آیا مادر باردار می تواند جراحی بینی انجام دهد؟

آیا مادر باردار می تواند جراحی بینی انجام دهد؟

جراحی بینی در بارداری

برای داشتن بارداری سالم و بی‌خطر بهتر است مادر قبل از باردارشدن معاینات کامل را انجام داده و از وضعیت سلامت عمومی خود اطمینان حاصل نماید. ساختار ژنتیکی مادر به گونه‌ای است که هرگونه اختلال ممکن است جان نوزاد را به خطر انداخته و تاثیرات مثبت و منفی در بارداری او داشته باشد. سلامت بینی یکی از فاکتورهایی است که تاثیر زیادی در دوران بارداری دارد. وجود گوشت اضافی یا انحراف بینی از آن‌جایی که موجب اختلال در تنفس و دریافت اکسیژن می‌گردد تاثیرات منفی زیادی بر روی مادر و جنین دارد. ممکن است سوالات مختلفی درخصوص رینوپلاستی در طول بارداری به ذهن زنان خطور کند.

امکان جراحی بینی در مادر باردار


تغییرات هورمونی در طول بارداری و عواملی نظیر افزایش وزن، پهن شدن مویرگ‌های بینی و رشد گوشت اضافی یا غدد ممکن است موجب افزایش عملکرد بینی شود. تمام موارد فوق مسلما موجب انسداد جریان هوا شده و مادر را مجبور به پیگیری و درمان چنین عارضه‌ای و جراحی بینی در دوران بارداری خواهد کرد. هنگامی که تراکم بینی افزایش می‌یابد این امر به دلیل اختلال در تنفس مادر را مجبور به درمان می‌کند. خواب راحت در بارداری مادر را به خواب بیشتر تشویق می‌کند. انحراف بینی قبل از بارداری از موارد دیگری است که معمولا با شکایات زیادی از سوی زنان باردار مواجه است. انحراف بینی و یا گوشت اضافه در بینی قبل از بارداری یا در طول بارداری تحت کنترل، از طریق جراحی قابل درمان است. مزایای درمان اختلالات بینی در وهله اول تنفس راحت مادر در بارداری و سپس سلامت جنین است.
تغییرات هورمونی در طول بارداری موجب تغییراتی در تعادل بدن می‌گردد. هورمون‌هایی که در طول بارداری ترشح می‌شوند معمولا موجب عریض شدن مویرگ‌های بینی و ایجاد گوشت اضافه در بینی می‌شوند. این امر منجر به اختلال و مشکلات فراوان تنفسی در زایمان طبیعی خواهد شد. در چنین شرایطی رینوپلاستی و درمان اختلالات بینی در دوران بارداری الزامی است. انحراف یا تغییر استخوان بینی ممکن است تنفس را با مشکل مواجه کرده و منجر به انسداد جریان هوا شود. افزایش انحراف استخوان بینی می‌تواند زمینه بروز مشکلات دیگری نظیر سینوزیت و عملکرد تنفسی نادرست در مادر را فراهم نماید. پیشرفت تغییرات هورمونی تنفس مادر را سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند. معمولا توصیه می‌شود مشکلاتی نظیر پلیپ و انحراف بینی را قبل از بارداری درمان کرد. لازم به ذکر است که امکان انحراف دوباره بینی و یا گوشت اضافی در طول بارداری بسیار زیاد است. از آن جایی که سلامت مادر و کودک در اولویت امر قرار دارد بنابراین درمان هر گونه اختلال باید تحت کنترل پزشک انجام گیرد. در برخی موارد امکان درمان چنین مشکلاتی فقط از طریق جراحی میسر است ولی معمولا توصیه می‌شود هر نوع عارضه‌ای را قبل از بارداری درمان کنید. در صورتی که مادر باردار عمل همزمان اختلال تنفس و زیبایی بینی را درخواست کند این کار تحت شرایط خاص امکان‌پذیر بوده و معمولا با موفقیت انجام می‌شود.

انحراف بینی و یا در کل هر نوع اختلال در بینی علاوه‌بر عوارض سلامتی، می‌تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. طبق مطالعات، ژنتیک عامل بسیاری از تغییرات در بدن و شخصیت افراد شناخته شده است. بنابراین تعیین عملکرد ساختار بینی از لحاظ ژنتیکی در اولیت امر درمان قرار دارد. گام بعدی، تشخیص نوع آسیب و درمان بیمار است. معمولا در طول زایمان طبیعی بدن زنان دستخوش تغییرات فراوانی می‌شوند به‌ همین دلیل تاکید بیشتر پزشکان زیبایی این است که هرگونه جراحی زیبایی را بعد از زایمان انجام دهیم. انحراف بینی علاوه‌ بر این‌که تنفس هر فردی را با مشکل مواجه می‌کند می‌تواند دغدغه زیبایی بسیاری از افراد نیز باشد. درصورتی که درمان برای کودک مشکلی ایجاد نکند و از طرفی برای مادر الزامی باشد امکان رینوپلاستی در طول بارداری وجود دارد. جراحی بینی، قبل، در طول بارداری و یا بعد از بارداری برای داشتن تنفس بهتر و مهمتر از همه زیبایی در طول 1 جلسه امکان پذیر است.
تغییرات هورمونی در طول بارداری که ناشی از افزایش عملکرد غدد، عریض شدن مویرگ‌های بینی و افزایش وزن می‌باشند می‌توانند منجر به افزایش شکایات تنفسی در زنان باردار شوند. تراکم بینی بسته به میزان آن ممکن است برای بیمار ناراحتی ایجاد کند. گوشت داخل بینی ممکن است در طول بارداری رشد کند. این امر تنفس را خصوصا در طول زایمان طبیعی دچار اختلال کرده و زایمان را با مشکل مواجه می‌کند. تنگی مجرای عبور هوا معمولا ناشی از انحنای استخوان بینی یا انحراف سپتوم، تورم ناشی از بیماری سینوس یا تراکم بینی می‌باشد. درصورتی که سرماخوردگی بارداری به هر یک از مشکلات ذکر شده افزوده شود طبیعتا تحمل شرایط برای مادر و کودک سخت‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *