جلوگیری از چین و چروک صورت: داشتن ظاهری زیبا و جذاب بدون چروک

جلوگیری از چین و چروک صورت: داشتن ظاهری زیبا و جذاب بدون چروک

جلوگیری از چین و چروک صورت

چین و چروک‌ها بخش طبیعی و اجتناب ناپذیر افزایش سن هستند. با افزایش سن پوست، پوست نازک‌تر و خشک‌تر شده و حالت الاستیکی خود را ازدست می‌دهد و همین باعث ایجاد چین و چروک‌هایی می‌گردد. عوامل محیطی و سبک زندگی باعث ایجاد چین و چروک‌های زود هنگام می‌شود. سیگار کشیدن، کم آبی و آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز باعث ظاهر شدن چین و چروک می‌شوند. متخصصین پوست از روش‌های محتلفی برای درمان خطوط کوچک روی صورت که نشانگر افزایش سن هستند استفاده می‌کنند. این روش‌ها عبارتند از استفاده از کرم‌های تجویزی، پیلینگ شیمیایی و بوتاکس. اما شاید بهترین روش این است که پوست خود را در همین حالتی که هست حفظ کنید.

روش‌های پیشگیری از چروک شدن پوست صورت و دست


کارهای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید، یا انجام آنها رامتوقف کنید تا در دوران پیری نیز پوست زیبایی داشته باشید. این کارها عبارتند از:

 از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

با افزایش سن، کاهش ژن‌هایی که التهاب، تولید و تقویت کلاژن را کنترل می‌کنند، و همچنین کاهش توانایی پوست برای نگهداری آب باعث شروع ایجاد چین و چروک می‌شود. اگر خطر ابتلا به سرطان پوست آنقدر نباشد که فرد را مجبور به استفاده از عینک آفتابی و کلاه‌های لبه‌دار کند، فرد می‌تواند به خود مغرور شود. نور خورشید ویتامین D تولید می‌کند که برای بدن ضروری است، بنابراین اگر ویتامین D دریافتی شما از خورشید کم است، باید مکمل ویتامین D مصرف کنید. برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن، استفاده از مکمل‌ها بسیار بی خطرتر از حمام آفتاب است.

امگا 3

روغن‌هایی که دارای زنجیره طولانی از اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ (امگا 3 اصلی) هستند تاثیرشگفت انگیزی در ترمیم درون سلولی دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ پوست‌های خشک را تغذیه می‌کنند و فواید بسیاری برای بدن دارند (از جمله بازگشت بیماری قلبی، کاهش افسردگی و بهبود فعالیت‌های شناختی مغز). نمونه‌هایی از روغن‌های دارای امگا ۳ عبارتند از روغن بادام، روغن زرده تخم مرغ و سرشیر. روغن ماهی نیز دارای امگا ۳ بوده و می‌توان آن را به صورت قرص‌های ژله‌ای مصرف کرد. ماهی سالمون و دیگر ماهی‌های آب‌های سرد منابع غنی از امگا ۳ هستند.

صورت خود را با آب سرد بشویید

صورت-خود-را-با-آب-سرد-بشویید

اگر صبح قبل از هرکاری، صورتتان را با آب سرد بشویید، خون رسانی به مویرگ‌ها بهتر انجام شده و غشای پوستی بازسازی می‌شود. بهتر است در هنگام شستشوی صورت دهان خود را از آب پر کنید تا پوست کشیده شود. پس از دوش گرفتن، به مدت ۱۵ ثانیه به پوست صورتتان آب سرد یا خنک بزنید- این کار باعث بسته شدن منافذ شده و به خشکی طبیعی پوست کمک می‌کند. وجود منافذ بزرگ و گرم باعث خروج چربی از منافذ می‌شود.

همیشه از عینک آفتابی محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید

استفاده از عینک افتابی از پوست ظریف اطراف چشم در برابر خورشید محافظت کرده و به جلوگیری از در هم کشیدن چشم‌ها که مستقیما باعث ایجاد چین و چروک می‌شود نیز کمک می‌کند.

برای جلوگیری از ایجاد خطوط خواب، به پشت بخوابید

خطوط خواب نهایتا به چین و چروک تبدیل می‌شوند. علاوه بر این، خوابیدن به پشت یا سمت چپ برای سلامت ستون فقرات نیز مفیدتر است.

سیگار را ترک کنید

سیگار-را-ترک-کنید

افرادی که زیاد سیگار می‌کشند پنج برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به چین و چروک هستند. سیگار کشیدن به کلاژن آسیب رسانده و باعث کجی و جمع شدگی لب می‌شود و تاثیر مستقیم در ایجاد تدریجی چین و چروک دارد.

حالت‌های چهره خود را کنترل کنید

هرچه حرکات چهره بیشتر باشد، خطوط روی چهره نیز بیشتر می‌شوند و این خطوط نهایتا به چروک تبدیل می‌گردند. ممکن است سخت باشد اما سعی کنید اخم نکنید، ابروهای خود را بالا ندهید، و چهره خود را کج نکنید. با این حال خنده و لبخند را ترک نکنید. یک خنده‌ی واقعی باعث ایجاد چروک‌های پا کلاغی در اطراف چشم می‌شود اما تاثیر یک شادی واقعی در برابر چین و چروک‌ها بیشتر از تاثیر نخندیدن است.

از لوسیون بدن ضد چروک و مرطوب کننده استفاده کنید

از یک لوسیون بدن ضد چروک و مرطوب کننده، مخصوصا برای بالای سینه و خط گردن استفاده کنید. پوست بدن نیز به محافظت نیاز دارد و بسیاری از اصول کلی که برای جلوگیری از چین و چروک صورت باید رعایت شوند را می‌توان برای بدن نیز به کار برد. استفاده از یک مرطوب کننده‌ی روزانه برای تمام بدن، مخصوصا قسمت‌هایی مانند دست‌ها، پاها و بالای سینه که بیشتر در معرض نور خورشید هستند به پیشگیری از ایجاد چین و چروک در بدن کمک می‌کند.از کرم‌های مرطوب کننده‌ای که روغنی و چرب نیستند استفاده کنید زیرا کرم‌های روغنی و چرب باعث می‌شوند احساس کنید بدنتان چرب است.یکبار دیگر تاکید می‌کنیم که برای کسب نتیجه بهتر از محصولات طبیعی و بدون پارابن استفاده کنید.

از ماسک کلاژن استفاده کنید

از ماسک کلاژن استفاده کنید

برای جلوگیری از چروک صورت، یک ماسک کلاژن را ترکیب کرده و آن را بر روی پوست استفاده کنید. سفتی و انعطاف‌پذیری پوست‌ بهترین دشمنان چین و چروک هستند. ماسک‌ها باعث می‌شوند که کلاژن (پروتئین طبیعی انسان)، آنتی اکسیدان‌های ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری به پوست برسد. اجازه دهید که ماسک به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند تا کاملا جذب پوست شود.

 • برخی از ماسک‌های جدید به صورت پدهای آغشته به ماسک موجود هستند و فرد می‌تواند به جای ترکیب ماسک و سپس آغشته کردن صورت به آن مانند روش‌های قدیمی، به راحتی پد را روی صورت بچسباند.
 • پس از چسباندن ماسک به روی صورت، مواد باقی مانده ماسک (که با پدها به فروش می‌رسند) را به آرامی روی پوست بزنید.

از یک حوله مرطوب و گرم برای خشک کردن صورت استفاده کنید

حوله را روی صورت نکشید زیرا این کار به پوست آسیب رسانده و باعث قرمزی پوست می‌شود. شستشوی صورت باعث شده که پوست‌های مرده، چربی و آلودگی‌های روی پوست از بین بروند، بنابراین کشیدن حوله باعث آسیب به پوست جدید و جوان زیرین می‌شود.

ژل شستشوی صورت

از یک لوسیون شستشوی صورت کرم مانند و بدون روغن برای مرطوب کردن پوست و از بین بردن آلودگی‌های پوست استفاده کنید. پوست مرطوب انعطاف پذیری بیشتری دارد و به راحتی و بدون ایجاد آسیب، بر روی صورت حرکت می‌کند. اگر فرد به درستی از پوست محافظت نکند، به مرور زمان پوست ویژگی‌های اولیه‌ی خود را از دست داده و باعث ایجاد چین و چروک می‌شود.

 • از آب نیم گرم، نه سرد و نه گرم، برای محافظت از پوست استفاده کنید.

رژیم غذایی گیاهی داشته باشید

رژیم-غذایی-گیاهی-داشته-باشید

میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامت پوست هستند. به عنوان مثال، ویتامین ث (که یک آنتی اکسیدان است) برای تولید کلاژن ضروری است. کلاژن ویتامینی است که به رشد سلول‌ها و رگ‌های خونی کمک می‌کند. این ویژگی کلاژن باعث استحکام و سفتی پوست می‌شود. برخی از مواد غذایی غنی از ویتامین ث عبارتند از:

 • پرتقال و گریپ فوروت
 • فلفل سبز و قرمز
 • کیوی
 • گواوا
 • توت فرنگی
 • کلم فندقی
 • طالبی

همچنین مصرف دیگرغذاهای غنی از آنتی اکسیدان از اهمیت بسیاری برخوردار است. آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد محصول سمی ناشی از متابولیسم طبیعی سلول‌ها هستند؛ همچنین رادیکال‌های آزاد در اثر مصرف سیگار، قرارگیری در معرض آلودگی، آفت‌کش‌ها و موارد دیگر از راه پوست وارد بدن می‌شوند. آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌های بدن، مخصوصا سلول‌های پوست در برابر سموم محافظت می‌کنند. این بدان معنی است که آنتی اکسیدان‌ها از تمام سلول‌های بدن محافظت می‌کنند و به همین دلیل است که آنتی اکسیدان‌ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. آنتی اکسیدان‌ها شامل ویتامین‌های ث، کا، ای، بتاکاروتن و لیکوپن هستند. برای داشتن رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان، غذاهای رنگی بخورید. هرچه غذاهایی که می‌خورید رنگی‌تر باشند، پوست شما بهتر خواهد شد. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

 • سیب زمینی شیرین
 • هویج
 • طالبی
 • کدو
 • گوجه فرنگی
 • انبه
 • اسفناج، کلم پیچ و دیگر سبزیجات دارای برگ سبز تیره
 • زردآلو
 • بادام و گردو
 • کلم بروکلی
 • گریپ فوروت و پرتقال تو قرمز
 • کدو تنبل
 • دانه‌های آفتابگردان

زردچوبه بیشتری به غذاهای خود بیفزایید

آسیب‌های ناشی از نور آفتاب اصلی‌ترین علت پیری زودرس هستند، و قرارگیری در معرض اشعه‌های خورشید باعث ایجاد مشکلات پوستی بسیاری می‌شود. اشعه‌های خورشید نه تنها باعث ایجاد چین و چروک، بلکه باعث افتادگی، کاهش حالت الاستیک، ایجاد نقاط تیره، لک ، خال و رگ‌های عنکبوتی می‌شوند. با اینکه استفاده از کلاه و کرم ضد آفتاب در هنگام خروج از منزل برای محافظت از پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک ضروری است، اما مطالعات انجام شده ثابت کرده است که زردچوبه مانع ایجاد بسیاری از این اثرات نامطلوب می‌شود.

درمان چروک پوست صورت


درمان چروک پوست صورت

اگر داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند موثر نبودند و نتوانستند چین و چروک‌ها را از بین ببرند، فرد باید به پزشک مراجعه کند. اسید رتینوئیک تجویزی باعث کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. چین و چروک‌هایی مانند خطوط افقی پیشانی یا خطوط پا کلاغی فقط در اثر انقباض بیش از حد عضلات ایجاد می‌شوند و باید سم بوتولینوم یا بوتاکس به آنها تزریق شود. در مورد چین و چروک‌های عمیق‌تر باید از تزریق ژل استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *