جراحی افتادگی پلک(بلفاروپلاستی):اصلاح افتادگی و پف پلک بدلیل پیری

جراحی افتادگی پلک(بلفاروپلاستی):اصلاح افتادگی و پف پلک بدلیل پیری

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک نوع جراحی است که افتادگی پلک‌ها را برطرف می‌کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، عضلات و چربی اضافه باشد. همانطور که سن شما بالا می‌رود، پلک‌های شما کشیده می‌شوند و عضلات نگهدارنده آن‌ها ضعیف می‌شوند. در نتیجه، چربی بیش از حد ممکن است در بالا و زیر پلک‌ها جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک‌های بالا و ایجاد پف زیر چشم می‌شود. افتادگی شدید پوست در اطراف چشم‌ها علاوه بر این که شما را پیرتر نشان می‌دهد، می‌تواند دید شما (دید محیطی)، به خصوص قسمت‌های فوقانی و بیرونی دید شما را کاهش دهد. بلفاروپلاستی می‌تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و چشم شما را جوان‌تر و جذاب‌تر نشان دهد. برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است، به دنبال این باشید که واقعا چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید و از مزایا و خطرات بلفاروپلاستی مطلع شوید.

پزشکان با کمک روش‌ مدرن و پیشرفته در جوانسازی پلک موسوم به روش بلفاروپلاستی میتوانند جوانی، شادابی و سلامت را به پلک‌های افتاده بازگردانند. امروزه با توجه به سطح بالای رضایت بیماران، بلفاروپلاستی که برخی مواقع ” لیفت صورت جزئی” نامیده میشود به یکی از رایجترین روش‌های زیبایی در زنان و مردان تبدیل شده است. این جراحی در هر دو  پلک بالا و پایین قابل اجرا است. کلینیک تخصصی پوست و موی سیب سرخ، با بهره گیری از متخصصان درجه یک و استفاده از به روزترین متدهای زیبایی استفاده شده در کلینیک های معتبر اروپا و آمریکا، بسیاری از مشکلات پوستی شما از جمله لک صورت و مشکلات نواحی چشمان را برطرف می کند. اگر خواهان زیبایی و جوانی هستید و برای به دست آوردن آن مسیرهای زیادی را طی کرده اید، می توانید به کلینیکسیب سرخ به عنوان مشاوری مورد اعتماد در زمینه زیبایی و جوانسازی اعتماد کنید.

بلفاروپلاستی درمان

افرادی که از سلامت جسمی برخوردارند ، انتظارات معقولی از درمان دارند و درکل شرایطی را که در این قسمت معرفی میکنیم دارا هستند متقاضیان مناسبی برای جراحی پلک محسوب می‌شوند:

  • پف زیر چشم
  • پوست اضافی در پلکهای فوقانی
  • افتادگی پلکهای فوقانی
  • چروک پوست اطراف چشم
  • اختلال ناشی از بافت پلک

افرادی که به بیماریهایی از قبیل کم کاری تیروئید، بیماری گریوز، خشکی چشم، فشار خون بالا، اختلالات گردش خون، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، جداشدن شبکیه از مشیمیه و شناور بودن آن در مایع زجاجیه و گلوکوم مبتلا هستند باید قبل از انجام جراحی پلک توسط یک چشم پزشک معاینه و ارزیابی شوند.

مشاوره جراحی بلفاروپلاستی


مشاوره اولیه با جراح از اهمیت فراوانی برخوردار است. پرونده کامل پزشکی باید به پزشک ارائه شود. قبل از موعد مشاوره بهتر است مدارک پزشکی خود را بررسی کرده و آماده ارائه اطلاعات باشید. چشم‌های خود را باید اخیرا معاینه کنید و نتایج قبل از جراحی را به پزشک ارائه دهید.پزشک بعد از ارزیابی وضعیت پلکهای بیمار تعیین خواهد کرد که کدام مداخلات جراحی ضروری هستند. در طول مشاوره، پزشک روش‌های جراحی و نوع بیهوشی را به بیمار توضیح و هرگونه سوال مرتبط با خطرات، مزایا و هزینه جراحی پلک را پاسخ خواهد داد. درحالی که خود را آماده جراحی می کنید حتما یک نفر را درنظر بگیرید تا بعد از جراحی و هنگام ترخیص، شما را تا خانه همراهی کرده و درصورت نیاز به مدت چند روز  در انجام کارها به شما کمک کند.

روش‌های جراحی پلک


جراحی پلک معمولا  ظرف کمتر از 1 ساعت تمام می‌شود و این درمان در مطب پزشکی و یا مراکز درمان سرپایی انجام می‌شود. جراحی بلفاروپلاستی تحت بی‌حسی موضعی و بی‌حس کردن نواحی اطراف چشم انجام می‌شود. البته لازم به ذکر است که از آرام بخش‌های عمومی یا درون وریدی نیز استفاده می‌شود. پزشک با دقت بسیار زیاد و با تقلید از خطوط و چین‌های طبیعی پلک‌های فوقانی و دقیقا در زیر مژه‌های پلک پایین بیمار برش‌هایی را ایجاد می‌کند.سپس از طریق  همین برش‌ها، پوست را از بافت چربی زیرین و عضله جدا کرده و سپس چربی اضافی را تخلیه و افتادگی پوست و عضله را اصلاح می‌کند. در مرحله آخر، برش‌ها به روش مخصوص بخیه می‌شوند. در مواردی که  پلک بیمار پوست اضافی ندارد اما در زیر پلک پایین او کیست چربی مشاهده می‌شود ممکن است جراحی بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه انجام شود. از آن‌جایی که در طول این جراحی برش‌ها در داخل پلک پایین ایجاد می‌شوند درنتیجه هیچ اسکاری روی پوست به جای نخواهد ماند. این روش در بیماران جوانتر که پوست آن‌ها کلفت‌تر و خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد رایج می‌باشد.

جراحی پلک فوقانی

جراحی پلک فوقانی

با گذشت زمان پوست پلک فوقانی کشیده می‌شود. پوست پلک بالای چشم تحت تاثیر جاذبه می‌تواند دچار افتادگی شود. در طول جراحی بلفاروپلاستی، پوست اضافی بالای چشم برداشته می‌شود. متخصصین چشم هنگام انجام جراحی پلک فوقانی چشم (موسوم به جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی) میزان زیادی از برش‌ها را در لابه لای چین‌های طبیعی پلک پنهان می‌کنند.برش‌های جراحی ممکن است کمی فراتر از گوشه خارجی چشم امتداد یابند. این برش‌ها که معمولا به‌موازات چین‌های طبیعی پلک ایجاد می‌شوند خیلی خوب التیام ‌می‌یابند. بعد از ایجاد برش، پوست اضافی، عضله و بافت چربی خارج می‌شوند.

جراحی پلک تحتانی

جراحی پلک تحتانی

کشیدگی پلک تحتانی معمولا ناشی از بافت چربی زیر پوست پلک است که موجب پف زیر چشم می‌شود. درنتیجه برای کاهش پف زیر چشم، چربی اضافی در طول جراحی تخلیه می‌شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم جراحی پلک تحتانی با ایجاد برش‌های نامشخص در زیر خط مژه پلک پایین انجام می‌شود. اگر  نیازی به برداشتن پوست اضافی نباشد برش‌ها در داخل پلک پایین انجام می‌شود و درنتیجه جای هیچ اسکاری مشخص نخواهد شد.

مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی


مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی

بعد از جراحی، شما مدتی در اتاق ریکاوری خواهید بود، که در آن برای بررسی عوارض احتمالی تحت نظارت قرار می‌گیرید. پس از آن می‌توانید به خانه بازگردید تا بهبود یابید. بعد از جراحی ممکن است موقتا علائم زیر را تجربه کنید:
• تاری دید در اثر پماد روان کننده‌ای که به چشم‌های شما اعمال می‌شود.
• آبریزش از چشم
• حساسیت به نور
• دوبینی
• پلک‌های پف کرده و بی حس
• تورم و کبودی مشابه با سیاهی دور چشم
• درد یا ناراحتی
پزشک به احتمال زیاد پیشنهاد می‌کند که بعد از عمل جراحی اقدامات  زیر را انجام دهید:
• شب بعد از جراحی، هر یک ساعت به مدت 10 دقیقه از بسته یخ بر روی چشم‌های خود استفاده کنید. روز بعد، چهار تا پنج بار در طول روز از بسته یخ روی چشم‌ها استفاده نمایید.
• به آرامی پلک‌ها را پاک کنید و از قطره‌های چشم یا پماد تجویز شده استفاده کنید.
• برای یک هفته از فشار دادن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا کردن اجتناب کنید.
• به مدت یک هفته از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و دویدن اجتناب کنید.
• از سیگار کشیدن اجتناب کنید
• از مالیدن چشم‌های خود خودداری کنید.
• اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، برای حدود دو هفته پس از جراحی آن‌ها را در چشم قرار ندهید.
• از عینک‌های آفتابی تیره استفاده کنید تا از پوست پلک‌ها در برابر خورشید و باد محافظت نماید.
• به مدت چند روز در هنگام خواب سر خود را بالاتر از سینه خود قرار دهید.
• برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
• بعد از چند روز، به مطب پزشک‌تان مراجعه کنید تا در صورت نیاز بخیه‌ها کشیده شوند.
• برای حدود یک هفته، از آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، و غیره)، ناپروکسن سدیم (آلو، و سایرین)، ناپروکسن (ناپروسین) و سایر داروها یا مکمل‌های گیاهی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، اجتناب کنید. در صورت نیاز، از استامینوفن (تیلنول، و دیگر داروها) برای کنترل درد استفاده کنید.

خطرات جراحی پلک


پزشکان برای کاهش احتمال عوارض جانبی جراحی، تمام اقدامات لازم و ضروری را انجام می‌دهند. اما با این وجود، احتمال عوارض جانبی در هر عمل جراحی وجود دارد. عفونت و همچنین واکنش نسبت به داروی بیهوشی از مواردی است که ممکن است بعد از هر عمل رخ دهد. در این قسمت به معرفی دستورالعمل‌های قبل و بعد از جراحی می‌پردازیم که رعایت آن‌ها در کاهش خطرات جراحی موثر هستند.از عوارض نسبتا خفیف مرتبط با جراحی پلک می‌توان به تاری موقت در دید، تورم موقت در گوشه پلک و عدم تقارن جزئی در درمان یا تشکیل اسکار اشاره کرد. بعد از کشیدن بخیه‌ها، ممکن است ضایعات پوستی سرسفید بسیار کوچک نمایان شوند اما پزشکان خیلی سریع با یک سوزن نازک می‌توانند آن‌ها را تخلیه کنند. ممکن است برخی از بیماران هنگام خوابیدن نتوانند چشم خود را به راحتی ببندند. در موارد نادر این شرایط ممکن است دائمی باشد. یکی دیگر از عوارض جانبی و بسیار نادر جراحی پلک عارضه اکتروپیون و یا برگشت لبه پلک تحتانی به سمت خارج است. در چنین شرایطی ممکن است به جراحی دیگر نیاز باشد.

هزینه بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین چقدر است؟


قیمت عمل جراحی افتادگی پلک فوقانی و تحتانی نیز مانند هر روش درمانی دیگر برای هر بیمار متفاوت است. میزان افتادگی پلک و میزان اصلاح مورد نیاز، مراقبت‌های قبل و بعد، محل انجام عمل از عوامل مهم در تعیین هزینه این روش جراحی هستند.

سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی


این روش چقدر طول می‌کشد؟

این روش بسته به میزان جراحی حداکثر ظرف 1 تا 3 ساعت به‌طور کامل انجام می‌شود. جراحی بلفاروپلاستی ممکن است فقط در پلک فوقانی، یا پلک تحتانی و یا هر دو پلک انجام شود.

چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

بلفاروپلاستی معمولا تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و ممکن است با مصرف داروهای آرام‌بخش (خوراکی یا داخل وریدی) یا به‌صورت نیمه بیهوشی انجام شود. بی‌حسی موضعی با داروی آرام‌بخش در مقایسه با بیهوشی عمومی دارای مزایایی از قبیل: خونریزی کمتر، سلامتی بیشتر و دوره بهبود سریع‌تر است.

تورم و کبودی تا چه مدت طول می‌کشد؟

بیشتر بیماران خصوصا در نواحی پلک تحتانی ممکن است دچار کبودی شوند. روز بعد از جراحی میزان تورم به اوج خود می‌رسد و معمولا بعد از 2 هفته تا 1 ماه برطرف می‌شود.

تا چه مدت نباید کار کنم؟

به بیشتر بیماران توصیه می‌شود حداقل به مدت 1 هفته کار نکنند اما در بیشتر موارد، بعد از 2 روز می‌توان به کارهای معمولی ادامه داد. توصیه می‌شود حداقل به مدت 1 تا 2 هفته از انجام ورزش و یا هر نوع فعالیت سنگینی که ممکن است موجب افزایش فشار خون شود خودداری کرد چرا که این امر ممکن موجب افزایش تورم و تاخیر در روند بهبود شود. بیشتر بیماران درباره کار با کامپیوتر و تماشا کردن تلویزیون از پزشک سوال  می‌کنند. جراحی پلک به مدت چند روز موجب تاری دید می‌شود که علت این امر ناشی از استعمال قطره چشم، پماد و تورم است. تماشا کردن تلویزیون و کار با کامپیوتر تاثیری در روند بهبود ندارد، بنابراین می‌توان بعد از چند روز به تماشا کردن تلویزیون و کار با کامپیوتر ادامه داد.

آیا اسکارها بعد از جراحی مشخص هستند؟

در بلفاروپلاستی پلک فوقانی، برش‌های جراح معمولا در بین چین‌های طبیعی پلک پنهان می‌شوند و اغلب حتی 1 هفته بعد از جراحی نیز به‌سختی تشخیص داده می‌شوند. در بلفاروپلاستی پلک تحتانی، برش‌ها یا در ملتحمه چشم ایجاد می‌شوند (موسوم به بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه) و کاملا پنهان هستند  یا دقیقا در زیر مژه‌های پلک پایین انجام میشوند (موسوم به وراپوستی) و به مدت چند هفته در بین مژه‌های پلک پایین پوشیده و پنهان می‌شوند.

بهبود چقدر طول میکشد؟

بلفاروپلاستی یک جراحی طولانی است و معمولا نتایج حاصل از آن طولانی مدت است. همه ما با گذشت زمان با پیری و افزایش سن مواجه می‌شویم. اگر در دهه 30 تا 40 سالگی جراحی بلفاروپلاستی را انجام دهید طبیعتا دیرتر شاهد علائم پیری خواهد بود.

چه موقع بعد از بلفاروپلاستی می‌توانم از لنزهای تماسی استفاده کنم؟

بعد از جراحی پلک باید دوره بهبود سپری شود. بهتر است در این دوره از لنزهای تماسی استفاده نشود تا پلک‌ها کاملا بهبود یابند. در زمان التیام بافت‌ها باید از کشیدن غیرضروری پلک خودداری کرد. بهتر است استفاده از لنزهای تماسی را به 1 هفته بعد از جراحی پلک فوقانی و  2 هفته بعد از جراحی پلک تحتانی موکول  کرد. نکته دیگر درباره بلفاروپلاستی این است که  این روش ممکن است تولید اشک چشم را تحت تاثیر قرار دهد و به مدت چند هفته بعد از جراحی موجب خستگی چشم شود. بهتر است به‌مدت چند هفته اول حداقل 6 تا 8 ساعت کمتر از لنزهای تماسی استفاده کرد.

آیا می‌توان هر دو جراحی پلک فوقانی و تحتانی را به‌طور همزمان انجام داد؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی را می‌توان به‌صورت همزمان و یا جداگانه انجام داد. انجام همزمان این جراحی با یک سری مزایا همراه است. دوره بهبود جراحی همزمان پلک بالا و پایین معمولا 1 تا 2 هفته است اما اگر جراحی هر پلک جداگانه انجام شود طبیعتا زمان بهبود طولانی‌تر خواهد شد. اگر جراحی به صورت جداگانه انجام شود، از آن‌جایی که تکرار آن مستلزم پرداخت هزینه جداگانه است درنتیجه می‌توان گفت که هزینه جراحی همزمان هر دو پلک چشم مقرون‌ به صرفه‌تر از جراحی مجزا است.طبق تجربیات پزشکان، برخی از بیماران ترجیح می‌دهند هر دو پلک را به‌صورت همزمان جراحی کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند ابتدا یک از جراحی‌ها را انجام داده و بعد از مشاهده نتایج عمل و کسب اعتماد به نفس بیشتر اقدام به جراحی پلک دیگر کنند. باید خاطر نشان کرد که انتخاب جراحی همزمان یا جداگانه یک تصمیم شخصی است و تاثیری در نتایج نهایی جراحی بلفاروپلاستی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *