جوان سازی و رفع چین و چروک دور لب با/بدون جراحی

جوان سازی و رفع چین و چروک دور لب با/بدون جراحی

رفع چروک دور لب

وقتی که شما پیر می‌شوید، خطوط و چروک‌هایی در قسمت‌های مختلف صورت شما از جمله در پیشانی، زیر چشم‌ها، بین ابروها و اطراف لب‌ها به وجود می‌آید. این چین و چروک‌ها درنهایت در چهره هرکسی پديدار خواهد شد، اما اصولاً زنان بیشتر از مردان در معرض تشکیل خطوط و چروک‌های اطراف لب‌ها هستند. زیرا ساختار پوست در این قسمت از صورت زنان با مردان تفاوت دارد. چروک‌های اطراف لب که با نام خطوط پریورال نیز شناخته می‌شوند، به مانند اغلب انواع دیگر چروک‌های پوستی در اثر پیری، عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سیگار کشیدن به وجود می‌آیند.

انواع چین و چروک‌های دور لب‌


 چروک‌های اطراف دهان و لب‌ها از یکی از سه نوع خطوط و چروک‌های پوستی شامل موارد زیر هستند:

 • خط لبخند (خطوط نازولابیال) – اینها خطوطی هستند که از زیر بینی به طرف گوشه‌های دهان شما امتداد پیدا می‌کند و معمولاً در زنان به ویژه زنان مسن به صورت نمایان‌تر و عمیق‌تری دیده می‌شوند.
 • خطوط ماریونت – اگر احساس می‌کنید که چهره شما غمگین‌تر یا عصبانی‌تر از حالت عادی شما به نظر می‌رسد، احتمالاً به خاطر خطوط و چروک‌هایی است که تحت عنوان خطوط ماریونت شناخته می‌شوند. این چروک‌ها به صورت خطوط عمودی در اطراف لب‌ها و دهان دیده می‌شوند. وجود این خطوط باعث می‌شود که حتی وقتی شما کاملاً آرام و عادی هستید، ظاهر چهره شما خیلی جدی، غمگین و عصبانی به نظر برسد.
 • خطوط عمودی دور لب‌ها – چروک‌های اطراف لب‌ها عمدتاً در اثر حرکات مداوم لب‌ها به وجود می‌آیند و به همین علت هم پیدایش آنها در صورت اجتناب‌ناپذیر است. چین و چروک دور لب در افراد سیگاری به دلیل پُک زدن مداوم به سیگار تشدید می‌شود. در این افراد هم اثرات مخرب ناشی از دود سیگار و هم فشار دادن لب‌ها بر روی هم در هنگام سیگار کشیدن دو عامل مهمی هستند که بر ظهور و تشدید خطوط دور لب تأثیر می‌گذارند. نخ انداختن و موم انداختن بر روی لب بالایی هم می‌تواند در پیدایش خطوط دور لب تأثیر داشته باشد، هر چند که تأثیر آن به اندازه سیگار کشیدن نیست.

درمان چین و چروک‌های دور لب‌


در کلینیک زیبایی رز، روش‌های مختلفی اعم از جراحی و بدون جراحی برای رفع چروک‌های دور لب ارائه می‌شود. روش‌های غیر تهاجمی یا بدون جراحی، نتایج موقتی حاصل می‌کند. در حالی که نتایج روش‌های جراحی به صورت دائمی است یا به مدت طولاني ماندگار می‌باشد. البته این به آن معنی نیست که روش‌های بدون جراحی برای رفع خطوط دور لب مناسب نیستند. پزشکان متخصص پوست و زیبایی در کلینیک ما در طی جلسه مشاوره می‌توانند بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند.

همکاران ما در کلینیک زیبایی رز آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه انواع چین و چروک‌های صورت و دور لب هستند. جهت اطلاع از ساعت کار پزشکان و رزو نوبت می‌توانید با شماره‌های زیر با ما در تماس باشید.

روش‌های بدون جراحی برای درمان چین و چروک اطراف لب

 • محصولات موضعی – امروزه نسل جدیدی از محصولات مراقبت از پوست با هدف تقویت تولید کلاژن و الاستین در پوست عرضه شده‌اند که استفاده از آنها می‌تواند در رفع چروک‌های اطراف لب‌ها بدون نیاز به انجام عمل جراحی، مؤثر باشد. شما می‌توانید نگاهی به محصولات توصیه شده توسط متخصصان ما بیندازید.
 • رتینول – کرم‌هایی مانند رتینول یا رتینوئید موجب افزایش ضخامت لایه‌های عمقی پوست و لطیف‌تر شدن لایه‌های سطحی می‌شود. این تغییرات باعث برطرف شدن نسبی خطوط ماریونت و کاهش عمق آنها می‌شود. همچنین کرم‌ها و لوسیون‌های بدون نسخه‌ای که در ترکیب آنها ماده آلفا- هیدروکسی اسید وجود دارد، می‌توانند به نرم شدن و رفع چروک‌های دور لب کمک کنند. به منظور دستیابی به نتایج ماندگارتر می‌توانید از محصولات مراقبتی که ترکیب آنها به طور اختصاصی برای افزایش تولید طبیعی کلاژن طراحی شده است، استفاده کنید. در ترکیب این محصولات معمولاً مواد پپتیدی، سلول‌های بنیادی و عوامل رشد وجود دارد.
 • ورزش‌های صورت وجود عضلات ورزیده و خوش‌فرم و مقدار بالای کلاژن در پوست صورت می‌تواند باعث به تأخیر افتادن ظهور چروک‌های دور دهان شود. عضلات صورت می‌توانند کلاژن از دست رفته را جبران کنند و ورزش‌های صورت به ورزیدگی بیشتر این عضلات و ساخته شدن کلاژن توسط آنها کمک می‌کند. ورزش‌های مختلفی برای عضلات صورت وجود دارد که می‌توانید دستورالعمل آن را در منابع مختلف پیدا کنید و یا از پزشک خود بپرسید. به خاطر داشته باشید که ورزش‌های صورت در جلوگیری از پیدایش چروک‌های پوست در آینده تأثیر بسیار زیادی دارند.
 • درم ابریژن و لایه‌برداری شیمیایی در هر دوی این روش‌ها لایه سطحی پوست برداشته می‌شود تا یک لایه جدید به جای آن رشد کند. این روش‌ها در رفع خطوط پریورال تأثیر بسیار خوبی دارند. البته لایه‌بردارهای شیمیایی سبک یا سطحی ممکن است نتوانند نتایجی که شما می‌خواهید را حاصل کنند. در این صورت شما نیاز به مصرف لایه‌بردارهای عمقی و دارای گرید پزشکی خواهید داشت. اما در هر صورت نباید انتظار داشته باشید که با این روش‌ها نتایج ماندگار و طولانی مدت بگیرید، زیرا هر دوی این عمل‌ها فقط لایه‌های سطحی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • جراحی لیفت صورت عمل جراحی لیفت صورت به عنوان راهکار نهایی برای رفع تمامی انواع چروک‌های دور لب محسوب می‌شود و می‌تواند چهره شما را چندین سال جوان‌تر کند. اگر احساس می‌کنید که هیچ یک از روش‌های بدون جراحی در رفع چین و چروک‌ دور لب شما تأثیر نداشته است، می‌توانید از این روش استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که این یک عمل جراحی است و می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. عمل لیفت صورت همیشه جای زخم‌هایی را در صورت باقی می‌گذارد و نتایج آن هم هرگز به شکل کاملاً طبیعی نخواهد بود. پس به جای آن می‌توانید از عمل‌های لیفت بدون جراحی که با بهره‌گیری از فناوری لیزر انجام می‌گیرد، استفاده کنید.
 • لیزر لیزرها می‌تواند خطوط و چروک‌های اطراف دهان را با ایمنی و کارآیی بالایی کاهش دهد. ما به شما توصیه می‌کنیم که برای انجام این عمل از دستگاه‌های لیزر پیشرفته‌ای که به طور اختصاصی برای افزایش تولید کلاژن طبیعی طراحی شده‌اند، از قبیل ریفرم (Refirm)، ترماژ، تیتان و هایفوتراپی استفاده کنید. ایمنی و کارآیی این نوع از لیزرها بیشتر از لیزرهای کانورژنال می‌باشد. همچنین این لیزرها معمولاً نیازی به استراحت بعد از عمل ندارند یا دوره آن خیلی کوتاه است. ما در کلینیک زیبایی رز از دستگاه‌های لیزر CO2 نیز استفاده می‌کنیم که از طریق بخار کردن لایه‌های سطحی پوست عمل می‌کند.
 • بوتاکس  بوتاکس روشی خوب و کم‌هزینه برای از کار انداختن ماهیچه‌های اطراف دهان است. این کار باعث رفع چین و چروک دور لب می‌شود. البته بوتاکس به خاطر آنکه ماهیچه‌ها را فلج می‌کند، همیشه نمی‌تواند روش مناسبی برای این گونه عمل‌ها باشد. نتایج عمل بوتاکس معمولاً فقط 3 تا 4 ماه دوام دارد. همچنین بوتاکس روش بسیار خوبی برای رفع چروک دور لب در آینده می‌باشد، زیرا از افتادگی و فشرده شدن عضلات این ناحیه جلوگیری می‌کند پس برای درمان چروک دور لب مفید است. برای جلوگیری از پیدایش خطوط دور لب‌ها معمولاً توصیه می‌شود که از چند واحد بسیار کوچک بوتاکس در این ناحیه استفاده کنید. تعداد زیادی از جراحان پلاستیک که عمل جراحی لیفت صورت را انجام می‌دهند، از بیماران خود می‌خواهند که به مدت چند ماه قبل از انجام عمل جراحی، در صورت خود بوتاکس تزریق کنند. زیرا این کار باعث می‌شود که صورت به رفع چروک‌ها و تورفتگی‌هایی که در قسمت‌های مختلف آن وجود دارد، عادت کند. در واقع خطوط و چروک‌های دور لب حتی بعد از جراحی لیفت صورت هم ممکن است که دوباره ظاهر شود، چراکه بیمار دوباره همان عادات و روش‌هایی را که قبلاً باعث پیدایش چروک‌ها شده بود، ادامه می‌دهد.
 • تزریق ژل  ژل‌هاي مورد استفاده براي عمل زيبايي از قبيل رستيلان و ژوويدرم تأثير بسيار خوبي در رفع چروک‌هاي دور لب دارند. نتيجه عمل تزریق ژل بلافاصله بعد از پايان آن مشخص مي‌شود، اما فقط به مدت چند ماه دوام دارد. ژل ژوويدرم ولوما يک گزينه بسيار خوب براي کساني است که به دنبال نتايج ماندگارتر هستند. نتايج اين نوع ژل معمولاً تا حدود دو سال ماندگاري دارد. اما سوزن مورد استفاده براي تزريق اين ژل خيلي ضخيم است و براي افرادي که قلب ضعيف دارند مناسب نيست. تزريق ژل يک عمل ايمن است و عموماً به عنوان عملي غيرتهاجمي شناخته مي‌شود. اما يکي از عوارض شايع آن بروز کبودي در محل تزريق است که البته در عرض چند روز کاملاً برطرف خواهد شد. عمل تزريق ژل را مي‌توان نزد هر يک از پزشکان متخصص زيبايي انجام داد. به خاطر داشته باشيد که براي اين عمل از ژل‌هاي سيليکوني که حالت دائمي دارند استفاده نکنيد، زيرا درصد بالايي از افرادي که از اين نوع ژل استفاده کرده‌اند دچار عوارض جانبي دائمي از قبيل برآمدگي و فرورفتگي‌هاي بدشکل در صورت خود شده‌اند.
 • پلاسماي غني از پلاکت (PRP) پلاسماي غني از پلاکت يک روش درماني طبيعي براي بهبود ظاهر، ساختار و انعطاف‌پذيري پوست مي‌باشد. براي انجام اين عمل ابتدا مانند يک آزمايش خون ساده، مقداري خون از شما گرفته مي‌شود و سپس اين خون سانتريفوژ شده تا پلاسماي آن جدا شود. در مرحله بعد پلاسماي غني‌شده در محل خطوط و چروک‌هاي اطراف دهان تزريق مي‌شود. اين روش از طريق القاي ساخت کلاژن در پوست عمل مي‌کند.

جراحي لب يا ليفت سانترال لب

23

از عمل جراحي لب (لیفت لب) مي‌توان هم براي رفع عوارض ناشي از پيري و هم براي درمان ناهنجاري‌هاي مادرزادي در پوست استفاده کرد. عمل جراحي به منظور اصلاح افتادگي پوست اطراف دهان از طريق ايجاد بريدگي‌هاي کوچکي در اين ناحيه انجام مي‌شود. سپس پوست اضافي برداشته شده و گوشه‌هاي دهان به طرف بالا کشيده مي‌شود. فرورفتگي‌هاي روي لب بالايي را نيز مي‌توان با عمل جراحي مخصوص جوانسازی لب  که ليفت لب ناميده مي‌شود، اصلاح کرد. براي انجام اين عمل، يک برش در زير تيغه بيني زده و لب بالايي از آنجا کشيده مي‌شود. بعضي از افراد هم اين عمل را به منظور برجسته کردن لب‌ها و رفع ظاهر غيريکنواخت آن و يا برجسته‌سازي سانترال لب بالايي (قوس M شکل زير تيغه بيني و روي لب بالا) انجام مي‌دهند. عمل جراحي لب اغلب همراه با عمل‌هاي زيبايي ديگر انجام مي‌شود تا نتايج بهتري از آن حاصل شود. براي مثال مي‌توان عمل تزريق ژل، ليزر فرکشنال يا لايه‌برداري شيميايي را نيز به همراه اين عمل جراحي انجام داد تا تأثير آن در زيباسازي لب‌ها و رفع چروک‌هاي دور دهان بيشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *