداختن مداوم است. قبل از درمان کرم بی‌حسی موضعی روی پوست زده می‌شود تا درد کاهش یابد. الکترولیز را می‌توان بر روی ترکیب هر نوع رنگ پوست و مویی انجام داد.

لیزر چیست؟


پالس‌هایی از نور متمرکز و قوی لیزر ماده تیره موجود در فولیکول مو (ملانین) را هدف قرار می‌دهد. آسیبی که پالس‌های نور لیزر به فولیکول مو می‌زند، به حدی است که مانع از رشد مجدد مو می‌شود. لیزر درمانی به صورت موضعی بر روی ناحیه‌های مشخص انجام می‌شود و هر پالس همزمان به چندین تار مو حمله می‌کند. از آنجایی که لیزر ماده تیره رنگ موجود در فولیکول‌ها را هدف قرار می‌دهد، لیزر نتیجه مناسبی را بر روی موهای روشن‌تر به دست نمی‌دهد.

لیزر موهای زائد علی‌رغم غیرتهاجمی بودن ممکن است دردناک باشد و ناراحتی حاصل از آن شبیه برخورد کش به پوست است و بیمار حرارت درمان را نیز حس می‌کند. کرم بی‌حسی موضعی قبل از درمان روی ناحیه مورد نظر زده می‌شود.

مقایسه نتایج لیزر و الکترولیز


چون در روش الکترولیز سوزن باید در تمام تارهای مو وارد شود، این روش وقت‌گیر است و عموماً برای ناحیه‌های کوچک‌تری مانند صورت یا گردن مناسب است. جلسات درمان از 15 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید 15 تا 30 جلسه درمان ظرف یک تا دو سال انجام شود. درهر حال الکترولیز روشی است که موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد. مدت زمان جلسات لیزر درمانی 10 تا 30 دقیقه است و نتایج پس از 7 یا 8 جلسه قابل مشاهده است. نتیجه مطلوب این است که دیگر هیچ مویی رشد نکند، اما به ندرت چنین نتیجه‌ای به دست می‌آید. در 80 % موارد موهای زائد کم‌پشت یا رشدشان آهسته می‌شود و در موارد انگشت‌شماری هیچ تغییری بروز نمی‌یابد یا حتی موهای زائد پرپشت‌تر می‌شود.

متخصص نتایج احتمالی هر روش را با توجه به نوع پوست، رنگ و میزان رشد مو شرح می‌دهد. نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست و اگرچه نتایج مورد انتظار شرح داده می‌شود، اما ممکن است نتیجه بهتر یا بدتری به دست آید. متخصص وضعیت را پس از انجام چند جلسه درمان ارزیابی می‌کند و نظر تخصصی خود را درباره نتیجه مورد انتظار اعلام می‌کند.

عوارض جانبی احتمالی


ورم و قرمزی مختصری که بلافاصله پس از درمان بروز می‌یابد، در هر دو روش لیزر یا الکترولیز طبیعی است، اما این عوارض ظرف چند ساعت از بین می‌رود. اگر اشتباهی در روش انجام درمان وجود داشته باشد، به احتمال زیاد یک یا چند مورد از عوارض زیر بروز می‌یابد. چنانچه پس از درمان با عوارض دیگری مانند ورم و قرمزی ملایم مواجه شدید، با پزشک مشورت کنید و تا زمان رفع مشکلات پوستی درمان را ادامه ندهید.

عوارض جانبی الکترولیز

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

 کدام یک دردناک‌تر است، لیزر یا الکترولیز؟


الکترولیز در اکثر موارد درد یا ناراحتی شدیدی تولید نمی‌کند و اکثر بیماران فقط از سوزش خفیفی شکایت دارند که با استفاده از کرم بی‌حسی موضعی کنترل می‌شود.

پوست تا چند روز پس از لیزر درمانی وضعیتی مانند آفتاب سوختگی دارد. استفاده از کمپرس سرد، کیسه یخ یا کرم‌ها یا لوسیون‌های ضدالتهاب قرمزی و سوزش پس از درمان را کاهش می‌دهد.

مقایسه هزینه


هزینه الکترولیز به مدت زمان جلسات بستگی دارد که خود تابعی از بزرگی ناحیه درمان و تعداد تارهای مو در آن ناحیه است. هزینه الکترولیز نواحی مختلف نیز با هم متفاوت است. اکثر متخصصین هزینه درمان را در جلسه مشاوره برآورد می‌کنند.

هزینه هر جلسه لیزر موهای زائد به بزرگی ناحیه درمان و زمان لازم برای انجام درمان بستگی دارد. برای مثال از بین بردن موهای زائد لب و چانه به روش الکترولیز حدود 15 ساعت طول می‌کشد، حال آن که لیزر موهای زائد همین ناحیه‌ها فقط چند ساعت زمان می‌برد. بسیاری از بیماران وقتی متوجه می‌شوند علاوه بر این که لیزر بسیار کمتر از الکترولیز زمان می‌برد، هزینه بسیار پایین‌تری نیز دارد، شگفت‌زده می‌شوند.

الکترولیز بهتر است یا لیزر؟


اگرچه الکترولیز در حال حاضر تنها روش رفع دائمی موهای زائد است که مورد تایید FDA است، اما با استفاده از لیزر نیز می‌توان به نتایجی نیمه دائمی تا دائمی دست یافت. الکترولیز روشی تهاجمی و زمان‌بر است و برای ناحیه‌های بزرگی که به راحتی با لیزر درمان می‌شود، مناسب نیست. از طرفی لیزر موهای روشن را به خوبی از بین نمی‌برد، اما مسئله رنگ مو در الکترولیز مطرح نیست.

هر دو روش خطرها و عوارض خاص خود را دارد، البته اگر درمان توسط متخصص مجرب در محیطی حرفه‌ای انجام شود، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد. هزینه درمان در نگاه اول به نظر بالا می‌رسد، اما مسلماً داشتن پوستی صاف و بدون مو ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *