از بین بردن و رفع دائمی موهای زائد بدن و صورت

از بین بردن و رفع دائمی موهای زائد بدن و صورت

از بین بردن و رفع دائمی موهای زائد بدن و صورت

برای دیدن گالری جدید تصاویر کلیک کنید

تقریباً همه ما از روییدن موهای زائد در بعضی از قسمت‌های بدن خود ناراضی هستیم و تمایل به از بین بردن موهای زائد و یا دست کم کاهش دادن ضخامت و سرعت رشدشان داریم. یافتن روش کارآمد و مؤثر از بین بردن موهای شکم، دست و پا، زیربغل، صورت، بازو، گردن، گوش، ناحیه تناسلی و یا کشاله‌های ران چندان آسان نیست. همه روزه شاهد تبلیغ محصولات تقلبی و روش‌های کلاهبردارانه بی شماری برای رفع دائمی موهای زائد هستیم که هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات ادعایشان وجود ندارد و بهتر است با توجه به عدم آگاهی از عوارض احتمالی آنها از به کارگیری‌ این روش های رفع موهای زائد خودداری نمود. از سوی دیگر حتی شیوه‌های مجاز و شناخته شده از بین بردن موهای زائد نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند که مسلماً آگاهی یافتن از این نکات مثبت و منفی به ما کمک می‌کند تا وقت و پول خود را هدر ندهیم و به نتیجه مطلوب دست یابیم.

روش های درمان

در ادمه راه ها و روش های از بین بردن موهای زائد صورت و بدن آورده شده است. از آنجا که یکی از متداولترین و بهترین روش های درمان، لیزر موهای زاید صورت و بدن می باشد، ابتدا به شرح این روش و طریقه و چگونگی انجام آن به علت ایجاد موهای زاید صورت می پردازیم و در ادامه انواع راه های دیگر لیزر موی زائد را بررسی می کنیم.

لیزر موهای زائد

رفع موهای زائد با لیزر روش غیرتهاجمی و مفید رفع یا کاهش موهای زائد صورت یا بدن است که پس از استفاده، پوست را در مقایسه با روشهای دیگر  صاف‌تر و لطیف‌تر می‌کند. با این تکنیک ملایم می‌توان موی قسمت‌های بزرگ‌تری از بدن را به شیوه‌ای مؤثر و در عین حال با حداقل ناراحتی و بی نیاز از استراحت و خارج نشدن از منزل از بین برد. امروزه از بین بردن موهای زائد صورت و بدن با لیزر یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود.

موهای تیره‌تر نور لیزر بیشتری را جذب می‌کنند و پوست روشن‌تر انتقال بهتر نور لیزر به فولیکول مو را ممکن می‌سازد. سن، نژاد، داروی مصرفی، میزان هورمون‌ها و ناحیه مورد نظر بدن بر طول، زبری و رنگ مو تأثیر می‌گذارند و این عوامل نیز به نوبه خود نتایج لیزر موهای زائد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

انواع

از وسیله‌های گوناگونی برای رفع موی زائد با لیزر استفاده می‌شود، در روش‌ قطعی از بین بردن موهای زائد پرتو لیزر با انرژی پایین برای ناتوان سازی و تخریب فولیکول‌های رشد فعال مو به کار برده می‌شود. متغیرهای زیر بر نتیجه درمان با لیزر یا دیگر روش های از بین بردن موهای زاید تأثیر می‌گذارند:

 • رنگ پوست
 • ضخامت و رنگ مو
 • ناحیه تحت درمان (بطور مثال رفع موهای زائد بدن، صورت، ناحیه تناسلی، زیر بغل، کشاله ران و …)
 • نوع دستگاه لیزر (پزشک با در نظر گرفتن عوامل فوق بهترین دستگاه لیزر را برای شما تجویز می کند)
 • طول موج و فلوئنس (انرژی بر واحد سطح) به کار برده شده
 • عرض پالس
 • دمای پوست
 • زمان‌بندی جلسه درمان

پزشک بسته به نوع پوست، رنگ و ضخامت مو، بزرگی و محل ناحیه تحت درمان لیزر موهای زائد، و زمان‌بندی جلسه‌های درمان یکی از وسایل زیر یا ترکیبی از آنها را به کار می‌گیرد:

 • لیزر روبی (یاقوت)
 • لیزر الکساندرایت
 • لیزر دایود
 • لیزر Nd:YAG
 • سیستم نور پالسی شدید

روش انجام

در رفع موهای زائد با لیزر برای جلوگیری از آسیب قرنیه یا شبکیه، چشم‌بند محافظ روی چشم قرار داده می‌شود. موی بخش مورد نظر در صورت لزوم به گونه‌ای اصلاح می‌شود که بلندی آن از چند میلی‌متر روی پوست بیشتر نباشد. ژل سرد یا ابزار سرد کننده مخصوصی برای محافظت از لایه‌های خارجی پوست به کار گرفته می‌شود که علاوه بر اثر حفاظتی، به دلیل تسهیل نفوذ نور لیزر درون پوست بر کارآمدی روش از بین بردن موهای زائد با لیزر نیز می‌افزاید.

در متداول‌ترین و جدیدترین روش لیزر مو زائد از پرتو لیزر با انرژی پایین استفاده می‌کنند که مطابق با رنگ پوست، ضخامت و محل رویش مو تنظیم می‌شود. در وهله نخست واکنش بیمار با هدایت نور پالسی آزمایشی به ناحیه مورد نظر بررسی می‌شود. پرتو لیزر با انرژی پایین از پوست می‌گذرد و توسط رنگدانه‌های تعدادی از فولیکول‌های رشد فعال مو جذب می‌شود. ناحیه تست شده معاینه می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که تنظیمات به درستی انجام شده‌اند و واکنش شدیدی به این روش درمان موهای زائد وجود ندارد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست، پرتو لیزر با انرژی پایین به صورت منظم نقطه به نقطه روی سراسر ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود و به سرعت و بطور دائمی فولیکول‌های رشد فعال مو را ناتوان می‌سازد. لیزر موهای زائد فولیکول‌های مو را در مرحله سکون تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

پس از اتمام عمل از بین بردن موهای زائد با لیزر، کمپرس یخ، آب سرد یا لوسیون یا پماد ضدالتهاب برای تسکین ناحیه درمان شده و کاهش ناراحتی در اختیار مراجع قرار داده می‌شود. نتایج بهینه پس از چند جلسه به دست می‌آید، معمولاً در ابتدا 3 تا 8 جلسه لازم است، اما انتظار می‌رود پس از مدتی، به ویژه در صورت ترشح هورمون‌های اندوژنوس (درون‌زا) یا مصرف هورمون‌های اگزوژنوس (Exogenous)، نیاز به مراجعه‌های بیشتر باشد. اکثر متخصصان با در نظر گرفتن عوامل ذیل توصیه می‌کنند که بین هر دو جلسه درمان رفع موهای زائد چهار تا هشت هفته فاصله باشد:

 • سن، جنسیت، نوع مو و الگوی رشد مو
 • ناحیه تحت درمان
 • لیزر یا وسیله مبتنی بر نور انتخاب شده

تعداد جلسات مورد نیاز درمان

روش لیزر درمانی به فرآیند رشد پیازهای مو در چرخه رشد آنها آسیب وارد می کند. متاسفانه، تمام پیازهای مو دارای زمان بندی مرحله رشد یکسان نیستند،علاوه بر این تعداد جلسات بستگی به درمان مورد نیاز بیمار و شرایط پوست وی نیز دارد.

برنامه درمانی با توجه به نوع رفع موهای زائد متفاوت است، اما معمولاً از 6 تا 8 جلسه درمانی برای شانه ها و زیر بغل و 8 تا 10 جلسه درمانی برای گردن و ناحیه بالای آن نیاز است.

درمان لیزر می بایست توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود. متخصصان ما در این مرکز در حدود 10 سال در حوزه رفع موهای زائد با لیزر تجربه دارند و دارای مجوزها و گواهینامه های معتبر بین المللی برای انجام این کار هستند.

ماندگاری و دوام

این روش از بین بردن موهای زائد، دائمی می باشد اما کسب این نتیجه پس از سپری شدن سه تا هشت جلسه به دست می‌آید تا اطمینان حاصل شود که تمام فولیکول‌های رشد فعال مو کاملاً تخریب شده‌اند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه و درمان قطعی سعی کنید بهترین  مرکز لیزر موهای زائد بدن و صورت را انتخاب کنید.

عوارض

خوشبختانه نحوه لیزر موهای زائد معمولاً عوارض جانبی قابل توجهی را به دنبال ندارد و کلیه خطرهای احتمالی این روش پیش از شروع درمان به بیمار اطلاع داده می‌شود. تمام عمل‌های جراحی تا حدی با خطر همراه‌اند. بعضی از عوارض بالقوه عبارت‌اند از:

 • تاول زدن پوست
 • تغییر بافت و یا رنگ پوست
 • صدمه دیدن چشم

با رعایت توصیه‌ها و دستورات متخصص می‌توان احتمال بروز خطرهای معین را، هم قبل از لیزر موهای زائد بدن و صورت و هم بعد از آن، به حداقل رساند.

هزینه و قیمت

معمولا هزینه لیزر موهای زائد در هر منطقه جغرافیایی و نزد هر پزشک متفاوت با منطقه و پزشک دیگر است. ناحیه تحت درمان نیز بر میزان هزینه تأثیر می‌گذارد، مسلماً هزینه رفع موهای زائد با لیزر ناحیه کوچکی بر روی صورت با قیمت لیزر موهای زائد پا یا پشت بدن یکسان نیست. از آنجایی که نتیجه بهینه پس از چند جلسه به دست می‌آید، بسیاری از پزشکان بسته‌های قیمتی را برای ناحیه‌های مشخصی از بدن تهیه می‌کنند.

روش های دیگر

untitled856

استفاده از موچین: موچین ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین وسیله‌ برای رفع موهای زائد است؛ مو را با موچین می‌گیرید و با کشیدن موچین تمام موهای روی سطح و بخشی از ریشه فولیکول مو را جدا می‌کنید. سرعت رشد موهای کنده شده با موچین آهسته‌تر است و این کاهش سرعت رشد مزیت استفاده از موچین برای از بین بردن موهای زائد است؛ اما مشکل اینجاست که استفاده از موچین دردناک است و تنها برای قسمت‌های کوچکی از صورت مانند پیشانی یا چانه کاربرد دارد.

بند انداختن: این روش از بین بردن موهای زائد مزیت خاصی بر استفاده از موچین ندارد جز این که مقدار بیشتری مو را می‌توان به یک‌باره جدا کرد و ناحیه بزرگ‌تری را ظرف چند دقیقه (معمولاً توسط فرد دیگر) بدون مو ساخت. در غیر این صورت، رشد مجدد مو دقیقاً مانند حالتی است که از موچین استفاده می کنید.

وکس: می‌توان گفت که وکس (مانند موم سرد و یا شمع و…) دقیقاً مانند کندن موهای ناحیه بزرگی از بدن با موچین است. هزینه پایین وکس و قابل استفاده بودن آن برای اکثر قسمت‌های بدن از مزایای وکس به شمار می‌روند. وکس چون مو را از زیر لایه فوقانی پوست جدا می‌کند، باعث نرمی بیشتر پوست می‌شود.

شیره قند: استفاده از شیره قند برای درمان موهای زائد بدن دقیقاً یک روش طبیعی شبیه وکس (موم انداختن) است و تنها تفاوتش در این است که به جای وکس (موم) از گونه‌های مختلفی از قند استفاده می‌شود. شیره قند نیز دقیقاً مانند وکس (و موچین) مو را در یک حرکت سریع بیرون می‌کشد. این روش برخلاف ادعاهایی که در مورد آن شنیده‌اید، مطلقاً هیچ امتیاز خاصی بر دیگر روش‌های مشابه ندارد. تنها برتری شیره قند بر وکس، به‌هم‌ریختگی کمتر آن و از بین رفتن احتمال سوختن با وکس (موم) داغ است.

پودر و کرم موبر: پودرهای موبر با بهره‌گیری از مواد بسیار قوی مانند کلسیم هیدروکسید، هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) یا تیوگلیکولات کلسیم به معنای واقعی کلمه مو را روی سطح از بین می‌برد و در خود حل می‌کند. استفاده از پودر یا کرم موبر، موهای کوتاه زبر بسیار کمتری به جا می‌گذارد؛ اما فرمولاسیون این پودرها به گونه‌ای است که احتمال حساسیت یا حتی سوختن پوست را بسیار بالا می‌برد.

الکترولیز: الکترولیز  از سوی سازمان غذا و دارو به عنوان روش رفع دائمی از بین بردن موهای زائد شناخته شده است. الکترولیز جریان‌های الکتریکی را هر بار مستقیماً به درون یک فولیکول مو می‌فرستد تا پیاز مو را تخریب کند. موی بدون پیاز دیگر نمی‌تواند رشد کند. احتمال موفقیت‌آمیز نبودن الکترولیز حتی در بهترین شرایط نسبتاً بالا است. این عمل باید توسط تکنسینی ماهر و کارآزموده انجام شود، چون فرو کردن سوزن‌ درون فولیکول مشکل و درصد اشتباه بالا است، به علاوه امکان دارد به دلیل پایین بودن جریان الکتریکی، پیاز مو تخریب نشود و رشد مو متوقف نگردد.

موهای زائد امروز مسئله ای است که ممکن است حتی در مردان نیز وجود داشته باشد. از آنجا که روش های موقتی رفع موهای زائد ممکن است وقتگیر و ناراحت کننده باشد. بنابراین تقریبا تمام افرادی که از داشتن موهای زائد رنج می برند به دنبال روش دائمی از بین بردن موهای زائد بدن و صورت هستند. یکی از روش های درمان قطعی و دائمی، از بین بردن موهای زائد با لیزر می باشد. این روش را می توان برای تمام قسمتهای بدن مانند صورت، گردن، زیربغل، کشاله ران، دست و پا و…نیز بکار برد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر کلیک کنید

2 دیدگاه ها

 1. مهرداد گفت:

  تفاوت لیزر والکترولیزر چیه

  • مدیر محتوا گفت:

   لیزر روش جدیدتر و موثر تری است ولی روی موهای سفید تاثیر ندارد. اما الکترولیز روی موهای سفد شده هم موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *