درمان ریزش مو ارثی مردانه با کاهش استرس، ورزش، رژیم غذایی و لیزر

درمان ریزش مو ارثی مردانه با کاهش استرس، ورزش، رژیم غذایی و لیزر

ریزش مو

بسیاری از افراد در مورد احتمال طاس شدن در زندگی آینده نگران هستند. تقریبا، الگوی طاسی مردانه (MPB) بر دو سوم مردان تا زمانی که به سن 35 سالگی می‌رسند، تاثیر می‌گذارد. در سن 50 سالگی، حدود 85 درصد از مردان از ریزش مو و یا نازک شدن قابل ملاحظه موها و طاسی رنج می‌برند. شانس دچار شدن به ریزش مو در سن بالاتر بیشتر است. بنابراین برای جلوگیری از طاسی الگوی مردانه و یا آلوپسی آندروژنی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟
کنار آمدن با آلوپسی آندروژنی، با اینکه در بین مردان امروزی شایع است، از لحاظ عاطفی شرایط سخت و تاسف برانگیزی است. اگر چه برخی از داروها، مشکلات ایمنی، درمان‌های سرطان و تروما می‌توانند باعث ریزش مو شوند، طاسی الگوی مردانه ارثی است. کسانی که ریزش موی مردانه را تجربه می‌کنند، فولیکول‌هایی دارند که ذاتا به دی هیدروتستوسترون (DHT)، محصول جانبی تستوسترون که باعث کاهش فولیکول‌های مو می‌شود، حساس هستند. هنگامی که این فولیکول‌ها به شدت کاهش می‌یابند، رشد دوباره با مشکل مواجه می‌شود. اما مداخله زودهنگام می‌تواند فرایند کاهش مو را کند یا متوقف کند.

درمان ریزش موی ارثی مردان


درمان‌های زیر می‌توانند از پیشرفت طاسی مردانه پیشگیری کنند.

استرس خود را به حداقل برسانید

اگر چه نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید، می‌توانید شیوه زندگی خود را به گونه‌ای تطبیق دهید تا از شرایطی که موجب تشدید ریزش مو ارثی مردانه می‌شود، اجتناب کنید. استرس شدید یا آسیب عاطفی می‌تواند فولیکول‌های مو را غیر فعال کند. برخلاف رشد موی طبیعی، موهای بیشتری به یک باره به فاز استراحت (کاتاژن) وارد می‌شوند و (اکسوژن) در حدود 3 ماه بعد از رویداد تنش‌زا می‌ریزند. اگر در حال حاضر به ریزش مو با الگوی مردانه دچار هستید، استرس زیاد باعث تداخل در هر گونه رشد موی جزئی می‌شود. مدیریت اضطراب از طریق مراقبه و تعادل کار و زندگی سالم، شانس ما برای ریزش ناگهانی موها را کاهش می‌دهد. تلاش برای جلوگیری از تشدید طاسی الگوی مردانه به خودی خود یک وضعیت استرس‌زا است. اگر از ریزش موی ارثی به طور قابل توجهی رنج می‌برید، اقدام برای درمان زودهنگام، با بازگرداندن اعتماد به نفس، احساسات منفی را کاهش می‌دهد.

سلامت فیزیکی خود را بهبود دهید

تغییر رژیم غذایی و شروع یک برنامه ورزشی، تأثیر زیادی بر سلامت درونی شما دارد که می‌تواند به جلوگیری از شدت طاسی الگوی مردانه کمک کند. مطالعات نشان می‌دهند که مردان مسن‌تر با سطح آمادگی جسمانی بیشتر نسبت به افرادی که در وضعیت سالمی نیستند، تقریبا نصف کورتیزول آن‌ها را آزاد می‌کنند. کورتیزول هورمون استرس است که گمان می‌رود به ریزش ناگهانی مو مرتبط باشد. هنگامی که صحبت از ریزش موی غیر ارثی به میان می‌آید (که می‌تواند در کنار طاسی الگوی مردانه آسیب زننده باشد و مشکل را بدتر کند) حفظ سطح هورمون‌های سالم با ورزش و تغذیه خوب می‌تواند بهبود سلامتی را ممکن کند.

شرایط بهتری برای رشد مو فراهم کنید

لیزر توان پایین یا LLLT، یک روش غیر تهاجمی است که برای تحریک فولیکول‌های مو به کار می‌رود. از طریق فوتوتراپی، دیودهای لیزری با پوست سر برهمکنش می‌کنند تا جریان خون بهتر را بهبود بخشیده و به فولیکول‌ها کمک کنند تا عملکرد درستی داشته باشند. در بعضی موارد، LLLT به جلوگیری از پیشرفت طاسی الگوی مردانه کمک می‌نماید. کلاه‌های لیزری قابل استفاده در خانه می‌توانند در کنار سایر درمان‌های ریزش موی ارثی، از جمله نسخه‌های تجویزی و فوم‌های موضعی استفاده شوند.LLLT همچنین می‌تواند همراه با عمل جراحی کاشت مو برای کاهش التهاب و تغذیه فولیکول‌ها در جهت نتایج بهتر مورد استفاده قرار گیرد. با این کار، مو در برابر آسیب‌های روزمره، قوی‌تر، ضخیم‌تر و مقاوم‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *